Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навсякъде се знаеше, че аз съм български професор от Плевенския медицински факултет, казва световноизвестният преподавател

Проф. Константин Койчев е отличен със званието „Почетен гражданин на община Плевен“

Проф. Константин Койчев
Снимка: Латинка Светлозарова

В Деня на Плевен – 15 май, проф. Константин Койчев заслужено получи званието „Почетен гражданин на община Плевен“.

Той е сред големите имена в българската наука по света - истинско светило в областта на медицина. На 90 години проф. Костантин Койчев не се отказва от своите студенти.

Проф. Константин Койчев е световноизвестен учен в областта на анатомията, спортната медицина и физиологията.

"Преподавам вече близо 70 години и то в една специалност, която е в основите на медицината - анатомията. Без нея няма медицина.

Дойдох пред 1973 година, за да приема първия випуск на Плевенския медицински факултет. Имах възможност да чета лекции по света - бях 12 години професор във Франция, последните 20 години в Германия, но съм чел лекции в Стокхолм, Виена, в Мичиганския университет...

Но навсякъде се знаеше, че аз съм български професор от Плевенския медицински факултет. А Плевен е моят роден град", сподели за "Рано в неделя" и рубриката - "Горещи сърца" проф. Константин Койчев.

Проф. Константин Койчев (последният от ляво на дясно)

"Познавам много добре различни здравни системи като тези в Германия и Великобритания. Медицината е скъпо начинание и тези, които се осигуряват добре, получават и качествено здравеопазване.

В България обаче не всички се осигуряват. А иначе в България има едно от най-достъпните здравеопазвания. И имаме много добри лекари. Моят син е професор по хихургия на главата в Германия и може с месеци да се чака, за да се прегледате при него.

Образованието в медицината е много важно...когато аз съм станал студент през 1951 г. това беше все едно да се провреш през "иглени уши"...Но сега "бълват"все повече и повече студенти...не можем непрекъснато да приемаме студенти...

В университета в Германия приемаме 300 души, може да се приемат повече, но те ще трябва да изчакат една - две години, докато дойде техният ред.

В България имаме нужда от много сутденти, за да съществуват нашите медицински факултети, но ми се ще изискванията да бъдат достатъчно големи, за да бъде престижно, че си завършил медицински университет в България", изтъкна за БНР проф. Койчев.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10