Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Стоян Везенков: Сърцето е диригентът на всички саморегулиращи се системи

Сънят е ключов за невродегенеративните процеси в организма ни, казва още невробиологът

Доц. д-р Стоян Везенков
Снимка: Кармен Манукян

"Сърцето е диригентът на всички саморегулиращи се системи - сърцето генерира около пет метра в диаметъра електормагнитно поле. Тоест пулсът може да бъде измерен на пет метра с магнитен сензор. Всеки неврон от нервната ни система, включително и в мозъка е потенциал зависима клетка.
И сърцето буквално дирижира и променя потенциалите на всяка една клетка, на всеки един неврон, включително и на мозъка", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Стоян Везенков, невробиолог и ръководител на Центъра за приложни невронауки.
Наскоро излече от печат и новата му книга - Биопсихосоциална хомеостаза #Биофийдбек".

"Мозъкът е изолиран в черепната кутия от всякакави елетроматнитни влияния отвън. Обаче на собственото си сърце електромагнитното влияние е директно. Така че, както бие сърцето ни, буквално определя режимът на работа на целия мозък и на нервната система. Само по пулса може да се направи една прилична диагностика - така е било още от древонстта", поясни още д-р Везенков.

"Сънят е неразделна част от нервните процеси, от нервната система и дейност като цяло. Ако едно лице се лиши от сън, първият орган, система, която се компроментира е храносмилателната система. Което е изненада и за учените  - тоест оста - корем - мозък е много тясна и тя е свързана с фазите на съня.


Тоест сънят е свързан дълбоко със всумкването, с базовия основен процес на живота - храненето, което е много важно за всяка клетка. Тоест при нарушения на съня се появяват огромен спектър от симптоми и нарушения, включително във храненето.

Друго актуално е, че сънят е ключов за невродегенеративните процеси като равновесието в нерната ни система, в цялото ни тяло. Тоест когато сме будни, реално хомеостазата се нарушава и по време на сън се възстановява. Нервната система изключва, за да може да се възстанови, казано простичко, поясни още пред БНР д-р Везенков.

"Сънят има значение и за това да не развием МС, деменция, Алцхаймер...автоимунни заболявания - една от причините за тях може да бъде нарушеният сън, допълни още д-р Везенков.

По думите му качеството на съня е много важно, много по-важен е не будният човек, а дали човек спи добре.


Д-р Стоян Везенков е магистър по Молекулярна биология на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и магистър по Ерготерапия на Русенския университет "Ангел Кънчев", доктор по Невробиология на Университета "Георг-Август" в Гьотинген, Германия, сертифициран неврофийдбек терапевт от Института по неврофийдбек в Мюнхен, Германия. Автор на книги и на множество научни статии в областта на приложните невронауки. Води лекции, семинари, уъркшопи и обучения за биологичната обратна връзка и нейните приложения. Разработил е комплексна програма за биофийдбек невротерапия и неврорехабилитация при вегетативно-съдова дистония и синдром на вегетативна дисфункция (хипертония, безсъние, главоболие, коремна болка, синдром на раздразнено черво, вегетативни кризи, паник атаки, сърцебиене, задух и др.) Водещ специалист в областта на психофизиологията на заекването. Изследовател и създател на методика за биофийдбек превенция и невротерапия на екранни деца. Създател и ръководител на Центъра за приложни невронауки в София.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32