Повече от 200 възстановчици на битки, занаяти и обичаи от античността ще се включат в 17-ото издание на фестивала „Орел на Дунава“. Той ще се проведе от 9 до 11 юни в древноримското селище Нове край Свищов. Посетителите ще се върнат във времената от първи до седми век след Христа, благодарение на реанакторските групи от 5 държави.
„Орел на Дунава“ е най-старият фестивал за исторически възстановки на Балканите и се превърна във водещ форум за среща на любителите на античността от различните краища на България и Европа. Естествен декор на фестивала е реставрираната антична крепост Нове край Свищов, която е най-добре проученият, запазен, а вече и най-добре експониран римски военен лагер в граничните североизточни провинции на някогашната Римска империя.
„Орел на Дунава“ се провежда за 17-а година. По него работят Община Свищов, Съветът по туризъм и Историческият музей в крайдунавския град. За тазгодишното мотото и най-очакваните демонстрации организаторът на фестивала Стефан Проданов разказа:
„Рим и варварите – разделяй и владей“. Демонстрации ще има - представителите на всички групи, които ще имат няколко гладиаторски двубои. Ще има най-различни ритуали – например по полагане на военна клетва“.
В Свищов за „Орел на Дунава“ идват възстановчици от Италия, Румъния, Великобритания, Сърбия и групи от България, а за публиката са предвидени множество атракции. Сред тях е възстановката на грандиозната битка „Рим и варварите“, разказа историкът Марин Маринов:
„Различните варварски племена и общности, с които е воювала империята през късноримския и ранновизантийския период на късната античност - траки, даки, готи, сармати, хуни. Много интересна и вълнуваща комбинация, доста впечатляващо шоу, което си заслужава да се види на живо – сблъсъците между Римската империя и варварите“.
На фестивала в Свищов се представят готите, а участниците в него се връщат векове назад, споделят двама от възстановчиците Димитър Спасов и Георги Йорданов:
„През пети век готите правят тук една своя държава с функции на федерат – държава, която охранява границите на вече източната Римска империя и Нове става тяхна столица. Това е след като е разбит хунския съюз на Атила. След смъртта на Атила тук се установяват готи с техния лидер Теодорик Велики. Малко преди това в един друг период тук епископ Волфила е превел на готски език светите книжа – евангелието, така че от тук тръгва на север християнизацията“, разказва Димитър Спасов.
„Вълнуващо е на мястото, където е създадено и ползвано преди хиляди години, да се облечеш по начин, по който са се обличали тогава, да правиш нещата, които тогава са правили. Говориш с хората от името на 1000 години назад. Тръпката си заслужава и който не го е изживявал, не се е потапял в дълбините на историята, не може да разбере за какво става дума“, допълва Георги Йорданов.
В дълбините на историята зрителите в „Орел на Дунава“ ще могат да се насладят на виртуозна конна езда, да наблюдават парадния строй на легионерите, ще видят огнено шоу и танцовия спектакъл на нимфите, разказва историкът Марин Маринов:
„Макар и под формата на танц зрителите могат да видят някои от вярванията на древните римляни. Нимфите са същества, които обикновено те си представят като красиви жени или момичета, които са художествените персонификации на езера, реки, гори. Те съответстват на това, което днес наричаме феи или самодиви. Във вярванията на древните племена и народи има доста сходни елементи“.
Ще бъдат показани древни изкуства, антични занаяти и спортни игри. Ще има ателиета и работилници за малките фенове на историята, антична кухня, от която да опитат посетителите, гримьорско студио с макиажа на римската матрона, обясни Стефан Проданов:
„Керамиката, ковачеството, сарачеството, дърводелството, дърворезбарите – занятия, които ще бъдат представени на публиката в съвременен вид, но ще бъдат облечени като антични занаятчии. Представяме презентации и състезания за римска кухня по антични рецепти, всяка група ще представи своите възможности. Ще работят с деца, ще могат да бъдат рисувани. Презентации на римските прически, които са запазени най-вече от каменните пластики и от рисунки по стени в градове като Помпей“.
Посетителите на античния фестивал „Орел на Дунава“ от 9 до 11 юни могат да направят разходка с гид из Нове, при което ще научат повече за възникването, разцвета и упадъка на римския легионен лагер и късноантичния град, ще видят римското подово отопление, щаба на легиона, пристройката за кръщение до църквата и римската военна болница.
Днес православната църква почита паметта на светите братя Кирил и Методий. 11 май е и празник на Ловеч, чиито покровители са двамата просветители. По този повод Негово светейшество патриарх Даниил възглави празничната света литургия в катедралата "Св. св. Кирил и Методий" в Ловеч. След празничното богослужение патриарх Даниил припомни..
Президентът Румен Радев няма за цел да пита, а да използва хората ! Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, като подчерта, че действията на държавния глава са във вреда на обществените интереси: "Ние определяме тези действия или като обикновен популизъм, или като умишлен саботаж. Не се цели..
За 15 години цените на лекарствата за онкоболни са скочили 10 пъти, заяви в интервю пред д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването в кабинета на Иван Костов, създател на здравно-осигурителния модел в България и първи директор на НЗОК. В "Неделя 150" той коментира миналия на първо четене законопроект и частните болници да..
Предложението на президента Румен Радев за референдум трябва максимално бързо да бъде гласувано и отхвърлено от Народното събрание като противоконституционно. Това заяви пред БНР депутатът от ПГ на ПП-ДБ Божидар Божанов, съпредседател на "Да, България", част от коалицията "Демократична България", като уточни, че още тази седмица (12 - 16 май)..
18-годишен младеж е пострадал след нападение на спирка на градския транспорт в София. Двама души са арестувани, единият от тях е непълнолетен. Сигналът в полицията е подаден след 17 часа снощи. Инцидентът е станал на спирка на градския транспорт на булевард "Възкресение". От СДВР уточниха, че 18-годишният младеж е бил нападнат и ударен..
Референдум "за" или "против" еврото през 2026 година поиска президентът Румен Радев няколко седмици преди очакваната положителна оценка от конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия (бел.ред. - държавният глава говори само за един доклад). Мотивът му е, че смяната на валутата трябва да бъде с..
Папа Лъв XIV ще се появи на балкона на базиликата "Свети Петър" за първата си неделна обедна молитва Regina Coeli като водач на 1,4 милиарда католици по света, съобщи ДПА, цитирана от БТА. Очаква се десетки хиляди души да присъстват, за да го видят лично за първи път. 69-годишният бивш мисионер и ръководител на Августинския орден беше избран..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..