Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гешев е поискал отлагане на заседанието на Пленума на ВСС, на което трябва да се обсъди отстраняването му

Снимка: архив

Чрез адвоката си Радостина Томова главният прокурор Иван Гешев е поискал отлагане на заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет, на което трябва да се обсъди първото искане за неговото отстраняване от поста.

Два са мотивите – първият е, че Иван Гешев е в командировка в Бургас на международна конференция, която е планирана отдавна. Вторият е внезапно заболяване на неговия представител – адв. Томова.

В случай, че не бъде отложено обсъждането, пише тя в искането си, тя настоява производството да бъде спряно заради искането на обвинител номер 1, внесено в понеделник Конституционния съд, с което той иска да бъде казано дали може Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да се занимава с кадрови въпроси, включително и с освобождаването и назначаването на тримата големи в съдебната система.

В момента върви дебат, като междувременно стана ясно, че по повод искането, което припомням е свързано с твърдения, че главният прокурор се е намесил в разследването на взрива до автомобила му на 1 май са внесени допълнителни искания както от Гешев, така и от хората, които застанаха зад това искане. Това са шестима членове на прокурорската колегия. В този смисъл така и иначе днес няма да се стигне до обсъждане по същество. Въпросът е какво ще решат съдебните кадровици и дали да се произнесат поне по исканията. Това ще стане ясно малко по-късно.

Междувременно Гешев изпрати своето становище по второто искане, което внесоха с четирима от гореспоменатите шестима съдебни кадровици.

То беше свързано с изявления на Иван Гешев на 15 май, в което говори за това, че трябва да бъде изринат политическия боклук. В своето становище главният прокурор смята, че първо, то е недопустимо, защото в момента имаме Висш съдебен съвет с изтекъл мандат, тоест отново се позовава на  своите твърдения до Конституционния съд, но по-важното е, че разсъждава върху значението на фразата "политически боклук" като казва, че това е събирателно съществително, без каквато и да е конкретика или пък нарицателно, което широко се употребява в ежедневието не само у нас. Предстои да видим какво ще е развитието по сюжета, свързан с отлагане на заседанието.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен и Антонио Коща потвърдиха подкрепата на ЕС за Зеленски

Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..

публикувано на 28.02.25 в 22:39
Папа Франциск

Папа Франциск е получил пристъп на бронхоспазъм

Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..

публикувано на 28.02.25 в 21:50

Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..

публикувано на 28.02.25 в 21:24
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Белият Дом: Зеленски си тръгна по-рано след разгорещен спор с Тръмп, пресконференцията е отменена

Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...

публикувано на 28.02.25 в 20:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски не е готов за мир в руско-украинския конфликт

След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..

публикувано на 28.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски, Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс

Разгорещен разговор между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет

За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..

публикувано на 28.02.25 в 19:55

БНБ: Намалява печалбата на банковата система през януари

Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..

публикувано на 28.02.25 в 19:48