Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стоян Везенков: Сърцето е диригентът на всички саморегулиращи се системи

Сънят е ключов за невродегенеративните процеси в организма ни, казва още невробиологът

Доц. д-р Стоян Везенков
Снимка: Кармен Манукян

"Сърцето е диригентът на всички саморегулиращи се системи - сърцето генерира около пет метра в диаметъра електормагнитно поле. Тоест пулсът може да бъде измерен на пет метра с магнитен сензор. Всеки неврон от нервната ни система, включително и в мозъка е потенциал зависима клетка.
И сърцето буквално дирижира и променя потенциалите на всяка една клетка, на всеки един неврон, включително и на мозъка", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Стоян Везенков, невробиолог и ръководител на Центъра за приложни невронауки.
Наскоро излече от печат и новата му книга - Биопсихосоциална хомеостаза #Биофийдбек".

"Мозъкът е изолиран в черепната кутия от всякакави елетроматнитни влияния отвън. Обаче на собственото си сърце електромагнитното влияние е директно. Така че, както бие сърцето ни, буквално определя режимът на работа на целия мозък и на нервната система. Само по пулса може да се направи една прилична диагностика - така е било още от древонстта", поясни още д-р Везенков.

"Сънят е неразделна част от нервните процеси, от нервната система и дейност като цяло. Ако едно лице се лиши от сън, първият орган, система, която се компроментира е храносмилателната система. Което е изненада и за учените  - тоест оста - корем - мозък е много тясна и тя е свързана с фазите на съня.


Тоест сънят е свързан дълбоко със всумкването, с базовия основен процес на живота - храненето, което е много важно за всяка клетка. Тоест при нарушения на съня се появяват огромен спектър от симптоми и нарушения, включително във храненето.

Друго актуално е, че сънят е ключов за невродегенеративните процеси като равновесието в нерната ни система, в цялото ни тяло. Тоест когато сме будни, реално хомеостазата се нарушава и по време на сън се възстановява. Нервната система изключва, за да може да се възстанови, казано простичко, поясни още пред БНР д-р Везенков.

"Сънят има значение и за това да не развием МС, деменция, Алцхаймер...автоимунни заболявания - една от причините за тях може да бъде нарушеният сън, допълни още д-р Везенков.

По думите му качеството на съня е много важно, много по-важен е не будният човек, а дали човек спи добре.


Д-р Стоян Везенков е магистър по Молекулярна биология на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и магистър по Ерготерапия на Русенския университет "Ангел Кънчев", доктор по Невробиология на Университета "Георг-Август" в Гьотинген, Германия, сертифициран неврофийдбек терапевт от Института по неврофийдбек в Мюнхен, Германия. Автор на книги и на множество научни статии в областта на приложните невронауки. Води лекции, семинари, уъркшопи и обучения за биологичната обратна връзка и нейните приложения. Разработил е комплексна програма за биофийдбек невротерапия и неврорехабилитация при вегетативно-съдова дистония и синдром на вегетативна дисфункция (хипертония, безсъние, главоболие, коремна болка, синдром на раздразнено черво, вегетативни кризи, паник атаки, сърцебиене, задух и др.) Водещ специалист в областта на психофизиологията на заекването. Изследовател и създател на методика за биофийдбек превенция и невротерапия на екранни деца. Създател и ръководител на Центъра за приложни невронауки в София.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17