Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Росен Стоянов: Длъжни сме да дадем хоризонт от 100 дни на бъдещото управление

Проф. Росен Стоянов
Снимка: Светослава Кузманова

"В последните седмици бяхме свидетели на една какафония, която е на път да бъде подредена с партитури, раздадени на различните членове на оркестъра и може би на преден план ще имаме не един, а двама диригенти. Ние сме длъжни да им дадем хоризонт от 100 дни". Това заяви пред БНР проф. Росен Стоянов - преподавател по политически комуникации в НБУ.
"Наблюдаваме разпределение на ролите, чисто тактическо, на остриета, които продължават да държат атака или критика към ситуацията или към опонента - нещо, което е добре по принцип да съществува. Това е и легитимация на т.нар. демократичност в отделните партии".

По думите му когато се формира едно правителство, 3 месеца са необходими, за да влязат в същината на нещата, дори политическите представители в битността си на министри. Тук имаме експерти, за които се предполага, че не е нужно толкова време, за да влязат в проблематиката, добави той в интервю за предаването "Преди всички".

Според него случващото се Народното събрание обаче говори, че няма да бъде особено стабилно това управление в една средносрочна перспектива. А защо не се обявява за коалиционно, проф. Стоянов обясни:

"Това шикалкавене е и на основание на липсата на възможност за съгласие, а по скоро търсенето на огромни компромиси с опцията да се остави открехната вратичка за оправдание при бъдещето разтурване на цялата тази история или бягство от отговорност".

ДПС винаги са искали и са успявали да постигнат ролята на балансьор в българската политика, посочи той. За него опитът им отново да застанат на онова място, някъде посредата, е изява на политически прагматизъм

"Две персони бяха издигнати и те варират съобразно конюнктурното развитие на ситуацията и като жертвения агнец или жертвоприношението, което трябва да бъде дадено. Лутат се от парламентарните сили между главния прокурор и президента кой най-добре ще им свърши работа като обединителна фигура, към която трябва да бъдат насочени стрелите", коментира още проф. Стоянов. Той подчерта обаче, че все още, независимо че рейтингът на президента падна, той е една от най-приеманите политически персони у нас. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик води до..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определяйки го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30, а с 15 процента мито, Евръсъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика..

публикувано на 28.07.25 в 15:12
Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Става все по-топло! Юли е с 2.7 градуса над нормата

"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата".  Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..

публикувано на 28.07.25 в 15:05

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..

публикувано на 28.07.25 в 14:59
Хеликоптев на ВВС се включи в гасенето

Три военни хеликоптера участват в гасенето в Пирин

Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само това над планинските села в община Струмяни и Кресна.  По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..

публикувано на 28.07.25 в 14:54
Хун Манет, Анвар Ибрахим и Пхумтам Вечаячай

Тайланд и Камбоджа се споразумяха за "незабавно и безусловно" примирие

Лидерите на Камбоджа и Тайланд се споразумяха за "незабавно и безусловно" прекратяване на огъня, влизащото в сила от полунощ, в опит да сложат край на най-смъртоносния си конфликт от повече от десетилетие след пет дни на ожесточени боеве, предават Ройтерс и Франс прес. На фона на международните усилия за потушаване на конфликта,..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

Ликвидиран е пожарът на 2000 м надморска височина в Рила

Ликвидиран е пожарът на 2000 метра надморска височина в Рила, който горя дни наред и обхвана площ от 800 дка, от които 200 дка гора - низово, и 600 дка - сухи треви, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил.  От природен парк "Рилски манастир" казаха за БНР, че предстои да се направи обстоен оглед на опожарените площи и за..

публикувано на 28.07.25 в 14:06