Учителските заплати трябва да растат, но не за всички учители. Това заяви пред БНР Нели Колева, директор „Публични партньорства“ във фондация „Заедно в час“.
„Не виждам защо трябва да се вдигат заплатите на тези учители, чиито ученици ходят на частни уроци от трети клас, както и в училищата, които си пишат актив за споделените постижения между тях и частните школи“.
Тя коментира средния резултат от 3.93 на задължителната матура по български език и литература тази година.
„Оценката не е Добър 4 , а кръгла двойка. Скалата, на която пишем 3 в България е на 30%. Това е смехотворно. Всяко взискателно училище пише 3 на 60%. Дължим истината на обществото. Ако се въведе адекватната скала на оценяване, реалният резултат от матурите ще е Слаб 2“.
Работата на училището е да учи децата и ако методите, които се използват в момента, не работят, трябва да се намерят други, убедена е тя.
„Ако социалните системи не работят, трябва да бъдат преосмислени и променени. Да обвиняваме децата за провала на възрастните, това е абсолютно възмутително“.
Колева отбеляза още, че едва 7-8 % от зрелостниците тази година са от семейства с нисък социален статус.
„Да хвърлим вината върху 8, дори и 10 % от учениците за колективния провал, не е достойно“.
Учениците имат мотивация, когато виждат смисъл и полза, подчерта Нели Колева.
„Когато училището е място, в което не намират смисъл и това, което се преподава няма никаква връзка с реалния живот, а отношението на учителите ги кара да се чувстват така, все едно, че те са проблема, няма как да има мотивация“.
Няма да намерите нито един човек, работещ в сферата на образованието, който да приеме тези резултати с учудване, посочи още Колева.
„Българското образование се намира в 19 век на всички нива. Има нужда от спешни действия. Депреоритизирали сме бъдещето на държавата в лицето на най-мощния инструмент, с който разполага - образованието. Надявам се, че това дъно наистина ще разлюлее камбаната и всички ще започнем да се интересуваме“.
Колева смята, че е необходимо да се направи анализ какво се е случило и какво правят началните учители, което после се губи.
„Не става въпрос просто за една реформа. Учителската квалификация е ключова. Каква е ролята на училищните директори? Натрупала се е много инерция.
Докато смятаме, че добрата оценка е 50% успеваемост, и 10 хиляди лева да започнат да взимат учителите, те няма да имат стимул да произвеждат качество.
Въртим се в порочен кръг. Цената сега плащат децата, а след 10-20 години ще я плащаме и ние, които стоим и констатираме“.
Ситуацията, в която се намира държавата, е пряк резултат от ситуацията в образованието, отбеляза още тя.
Цялото интервю на Даниела Големинова с Нели Колева може да чуете в звуковия файл.
Едни от най-ниските резултати са в Пазарджик. Цанко Бангьозов, който е дългогодишен преподавател по български език и литература в Математическата гимназия, посочва като една от причините за това специфичния състав на областта – деца, за които българският език не е майчин.
„Тия деца не виждат смисъл и начин, по който да успеят в България. Този проблем се задълбочава. Училището беше неглижирано като социална институция 30 години“.
Лидия Сиракова, която също е преподавател, отбелязва, че учениците не ходят на училище и не желаят да слушат учителите.
„Те не желаят да учат. На учениците е позволено всичко. Училището и учителите нямат никакви права. Родителите – пълно безхаберие и липса на уважение“.
Учениците пък казват, че въобще не са се напрегнали. Приемат постигнатите резултати със смях.
„Ще бъркаме цимент в Германия“
Необходимо е да се промени порочната практика парите да вървят с ученика, смята Сиракова.
„Ако един ученик остане да повтаря, за него през следващата година министерството не плаща. Почти негласно е , че не могат да се пишат двойки“
Другият проблем е новият Закон за училищното и предучилищното образование, смята Бангьозов.
„Това специализиране на образованието и модулите в 11 и 12 клас за повечето от децата са нещо, без което могат. Махнаха историята и географията“
Целият репортаж може да чуете в звуковия файл.
Днес ще се проведе тест на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване от 11 часа. Ще бъде задействана сирените в градовете София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Стара Загора, Гълъбово, Царево, Ахтопол, с. Лозенец, Шабла, в населените места в 30-километровата зона около АЕЦ „Козлодуй“,..
Енергетиците от ТЕЦ "Бобов дол" и миньорите от "Открит въгледобив" ще подновят днес, понеделник, протестите си срещу несъстоятелния според тях Регионален план за справедлив преход. В 9 ч. протестиращите се събират на входа на ТЕЦ-а, откъдето ще обявят какво ще предприемат. Планира се отново блокада на АМ "Струма". Според организаторите и..
Кралят на Испания Фелипе VI започва днес нов кръг от консултации с политическите партии. Целта е да избере на кого да връчи втория мандат за съставяне на правителство, след като лидерът на опозиционната консервативна Народна партия Алберто Фейхоо не успя да получи достатъчно гласове, за да стане премиер на страната. Само два дни след..
Вино на 5 хиляди години откриха археолозите в Египет при разкопки в провинция Сохаг в централната част на страната, съобщи министерството на туризма в Кайро. Учените от Египет, Германия и Австрия се натъкнали на стотици добре запазени делви с останки от вино, които никога преди не са били отваряни. Те се намирали в предполагаемата гробница на кралица..
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг решително осъди днешното нападение пред министерството на вътрешните работи в турската столица, предаде ДПА. Двама полицаи са ранени при терористична атака в Анкара Алиансът стои солидарно до Турция в борбата с тероризма, написа Столтенберг в социалната мрежа Екс, като пожела на ранените при..
По цялата фронтова линия в Украйна днес се водеха сражения, съобщи генералният щаб в Киев. Руските окупационни сили са предприели безуспешни опити да си върнат контрола над освободената по-рано Андриевка край Бахмут. Руска атака е била отблъсната и в района на село Макиевка, Луганска област, а в Запорожка област- в района на Новодаривка. Според..
Проливните дъждове в Турция предизвикаха масови закъснения и отмяна на полети на летищата в Истанбул и в редица курорти на страната. За наводнения се съобщава от редица райони в покрайнините на Истанбул, като в туристическия център засега ситуацията е нормална. Синоптиците предупреждават, че валежите ще продължат.
Няма да има батерии, няма да има и ТЕЦ-ове. Това заяви пред БНР депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Делян Добрев, председател на Комисията по енергетика в..
България и Румъния продължават да са извън Шенгенското пространство. Причината е ветото на Австрия срещу двете държави, както и на Нидерландия срещу..