Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Цветелина Пенкова: България може да подели с Естония ресор Енергетика. Имаме исторически шанс

Цветелина Пенкова
Снимка: БГНЕС

Ресорът на Мария Габриел вече е преразпределен между двама други еврокомисари още с подаването на оставката ѝ. Ние можем да договорим различен ресор и това е много добра възможност. Има ключови теми, по които България би могла да има доста сериозна роля, дори темата енергетика.

Това заяви пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент

"Ресор Енергетика би могъл да бъде разширен и такава тема да бъде дадена на държава като България. В момента комисарят по енергетика е Естония. Дори разсъждавайки в посока, че две държави, които не са чак толкова големи и няма да създаде сътресения, биха могли да поделят подобен ресор, не бива да се пренебрегва."

На първо място е важно да се помисли кой ще води преговорите в Европейската комисия, подчерта Пенкова. Тя е категорична, че въпросът за ресора е първостепенен пред този за името, което страната ни ще излъчи за поста.

"Грешна е политиката да тръгваме от имена и след това да търсим подходящ ресор. Има доста сериозен исторически шанс, в който в рамките на оставащата почти година и половина от мандата на ЕК – той приключва ноември 2024-та, България да заеме стабилна позиция."

Поели сме два ангажимента - за почти пълното намаляване на зависимостта от въглищата до 2038 г., тоест за затваряне на голяма част от тези мощности, и до края на 2024 г. да намалим емисиите с 40%, което трудно може да се постигне с оглед на ситуацията с недостига на ключови ресурси и суровини, поясни евродепутатът в предаването "Преди всички".

Възможно е предоговаряне, ако се направи по приемлив начин – да се увеличи срокът, да бъде намален процентът, поясни Пенкова относно втория ангажимент. По думите ѝ това може да се постигне чрез обективни преговори.

"Да отидем и да кажем с колко и докога е възможно."

"Алтернативата е правилен баланс. За да имаш стабилна енергийна система с постоянни цени, ти трябват базови мощности и допълващи такива. ВЕИ-тата са допълващи. Базовите мощности биват три вида – газ, ядрена енергетика и въглища. Ние трябва да изберем този източник на енергия, която е с най-ниско емисионен отпечатък върху природата и икономиката. Това е ядрената енергетика, но сама по себе си тя не би била достатъчна. Това, което в момента се налага като политика в Европа, е много силен, ясен баланс между базови и допълващи, тоест ядрена енергетика плюс ВЕИ. Те зависят до голяма степен от метеорологичните условия, няма как да разчитаме на тях целогодишно, няма как да гарантираме мрежова стабилност", коментира Цветелина Пенкова.

Санкции по отношение на вноса на ядрено гориво няма, уточни тя. По думите ѝ във Франция 30% от ядреното гориво идва от Русия и дори САЩ внасят все още от Руската федерация, защото диверсификацията касае възможните доставчици,  а "в световен мащаб те не са толкова много, когато говорим за ядрено гориво".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медици и пациенти призовават центърът за протонна терапия да бъде върнат в ПВУ

Проектът за изграждане на център за протонна терапия на онкоболни да бъде върнат в Националния план за възстановяване и устойчивост. За това призоваха медицински специалисти и пациентски организации, след като в сряда правителството гласува отпадане на проекта с одобрени 157 млн. лева европейско финансиране.  Хинков ще предложи центърът за протонна..

обновено на 01.10.23 в 08:48

Медицинският университет в София откри учебната си година

Над 1000 първокурсници присъстваха на церемонията по откриването на новата учебна година в Медицинския университет в София. Официални гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Йорданка Фандъкова и представители на академичната общност...

обновено на 01.10.23 в 06:02
полският премиер Матеуш Моравецки

Адам Ясер: За управляващите в Полша Киев е стратегически съперник в Централна и Източна Европа

"Не ни е нужна тази зърнена война", заяви тази седмица украинският външен министър Дмитро Кулеба относно продължаващия спор с един от най-близките съюзници на страната му - западната ѝ съседка Полша. Този спор може и да е показателен за границите на солидарността на полските националисти не само в предизборно време. След отпадането на..

публикувано на 30.09.23 в 11:25

Густав Гресел: Не започнем ли да помагаме, Армения ще загине

Европейският съюз трябва да се заеме спешно с укрепване на институциите и армията на Армения, за да не се повторят в южната част на страната събитията от Нагорни Карабах, препоръчва в интервю за БНР Густав Гресел от Европейския съвет за външна политика. Масовото бягство на жителите на Карабах в Армения от тази седмица е следствие и от факта, че..

публикувано на 30.09.23 в 10:20
Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Фани Цуракова: Описвам това, което някога е било, в съчетание с това, което чувствам сега

"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова. "Излет..

публикувано на 29.09.23 в 13:53
 Д-р Тихомир Мустаков

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант. Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество,..

публикувано на 29.09.23 в 12:50

Физическа активност + профилактика = добро сърдечно здраве

Мантрата "Талони няма" за този вид прегледи не важи , коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му  пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации  могат да получат дори когато се чувстват  здрави. Изследванията..

публикувано на 29.09.23 в 10:47