Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Навсякъде се знаеше, че аз съм български професор от Плевенския медицински факултет, казва световноизвестният преподавател

Проф. Константин Койчев е отличен със званието „Почетен гражданин на община Плевен“

Проф. Константин Койчев
Снимка: Латинка Светлозарова

В Деня на Плевен – 15 май, проф. Константин Койчев заслужено получи званието „Почетен гражданин на община Плевен“.

Той е сред големите имена в българската наука по света - истинско светило в областта на медицина. На 90 години проф. Костантин Койчев не се отказва от своите студенти.

Проф. Константин Койчев е световноизвестен учен в областта на анатомията, спортната медицина и физиологията.

"Преподавам вече близо 70 години и то в една специалност, която е в основите на медицината - анатомията. Без нея няма медицина.

Дойдох пред 1973 година, за да приема първия випуск на Плевенския медицински факултет. Имах възможност да чета лекции по света - бях 12 години професор във Франция, последните 20 години в Германия, но съм чел лекции в Стокхолм, Виена, в Мичиганския университет...

Но навсякъде се знаеше, че аз съм български професор от Плевенския медицински факултет. А Плевен е моят роден град", сподели за "Рано в неделя" и рубриката - "Горещи сърца" проф. Константин Койчев.

Проф. Константин Койчев (последният от ляво на дясно)

"Познавам много добре различни здравни системи като тези в Германия и Великобритания. Медицината е скъпо начинание и тези, които се осигуряват добре, получават и качествено здравеопазване.

В България обаче не всички се осигуряват. А иначе в България има едно от най-достъпните здравеопазвания. И имаме много добри лекари. Моят син е професор по хихургия на главата в Германия и може с месеци да се чака, за да се прегледате при него.

Образованието в медицината е много важно...когато аз съм станал студент през 1951 г. това беше все едно да се провреш през "иглени уши"...Но сега "бълват"все повече и повече студенти...не можем непрекъснато да приемаме студенти...

В университета в Германия приемаме 300 души, може да се приемат повече, но те ще трябва да изчакат една - две години, докато дойде техният ред.

В България имаме нужда от много сутденти, за да съществуват нашите медицински факултети, но ми се ще изискванията да бъдат достатъчно големи, за да бъде престижно, че си завършил медицински университет в България", изтъкна за БНР проф. Койчев.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Кирил Топалов: София е един благословен от Бога град

Проф. Кирил Топалов е носителят на тазгодишната Специална награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура. Отличието му бе връчено на церемония в Софийската градска художествена галерия от кмета на София Йорданка Фандъкова.  "Нашият град има особен дух и той се дължи на неговите творци“, каза столичният кмет на..

публикувано на 17.09.23 в 15:18
Маргарита Хинкова

Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години

Габровката Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години насам. Не е пропуснала нито ден да опише случилото се и между страниците на десетките тефтери и тетрадки са личните истории и тези на фамилията, включително важните за страната и града събития. Маргарита Хинкова е хроникьорът на семейството. Между страниците на дневниците и се чете и..

публикувано на 17.09.23 в 06:30

Весела Люцканова: Едно пътуване в литературата през най-съзнателната част от живота ми

„Много, много години се канех да напиша тази книга и вече казах - сядам, няма за кога. Много години я мислех, но я написах сравнително бързо, защото всичко беше узряло в мен и искаше да излезе на бял свят“, разказа в „Нощен Хоризонт“  Весела Люцканова . Люцканова е  писател и издател с петдесет творчески и издателски години  зад гърба си...

публикувано на 14.09.23 в 10:52
отец Димитър - храм

Отец Димитър: Храмът е дом за душите, които търсят Бога

Навършиха се 100 години от основаването на столичния храм "Свети Панталеймон" От 10 години отец Димитър е председател на столичния храм "Свети Панталеймон". През годините са направени редица ремонти и подобрения в светата обител. Извършва се редовно Богослужение. Целта е хората, които посещават храма, да се чувстват уютно, като у дома си,..

публикувано на 13.09.23 в 16:34
Маргарита Пешева

Проф. Маргарита Пешева издаде книга за Кеворк Кеворкян

"Това беше най-тежката ми професионална битка, най-тежката работа в цялата ми професионална кариера". Това заяви пред БНР проф. Маргарита Пешева за книгата си "Тореадор. Кеворк Кеворкян – воля да побеждаваш".  "Кеворк Кеворкян на малкия екран е медиен тореадор, който постоянно е на ръба на телевизионната игра. Той хладнокръвно приема нейните..

публикувано на 12.09.23 в 12:06
Ангелина Пискова

Ангелина Пискова: Никога не съм обмисляла за себе си вариант извън журналистиката

Ангелина Пискова е кореспондент на БНР в Брюксел. Тя отговаря и за някои от институциите в Люксембург, като Европейската прокуратура, Европейската инвестиционна банка и Съда на ЕС.  "Често пътувам и в Страсбург за пленарните заседания на ЕП. По време на пандемията следях и здравната агенция, която е в Нидерландия. В Брюксел обаче се..

публикувано на 08.09.23 в 17:12
Владо Димов,музикант

Музикатът Владо Димов - един от героите, които роди последното бедствие

Владо Димов е музикант и преподавател в Националната музикална академия. Някои го помнят като участник в първото у нас музикално риалити. Рапърът Устата пък го определя в емоционален пост във Фейсбук за един от най-добрите хора, които познава. Причина за това става помощта, която Димов оказва на нуждаещите се в къмпинг „Арапя“ при проливните дъждове..

публикувано на 08.09.23 в 17:07