Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Стоян Везенков: Сърцето е диригентът на всички саморегулиращи се системи

Сънят е ключов за невродегенеративните процеси в организма ни, казва още невробиологът

Доц. д-р Стоян Везенков
Снимка: Кармен Манукян

"Сърцето е диригентът на всички саморегулиращи се системи - сърцето генерира около пет метра в диаметъра електормагнитно поле. Тоест пулсът може да бъде измерен на пет метра с магнитен сензор. Всеки неврон от нервната ни система, включително и в мозъка е потенциал зависима клетка.
И сърцето буквално дирижира и променя потенциалите на всяка една клетка, на всеки един неврон, включително и на мозъка", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Стоян Везенков, невробиолог и ръководител на Центъра за приложни невронауки.
Наскоро излече от печат и новата му книга - Биопсихосоциална хомеостаза #Биофийдбек".

"Мозъкът е изолиран в черепната кутия от всякакави елетроматнитни влияния отвън. Обаче на собственото си сърце електромагнитното влияние е директно. Така че, както бие сърцето ни, буквално определя режимът на работа на целия мозък и на нервната система. Само по пулса може да се направи една прилична диагностика - така е било още от древонстта", поясни още д-р Везенков.

"Сънят е неразделна част от нервните процеси, от нервната система и дейност като цяло. Ако едно лице се лиши от сън, първият орган, система, която се компроментира е храносмилателната система. Което е изненада и за учените  - тоест оста - корем - мозък е много тясна и тя е свързана с фазите на съня.


Тоест сънят е свързан дълбоко със всумкването, с базовия основен процес на живота - храненето, което е много важно за всяка клетка. Тоест при нарушения на съня се появяват огромен спектър от симптоми и нарушения, включително във храненето.

Друго актуално е, че сънят е ключов за невродегенеративните процеси като равновесието в нерната ни система, в цялото ни тяло. Тоест когато сме будни, реално хомеостазата се нарушава и по време на сън се възстановява. Нервната система изключва, за да може да се възстанови, казано простичко, поясни още пред БНР д-р Везенков.

"Сънят има значение и за това да не развием МС, деменция, Алцхаймер...автоимунни заболявания - една от причините за тях може да бъде нарушеният сън, допълни още д-р Везенков.

По думите му качеството на съня е много важно, много по-важен е не будният човек, а дали човек спи добре.


Д-р Стоян Везенков е магистър по Молекулярна биология на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и магистър по Ерготерапия на Русенския университет "Ангел Кънчев", доктор по Невробиология на Университета "Георг-Август" в Гьотинген, Германия, сертифициран неврофийдбек терапевт от Института по неврофийдбек в Мюнхен, Германия. Автор на книги и на множество научни статии в областта на приложните невронауки. Води лекции, семинари, уъркшопи и обучения за биологичната обратна връзка и нейните приложения. Разработил е комплексна програма за биофийдбек невротерапия и неврорехабилитация при вегетативно-съдова дистония и синдром на вегетативна дисфункция (хипертония, безсъние, главоболие, коремна болка, синдром на раздразнено черво, вегетативни кризи, паник атаки, сърцебиене, задух и др.) Водещ специалист в областта на психофизиологията на заекването. Изследовател и създател на методика за биофийдбек превенция и невротерапия на екранни деца. Създател и ръководител на Центъра за приложни невронауки в София.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05