Кабинетът предлага да се продължи действието на т.нар. удължителен закон на Бюджет 2022 г. до приемане на изцяло нова финансова рамка за настоящата година, съобщиха от правителствената пресслужба.
Предложеният законопроект ще осигури стабилност и възможност за финансиране на системите и осъществяване на техните държавни и обществени функции до Бюджет 2023 г., допълват от кабинета.
С предложения законопроект се осигурява възможност за извършването на разходи и предоставянето на трансфери на първостепенните разпоредители с бюджет, при условията на неприети бюджетни закони за 2023 г. и при отчитане на влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, става ясно от съобщението от Министерския съвет.
Според него промените гарантират заплащане на дейности, свързани с помощи и обезщетения и други разходи, свързани със сигурността, живота и здравето на хората. Осигурява се възможност да се дофинансират инвестициите, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост в резултат на инфлационните процеси, които доведоха до увеличаване на прогнозните стойности на изпълнението, оценени при одобрението на Плана на цени преди и до 2021 година.
Осигуряването на допълнителен национален ресурс, необходим за изпълнението на капиталовите инвестиции, ще подпомогне изпълнението на дейностите - етапи и цели от исканията за плащане, които предстои да се заявят към ЕК до 2026 година.
По-рано стана ясно, че кабинетът е предложил и законопроект, с който при условия без бюджет, продължават да се събират приходите според действащото законодателство и да се правят разходи, колкото миналогодишните. Това е законовият текст, който позволява да функционира държавата без приет бюджет.
Настоящият удължителен закон изтича на 10 юни.
Опростен ще е секционен протокол - там, където в изборите на 29 октомври ще се гласува смесено - с хартиени бюлетини и с машина. Говорителя на ЦИК Росица Матева обясни, че секционните комисии няма да се сумират резултати от двата вида подаден вот. От ЦИК търсят решение на проблема за шрифта в хартиените бюлетини, там където е невъзможно да се..
Евродепутатите гласуваха с голямо мнозинство европейския законодателен Акт за свободата на медиите по време на пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Те настояват страните членки да гарантират медийния плурализъм и да защитават независимостта на медиите от правителствена, политическа, икономическа или частна намеса. Законови..
В Нагорни Карабах арменците са подлагани на геноцид . Това каза пред БНР Соня Авакян Бедросян, почетен председател на Общоарменския благотворителен съюз, която се включи в предаването "12+3" от Ереван: "Били са подлагани на зверства. Да напуснеш дома си, църквите си, гробовете на близките си, всичко, което е бил твоят живот досега, и да тръгнеш,..
Полша и Украйна са постигнали споразумение да ускорят транзита на украински зърнени храни през Полша за трети страни, което е първа стъпка в разрешаването на тяхната "зърнена война", съобщи АФП. "От утре зърнените доставки, които преминават през Литва, ще бъдат подложени на проверки в литовско пристанище, а не на границата между Полша и..
Свилен Спасов, съставител на поредицата "Власт и отговорност", ни дава възможност да се потопим в непознатия свят на Азия. Той разказа пред БНР как Сингапур - някога едно от най-бедните и неуредени места по света, а днес водеща икономика, е достигнал до своя разцвет. "Сингапур и изграждането на съвременна Азия" е десетата книга от поредицата..
Св. Синод подкрепя напълно действията на патриарх Неофит, в качеството му на Софийски митрополит, по отношение на Руската църква, както и изпращането на писмо до Руския патриарх Кирил. Това обяви след заседание на Светия синод неговият говорител - митрополит Киприан. Статутът на Руската църква ще бъде разгледан на заседание на Светия синод..
Има отиване в крайност на позициите на протестиращите миньори и енергетици, което ни отдалечава от решението на проблемите . Експертният анализ не се обсъжда, а е изведен разговорът в доста крайни позиции. Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Антон Иванов. Според него споровете не са фактически по записаното в териториалните планове, а..
Истинският проблем на България е все по-малкият професионален капацитет на работещите в службите. Това мнение изказа пред БНР Татяна Дончева,..
Териториалните планове преразглеждат решения на парламента. С това твърдение започна коментара си пред БНР Диана Дамянова, комуникационен специалист..
Семейство от Русе е принудено да плати на Александровска болница близо 27 000 лева, за да получи тялото на покойната си дъщеря . На 27 януари 2020..