"Реджеп Т. Ердоган притежава чудовищен административен ресурс - нещо, което опозицията не притежава. Партията на справедливостта и развитието има 11,2 млн. членове, което я прави шестата по големина в света. Целият този партиен апарат, задвижен за изборите, представлява сила. Турците бяха изправени пред избора - дали тяхната държава да бъде суверенен играч на международното поле, или да се превърне в покорен васал на САЩ".
Това каза пред БНР международният анализатор проф. Боян Чуков.
И допълни, че за турците величието на турската държава - нещо, за което Ердоган постоянно говори, е далеч по-важно от икономиката, от битовите проблеми, от курса на лирата.
"Турците са пасионарен народ. Това не е народ със затихващи функции или такъв, който се оставя да го влачи течението. Това е народ, който се бори за своето бъдеще, за своите идеи. Това е причината да има такава висока избирателна активност".
В предаването "12+3" проф. Чуков посочи, че на тези избори Турция направи своя цивилизационен избор.
"Страната се ориентира към Средна Азия, към тюркски хаганат. От геополитическа точка е рано и несериозно да се счита, че Турция е приела евразийския геополитически вектор и е застанала в орбитата на Русия. Еродган използва максимално възможността да играе самостоятелно, за да се ползва от предимствата и на едната, и на другата страна".
Той допълни, че в евро-атлантическата стратегия Турция се вижда като таран, който ще работи в Средна Азия и в Африка, където се сблъскват интересите на Русия, Китай и САЩ.
"Ердоган е политик с изключителни качества. Той е израснал на улиците в Истанбул, продавайки гевреци. Играл е футбол и се е борил екипно. Прякорът от младите му години е Турският Бекенбауер. Той обича Турция и е боец".
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Боян Чуков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

8 души са задържани в Ардино във връзка с убийството на млад мъж снощи в Мадан. Те са предадени на служители на Областната дирекция на полицията в Смолян за разследване по образуваното досъдебно производство. Убитият е на 23 години, починал е след скандал на улица в миньорския град. По непотвърдена информация той е син на бизнесмен, бил е..
Нека има диалог в Министерство на финансите и да се подходи по пространно. Още преди 2 месеца помолихме да има диалог, защото когато променяш данъчно-осигурителната система, пенсионна система, които засяга всички, най-много се отразяват на средна класа, каза в интервю пред БНР Румен Радев, председател на УС на АИКБ. В предаването "12+3"..
Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..
Нито една временно окупирана украинска територия няма да бъде призната от ЕС и неговите страни членки за руска. Всяко мирно споразумение трябва да предвижда пълно обезщетение за Украйна от страна на Русия. Това се казва в одобрената с голямо мнозинство резолюция от Европейския парламент в Страсбург. Нееднозначната политика на САЩ по..
В Ловеч общинският съвет за пореден път не подкрепи предложението на кмета Страцимир Петков и администрацията му за увеличение на местните данъци. То предвиждаше нарастване на налозите между 10% и 35%. Поредното предложение за увеличаване на местните данъци в Ловеч беше подкрепено само от 13 от общо 29 общински съветници. Мирослав..
"Решението на лидера на мнозинството е взето от гледна точка на опита, който има той" . Това подчерта пред БНР Румен Христов , председател на СДС и депутат от ГЕРБ-СДС: "Не бива да подценяваме неговите качества и усета му към това, което разбунва обществото, така че когато има такова голямо напрежение и когато виждаме, че една от страните в..
Бюджетът не е оттеглен, а са замразени процедурите по неговото приемане по-нататък , за да може доработен - големият бюджет и двата малки бюджета - на ДОО и НЗОК. Това каза пред БНР лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, който потвърди за среща в централата на ГЕРБ между управляващите, синдикати и работодатели. "Започваме работа с работодателите..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..