Учителските заплати трябва да растат, но не за всички учители. Това заяви пред БНР Нели Колева, директор „Публични партньорства“ във фондация „Заедно в час“.
„Не виждам защо трябва да се вдигат заплатите на тези учители, чиито ученици ходят на частни уроци от трети клас, както и в училищата, които си пишат актив за споделените постижения между тях и частните школи“.
Тя коментира средния резултат от 3.93 на задължителната матура по български език и литература тази година.
„Оценката не е Добър 4 , а кръгла двойка. Скалата, на която пишем 3 в България е на 30%. Това е смехотворно. Всяко взискателно училище пише 3 на 60%. Дължим истината на обществото. Ако се въведе адекватната скала на оценяване, реалният резултат от матурите ще е Слаб 2“.
Работата на училището е да учи децата и ако методите, които се използват в момента, не работят, трябва да се намерят други, убедена е тя.
„Ако социалните системи не работят, трябва да бъдат преосмислени и променени. Да обвиняваме децата за провала на възрастните, това е абсолютно възмутително“.
Колева отбеляза още, че едва 7-8 % от зрелостниците тази година са от семейства с нисък социален статус.
„Да хвърлим вината върху 8, дори и 10 % от учениците за колективния провал, не е достойно“.
Учениците имат мотивация, когато виждат смисъл и полза, подчерта Нели Колева.
„Когато училището е място, в което не намират смисъл и това, което се преподава няма никаква връзка с реалния живот, а отношението на учителите ги кара да се чувстват така, все едно, че те са проблема, няма как да има мотивация“.
Няма да намерите нито един човек, работещ в сферата на образованието, който да приеме тези резултати с учудване, посочи още Колева.
„Българското образование се намира в 19 век на всички нива. Има нужда от спешни действия. Депреоритизирали сме бъдещето на държавата в лицето на най-мощния инструмент, с който разполага - образованието. Надявам се, че това дъно наистина ще разлюлее камбаната и всички ще започнем да се интересуваме“.
Колева смята, че е необходимо да се направи анализ какво се е случило и какво правят началните учители, което после се губи.
„Не става въпрос просто за една реформа. Учителската квалификация е ключова. Каква е ролята на училищните директори? Натрупала се е много инерция.
Докато смятаме, че добрата оценка е 50% успеваемост, и 10 хиляди лева да започнат да взимат учителите, те няма да имат стимул да произвеждат качество.
Въртим се в порочен кръг. Цената сега плащат децата, а след 10-20 години ще я плащаме и ние, които стоим и констатираме“.
Ситуацията, в която се намира държавата, е пряк резултат от ситуацията в образованието, отбеляза още тя.
Цялото интервю на Даниела Големинова с Нели Колева може да чуете в звуковия файл.
Едни от най-ниските резултати са в Пазарджик. Цанко Бангьозов, който е дългогодишен преподавател по български език и литература в Математическата гимназия, посочва като една от причините за това специфичния състав на областта – деца, за които българският език не е майчин.
„Тия деца не виждат смисъл и начин, по който да успеят в България. Този проблем се задълбочава. Училището беше неглижирано като социална институция 30 години“.
Лидия Сиракова, която също е преподавател, отбелязва, че учениците не ходят на училище и не желаят да слушат учителите.
„Те не желаят да учат. На учениците е позволено всичко. Училището и учителите нямат никакви права. Родителите – пълно безхаберие и липса на уважение“.
Учениците пък казват, че въобще не са се напрегнали. Приемат постигнатите резултати със смях.
„Ще бъркаме цимент в Германия“
Необходимо е да се промени порочната практика парите да вървят с ученика, смята Сиракова.
„Ако един ученик остане да повтаря, за него през следващата година министерството не плаща. Почти негласно е , че не могат да се пишат двойки“
Другият проблем е новият Закон за училищното и предучилищното образование, смята Бангьозов.
„Това специализиране на образованието и модулите в 11 и 12 клас за повечето от децата са нещо, без което могат. Махнаха историята и географията“
Целият репортаж може да чуете в звуковия файл.
България не е имала основание да забрани самолетът на президента на Сърбия Александър Вучич да прелети над българското въздушно пространство, за да отиде в Москва за военния парад за Деня на победата. Това каза премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Атанас Атанасов - кой и защо е дал разрешение за това: "Ние..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки". Противопоставяме се на тази долна в очите на българското общество игра , при която декларирала се като опозиционна партия, на която избирателите са отредили четвърто място, реално..
Основателят на Microsoft Бил Гейтс, който е един от най-богатите хора в света, заяви, че възнамерява да раздаде 99% от огромното си състояние през следващите 20 години. Бил Гейтс: Изкуственият интелект ще промени бъдещето на здравеопазването 69-годишният Гейтс смята да дари почти цялото си богатство, чрез своята фондация, като..
Деня на Европа във Велико Търново ще се проведе културен маратон с поглед към европейската идея и успешното европейско сътрудничество между България и Румъния. В художествената галерия "Борис Денев" представители на Съвместния секретариат, Управляващия и Националния орган на програмата Програма Interreg VI-A Румъния – България, общини и..
ГЕРБ търпи критика в морален аспект, защото когато депутати от "Възраждане" вандализираха сградата на ЕК, отправи упреци, а сега отказва сваляне на имунитети. Обяснението е в това, че предстои избор на нови членове на ВСС, а ГЕРБ трябва да подсигури мнозинство от 2/3 . Това каза в интервю за БНР журналистът от Клуб Z Пламена Игнатова...
Млад мъж е залял с червена боя служебния вход на Министерството на културата. БНР научи, че инцидентът е станал около 3 ч. тази нощ. Веднага е бил подаден сигнал в полицията. Патрул на СДВР е забелязал мъжа и го е задържал. Арестуваният е на 29 години и не е криминално проявен, научи "Хоризонт". Към момента не са ясни мотивите за..
"Светият дух ни изненада. Кардинал Превост не беше сред най-цитираните имена ." Това каза след избора на папа Лъв XIV Ива Михайлова, говорител на Католическата църква в България. По думите ѝ, папата продължава да бъде морален лидер и глас на разума, надеждата и любовта. Робърт Франсис Превост от САЩ става папа - Лъв ХIV Папа Лъв..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..