Министърът на правосъдието Крум Зарков изрази задоволство от приетия в парламента механизъм за контрол и разследване на главния прокурор.
Според него промените в НПК са съобразени с европейските стандарти и ангажиментите, които страната ни е поела и по националния ПВУ, както и на мониторингите на които сме обект. Той изрази увереност, че дори и да бъде сезиран Конституционния съд, промените ще устоят на проверката.
"Считаме, че няма противоконституционност на механизма за разследване на главния прокурор, който беше една от основните теми на разговорите. Има разлика не само във функциите, а и в йерархическата структура на съдилищата и на прокуратурата. Съобразно международните стандарта за съдилищата трябва да се постигна по-голяма степен на самоуправление. Затова се прави допълнителна гаранция, така че да не може или да е много трудно във Висшия съдебен съвет да се вземе решение, засягащо председателите на върховите съдилища, без в него фактически да участва професионалната съдийска квота във ВСС", каза Крум Зарков.
Председателят на Правна комисия Стою Стоев обаче изрази опасение за възможен повод за атакуване на НПК:
"Беше премахнато реално главният прокурор да може да бъде отстраняван от длъжност, ако бъде привлечен като обвиняем по вносител беше за умишлено престъпление, тежко при това, а в парламентарна правна комисия приехме за всяко едно престъпление, за което бъде привлечен. Това за мен дори може да доведе до противоконституционност на този текст, защото имаме различно третиране", отбеляза Стоев.
Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху дружеството и спазване на екологичните норми в края на септември се обявиха министърът на околната среда..
Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30 часа в катедралния храм на Габрово "Св. Троица". Източно-православни песнопения ще звучат в първата..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..
Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите, демонстрации и кулинарно изложение са само част от проявите, включени в програмата на тазгодишния..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа "Трут Сошъл", цитиран от БТА. Той допълни, че мярката се налага след "крайно агресивните"..
Политическата сага във Франция продължава с повторното назначение на Себастиан Лекорню за премиер по нареждане на президента Еманюел Макрон. Само преди четири дни Лекорню подаде оставка, без правителството му да встъпи в длъжност. Себастиан Лекорню е отново премиер на Франция. Той приема "като дълг" назначението си от президента Макрон и обещава да..
Съдия Христина Марева официално встъпи в длъжност като председател на Окръжен съд - Сливен. Церемонията се състоя в Апелативен съд - Бургас, където тя подписа акта за встъпване. На 23 септември Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра съдия Марева за административен ръководител на Окръжния съд. По време на изслушването пред ВСС Марева..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..