Промените в Закона за съдебната власт, внесени от служебното правителство, влизат за окончателно гласуване в седмичната програма на Народното събрание.
Днес депутатите ще обсъдят промени в Закона за достъп до обществената информация, с които се предвижда създаване на единна централна уеб платформа.
Промените в Закона за съдебната власт, които влизат на второ четене като точка първа за четвъртък, са свързани с уреждане на правомощията на отделните колегии на ВСС за приемане на кодекси за етично поведение на българските съдии, прокурори и следователи. Те трябва да регламентират правилата на поведението им, за да отразяват спецификата в техния статут.
Днес депутатите ще започнат работа по внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация. По същество предлаганата промяна, внесена от МС, предвижда въвеждане на нормите на европейското право за управление и достъп до публични данни от обществени институции, както и на научноизследователски данни, които са събирани в рамките на научни изследвания, финансирани с публични средства.
С промените се предвижда регулиране на режима на "отворени данни", предоставянето на достъп в реално време на динамични данни, както и увеличаване на предлагането на ценни данни от обществения сектор.
Депутатите ще обсъдят на първо четене и промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари и в Закона за българските лични документи, които са свързани с възможността за отпадане на задължителното подаване на заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство при промяна на постоянен или настоящ адрес.
На фона на размяната на удари между Киев и Москва "Даунинг стрийт" се подготвя да използва замразени във Великобритания руски активи на стойност милиарди паунда в подкрепа на Украйна във войната ѝ срещу Русия, като част от международния натиск за увеличаване на натиска върху президента Владимир Путин, съобщи вестник "Таймс". Зеленски: Русия..
В катедралата на католиченския колеж "Сен Мишел" в Брюксел, по покана на българското посолство, Пловдивското хорово дружество "Ангел Букорещлиев", което е най-старият смесен хор в България, изнесе концерт. В своята близо 130 - годишна история, хорът е удостояван с престижни национални и международни отличия. Участвал е на различни фестивали -..
След две години на провали с цената на десетки хиляди жертви дипломатите съумяха да постигнат прекратяване на войната в Газа. Примирието, договорено късно в четвъртък, стана възможно главно благодарение на американския президент Доналд Тръмп. Превръщането му в траен мир може да се окаже още по-трудна задача, дори ако заложниците бъдат освободени..
Американският президент Доналд Тръмп каза, че е разговарял с носителката на Нобеловата награда за мир Мария Корина Мачадо. По думите на Тръмп отличената венецуелска опозионерка му се е обадила лично. Мария Корина Мачадо получава Нобеловата награда за мир "Персоната, която всъщност получи Нобеловата награда ми се обади и ми каза – приемам..
Германия ще продължи подкрепата си за Украйна и ще разшири сътрудничеството в отбранителната промишленост. Това е обещал германският канцлер Фридрих Мерц в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски. Двамата разговаряха, след като през нощта в петък Русия изстреля по Украйна 32 ракети и 465 дрона. 7-годишно дете загина,..
Негово Светейшество, Патриарх Даниил, ще бъде гост на Разлог. Той ще участва в тържествата по повод 113 години от освобождението на града от османско робство и ще благослови най- новата придобивка за децата в един от Спа комплексите в село Баня- "Клуб Детска Република". В съслужение с Неврокопския митрополит Серафим и свещеници от..
Пред общината в Елин Пелин недоволни жители на различни населени места в района ще се съберат от 10.30 часа, за да протестират срещу застрояването, лошото състояние на инфраструктурата и режима на водата. Те се безпокоят от планове за изграждане на Стрелбищен комплекс на мястото на гора, обясни за БНР Вяра Младенова, жител на село Богданлия:..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...