Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се броят на туристите от Полша през това лято да достигне 460 хиляди

Самолет от Варшава със 173 пасажери е посрещнат на летище Бургас - 26 март 2023 г.
Снимка: БГНЕС

Очаква се през тази година броят на полските туристи у нас да достигне нивата от 2019 година, а със записванията в последния момент дори да го надмине, прогнозира пред "Хоризонт" заместник министърът на туризма Ирена Георгиева. Тя участва във втората двустранна българо-полска среща на експертите в туризма, която се проведе в София. 

Очаква се броят на туристите от Полша през това лято да достигне около 460 хиляди, през миналата година те са били над 380 хиляди, като през летищата Варна и Бургас са отчетени над 501 хиляди пътници от Полша.

За Полша България е по-скоро страна за семеен туризъм, каза заместник-министър Ирена Георгиева. Аташето по туризъм на България в Полша Николай Костов уточни какъв е техният профил:

"Млади семейства на възраст от 25 до 45 години с две и повече деца, които търсят почивка в хотели с категория 4 и 5 звезди, с ол инклузив, най-често на първа линия в големите комплекси". 

Заедно с това полските туристи имат интерес и към специализираните видове – културно-исторически, СПА, планински и винено-кулинарен туризъм. Заместник-министър Ирена Георгиева заяви, че полският пазар има голям потенциал за развитие: "Северната част на Полша е една все още неовладяна територия и си заслужава да се работи и в тази посока".

Накъде се насочват усилията за привличане на туристи от Полша според Николай Костов: "В посока повишаване на качеството на продукта в България, а не борбата за туристи и сваляне на цени с цел увеличаване -  неконтролируемо, на туристопотока".  


Анджей Гут-Мостови - държавен секретар в Министерството на спорта и туризма на Република Полша, отбеляза създаденото добро сътрудничество с България в сектора и допълни:


"Българското участие на различни панаири, както и в полските медии в последните години е изключително активно, което допринася за популяризацията на България. От нашата страна, разбира се, бихме искали засилване на полското медийно присъствие в България с цел реклама на полския туризъм за българските посетители."


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио замина от Израел за Саудитска Арабия

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио замина от Израел за Саудитска Арабия днес, след като потвърди американската подкрепа за еврейската държава на срещи в Ерусалим, предаде АФП. В Рияд първият дипломат на САЩ ще се срещне със саудитските лидерите, а след това ще посети ОАЕ в първата си регионална обиколка на поста. Израелският кабинет..

публикувано на 17.02.25 в 08:46
Симеон Караколев

Симеон Караколев: За да стигне една храна до магазина, някой трябва да я произведе

Българската аграрна камара организира утре кръгла маса "Мястото на българския производител на храни на българския пазар" . Междувременно работна група в Министерството на земеделието ще обсъжда заявени промени в законодателството, засягащи агрохранителните вериги и ценообразуването. За да стигне една храна до търговската верига, някой..

публикувано на 17.02.25 в 08:06

Очаква се нов призив за бойкот на търговските вериги на 20 февруари

Обществените организации, които инициираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, ще представят резултатите от акцията си. На пресконференция днес те ще призоват за втори отказ от пазаруване на 20 февруари. Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота В писмо до медиите тази..

публикувано на 17.02.25 в 08:05
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Справедлив мир за Украйна няма да има!

Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди всички" той коментира планираните за днес срещи в Париж и Рияд относно ситуацията в Украйна и плановете на САЩ. В Рияд и Париж започват важни преговори за Украйна и европейската отбрана..

публикувано на 17.02.25 в 07:57

Най-малко 10 жертви след проливни дъждове и наводнения в САЩ

Опасно зимно време създаде рискове за повече от 100 милиона души в югоизточната част на Съединените щати. Наводнения, кални свлачища и силни ветрове оставиха десетки хиляди без ток, а властите съобщават за най-малко 10 смъртни случая. Девет от жертвите на лошото време са от щата Кентъки, а десетата потвърдена жертва е от Джорджия,..

публикувано на 17.02.25 в 07:54

Заради катастрофа е затворен околовръстният път на Монтана

Катастрофа затвори околовръстния път на Монтана в посока от Видин за Враца. Пътният инцидент е станал преди 6 часа тази сутрин. Движението е пренасочено през града. Над 20 сантиметра е новата снежна покривка. Пътни полицаи са на място и регулират трафика по Е-79. Над 40 машини са чистили снега по републиканската пътна мрежа на област..

публикувано на 17.02.25 в 07:49

Администрацията на Тръмп е спряла уволнението на стотици федерални служители

Администрацията на Доналд Тръмп е спряла уволненията на стотици федерални служители, които работят по програмите за ядрени оръжия на САЩ, предаде "Асошиейтед прес". Според информацията 350 служители от Националната администрация за ядрена сигурност са били внезапно уволнени в четвъртък, като някои от тях са загубили достъп до електронната си поща и до..

публикувано на 17.02.25 в 07:42