Със 132 гласа Николай Денков беше избран за министър председател. Гласуваха 201 депутати. Против бяха 69, няма въздържали се.
За избирането на Денков гласуваха депутатите от ГЕРБ-СДС и ПП-ДП, както и от двама народни представители от ДПС. Един депутат от ГЕРБ е гласувал против. 37 депутати от "Възраждане" също са гласували против кабинета, както и 19 от БСП и 11 от ИТН, а също и независимият Радостин Василев.
От ДПС са гласували само двама депутати и те са подкрепили номинацията за премиер.
Със същия брой гласове "за" народните представители одобриха преименуването на Министерството на земеделието на Министерство на земеделието и храните.
Съставът на правителството беше приет със 131 гласа.
Съставът на кабинета "Денков-Габриел":
Министър-председател - Николай Денков Денков
Заместник министър-председател и министър на външните работи – Мария Иванова Габриел;
Министър на финансите - Асен Васков Василев;
Министър на вътрешните работи - Калин Георгиев Стоянов;
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Андрей Иванов Цеков;
Министър на труда и социалната политика - Иванка Николова Шалапатова;
Министър на отбраната - Тодор Димитров Тагарев;
Министър на правосъдието – Атанас Владиславов Славов;
Министър на образованието и науката - Галин Борисов Цоков;
Министър на здравеопазването - Христо Русков Хинков;
Министър на културата - Кръстю Цончев Кръстев;
Министър на околната среда и водите и Председател на консултативния съвет за европейската зелена сделка - Юлиан Георгиев Попов;
Министър на земеделието и храните - Кирил Маринов Вътев;
Министър на транспорта и съобщенията - Георги Йорданов Гвоздейков;
Министър на икономиката и индустрията - Богдан Валериев Богданов;
Министър на иновации и растежа - Милена Иванова Стойчева;
Министър на енергетиката - Румен Събев Радев;
Министър на електронното управление - Александър Илиев Йоловски;
Министър на туризма - Зарица Георгиева Динкова;
Министър на младежта и спорта - Димитър Владимиров Илиев.
След обявяването на резултатите членовете на новото българско положиха клетва. Прозвучаха химните на България и ЕС.
Президентът Радев напусна залата преди клетвата на правителството.
Пакистан заяви, че е нанесъл ответни удари срещу Индия, след ракетна атака срещу три военновъздушни бази на страната, предаде "Ройтерс", като се позова на пакистанската държавна телевизия. Според пакистанската армия цели на нападението са били ракетната база "БрахМос", военното летище в Патханкот и военновъздушната база Удхампур. Очевидци съобщиха,..
Шестима българи във Великобритания, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, ги очакват сериозни присъди, които ще бъдат произнесени в понеделник в Централния наказателен съд, съобщи Би Би Си. Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Тихомир Иванчев, Иван Стоянов и Ваня Габерова ще бъдат осъдени за участието си в руска шпионска мрежа,..
В Кипър днес ще е пикът на горещата вълна, обхванала острова от средата на седмицата, като температурите ще достигнат 36 - 37 градуса, съобщиха от метеорологичната служба. Ранното лято през май засилва водните проблеми в страната. Най-високите температури днес се очаква да бъдат измерени във вътрешността на острова и специално в района на..
Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..
Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..
България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..
"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..