Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Пенкова: България може да подели с Естония ресор Енергетика. Имаме исторически шанс

Цветелина Пенкова
Снимка: БГНЕС

Ресорът на Мария Габриел вече е преразпределен между двама други еврокомисари още с подаването на оставката ѝ. Ние можем да договорим различен ресор и това е много добра възможност. Има ключови теми, по които България би могла да има доста сериозна роля, дори темата енергетика.

Това заяви пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент

"Ресор Енергетика би могъл да бъде разширен и такава тема да бъде дадена на държава като България. В момента комисарят по енергетика е Естония. Дори разсъждавайки в посока, че две държави, които не са чак толкова големи и няма да създаде сътресения, биха могли да поделят подобен ресор, не бива да се пренебрегва."

На първо място е важно да се помисли кой ще води преговорите в Европейската комисия, подчерта Пенкова. Тя е категорична, че въпросът за ресора е първостепенен пред този за името, което страната ни ще излъчи за поста.

"Грешна е политиката да тръгваме от имена и след това да търсим подходящ ресор. Има доста сериозен исторически шанс, в който в рамките на оставащата почти година и половина от мандата на ЕК – той приключва ноември 2024-та, България да заеме стабилна позиция."

Поели сме два ангажимента - за почти пълното намаляване на зависимостта от въглищата до 2038 г., тоест за затваряне на голяма част от тези мощности, и до края на 2024 г. да намалим емисиите с 40%, което трудно може да се постигне с оглед на ситуацията с недостига на ключови ресурси и суровини, поясни евродепутатът в предаването "Преди всички".

Възможно е предоговаряне, ако се направи по приемлив начин – да се увеличи срокът, да бъде намален процентът, поясни Пенкова относно втория ангажимент. По думите ѝ това може да се постигне чрез обективни преговори.

"Да отидем и да кажем с колко и докога е възможно."

"Алтернативата е правилен баланс. За да имаш стабилна енергийна система с постоянни цени, ти трябват базови мощности и допълващи такива. ВЕИ-тата са допълващи. Базовите мощности биват три вида – газ, ядрена енергетика и въглища. Ние трябва да изберем този източник на енергия, която е с най-ниско емисионен отпечатък върху природата и икономиката. Това е ядрената енергетика, но сама по себе си тя не би била достатъчна. Това, което в момента се налага като политика в Европа, е много силен, ясен баланс между базови и допълващи, тоест ядрена енергетика плюс ВЕИ. Те зависят до голяма степен от метеорологичните условия, няма как да разчитаме на тях целогодишно, няма как да гарантираме мрежова стабилност", коментира Цветелина Пенкова.

Санкции по отношение на вноса на ядрено гориво няма, уточни тя. По думите ѝ във Франция 30% от ядреното гориво идва от Русия и дори САЩ внасят все още от Руската федерация, защото диверсификацията касае възможните доставчици,  а "в световен мащаб те не са толкова много, когато говорим за ядрено гориво".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33