Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дейли телеграф": Сунак търси подкрепа в САЩ за кандидатурата на Бен Уолъс за шеф на НАТО

Лондон има потенциална конкуренция в лицето на датската премиерка Мете Фредериксен

Британският министър на отбраната Бен Уолъс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският премиер Риши Сунак ще използва посещението си тази седмица в Съединените щати, за да лобира министърът на отбраната Бен Уолъс да стане следващият генерален секретар на НАТО, съобщи вестник "Дейли телеграф".

Бен Уолъс не крие интереса си към поста генерален секретар на НАТО, когато той бъде овакантен през септември. Риши Сунак ще прекара два дни във Вашингтон, където ще се срещне с американския президент Джо Байдън в Белия дом.

Двамата ще обсъдят сътрудничеството в областта на икономиката, търговията, науката и технологиите, като се очаква да бъдат подписани споразумения за бизнес инвестиции във Великобритания за милиарди. Те също ще обсъдят начини за регулиране на изкуствения интелект.

"Дейли телеграф" обаче разполага с информация, че Риши Сунак ще поиска от Джо Байдън да подкрепи кандидатурата на Бен Уолъс за най-високия пост в Северноатлантическия съюз. Британският министър на отбраната е популярен в Съединените щати благодарение на централната си роля в създаването на международната коалиция в подкрепа на Украйна. Той също така увеличи разходите за отбрана на Обединеното кралство до 2,25% от брутния вътрешен продукт и настоява те да достигнат 3% до края на десетилетието.

"Дейли телеграф" отбелязва, че Риши Сунак е прекарал известно време зад кулисите на последната среща на Г-7 в Хирошима, за да лобира за Бен Уолъс.

В Лондон са загрижени, че французите и германците ще се обединят в опит да блокират възможността британец да получи поста и се говори, че те подкрепят премиера на Дания Мете Фредериксен, която между другото се среща днес с Джо Байдън, да стане първата жена генерален секретар на НАТО.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици турци почетоха в Солун паметта на създателя на републиката им Мустафа Кемал Ататюрк

След продължителен период на реставрация днес къщата-музей "Ататюрк" отвори врати за посетители във връзка с 87-ата годишнина от смъртта му. Стотици турци пристигнаха специално за годишнината в Солун. Наложи се полицията да спре движението и да блокира няколко улици, за да успеят турците да положат цветя и отдадат почит на основателя на република..

публикувано на 10.11.25 в 23:14

Унгария договори 'финансов щит' със САЩ

Споразумението, сключено от Унгария със САЩ за осигуряване на "финансов щит", е доказателство, че страната може да намери алтернативи на финансирането от Европейския съюз, което беше замразено заради опасения относно върховенството на закона. Това заяви високопоставен съветник на премиера Виктор Орбан.  Орбан се срещна миналия петък в..

публикувано на 10.11.25 в 22:47

Украинските власти разследват корупционна схема в енергийния сектор

Украинската антикорупционна служба започна мащабно разследване в енергийния сектор на страната във връзка с предполагаеми подкупи по сделки с участието на украинския държавен оператор на атомни електроцентрали "Енергоатом", предадоха световните агенции. Държавната агенция, чиято дейност е независима от правителството – в свое изявление твърди, че бивш..

публикувано на 10.11.25 в 22:05
Гледка от Северозападна България

Европейската комисия одобри над 14 милиона евро за 4 екологични проекта в България

Европейската комисия съобщи, че е одобрила осигуряването на финансиране за 132 нови проекта за опазване на околната среда в Европейския съюз, четири от които ще бъдат реализирани в България. Общото финансиране за страната ни възлиза на над 14 милиона евро. Една от финансираните инициативи е на стойност 8,5 милиона евро и цели намаляване..

публикувано на 10.11.25 в 22:03
Испанският премиер Педро Санчес

Испания: 14 млрд. евро държавни безлихвени заеми за въоръжение

Испанското правителство отпуска над 14 милиарда евро на отбранителната промишленост за превъоръжаване. Средствата са под формата на държавни безлихвени заеми. Парите ще се разпределят между 30 програми за модернизация на испанската армия. Част от проектите включват цифровизация на комуникациите, нови спътници за наблюдение и обновяване на летателните..

публикувано на 10.11.25 в 22:01
Кристияна Константинова и Елина Димитрова

Една млада учителка от Плевен за предизвикателствата на професията

Учителите в Плевен, които за първи път прекрачиха прага на учебните заведения на 15 септември, никога няма да забравят и първия си Ден на будителите, който отбелязахме на 1 ноември. Защото Общината им подари една специална церемония под наслов "Добре дошли в най-благородната професия" . Кристияна Константинова е млада, дръзка, пълна..

публикувано на 10.11.25 в 21:45

Бейгълите - обичана нюйоркска закуска с източноевропейски корени 

Едно хлебно изделие, родено в еврейската общност в Източна Европа, тези дни се приема като част от есенцията на Америка . Бейгълът, който е пренесен в САЩ от имигранти, сега е познат в глобален мащаб и се среща в най-различни варианти. Тази седмица в "Американски честоти" Младен Петков е на кулинарна вълна. Бейгълите са една от емблемите на Ню Йорк..

публикувано на 10.11.25 в 21:30