Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Проблемът на образованието е, че това е един много дълъг процес, а политиците мислят с кратък хоризонт"

Сергей Игнатов: В България няма стремеж към училища с еднакво качество

"Пандемията вкара образованието в света на информационните технологии"

Снимка: БГНЕС
В България няма стремеж да имаме училища с еднакво качество или поне приблизително еднакво. Това обясни пред БНР Сергей Игнатов, бивш министър на образованието и настоящ преподавател в НБУ.

"Трябва да се стремим към това. Децата не са еднакви, но освен елитни и средни, имаме и училища, които не предлагат високо качество на образованието. Това се вижда и в резултатите от PISA. Резултатите показват, че децата ни са претоварени. Когато е претоварено, колко информация може да поеме ума на едно дете?"
Игнатов коментира средния резултат от 3.93 на матурата по български език.

"Подобно е положението в целия ЕС и Северна Америка. Основният проблем е, че тук се смесват две системи. Обучаваме по старому в училище. Едновременно с това тези деца, които са показали ниски резултати, израснаха в един съвършено нов свят. Това поколение, което сега завършва училище, ще формира съвършено нова култура. Изкуственият интелект прониква. На територията на училището се сблъскват няколко култури. Ако сравним 2005 година с 2023 -та, нас ни отделя епоха".

Пандемията вкара образованието в света на информационните технологии, отбеляза той. 

"Когато тя приключи, образователната общност реши да се върнем назад, но това не може да стане. Животът в този цифров свят ще продължава и ние не може да го спрем. Живеем в преломен момент за цялата цивилизация."

Той призова да се даде време на новия министър на образованието – поне 100 дни. 

"Той ще влезе с летящ старт, защото идва от системата".

Системата парите да следват ученика е „порок“ на целия цивилизован свят, отбеляза бившият образователен министър.

"Това е опит да се измери натоварването. Добро предложение е обаче да има повече пари спрямо показаните резултатите".

Проблемът на образованието е, че това е един много дълъг процес, а политиците мислят с кратък хоризонт, посочи Игнатов

"Хубаво е, че вдигнаха учителските заплати. Системата за качество ще бъде разработена, но се изисква време".

Цялото интервю на Даниела Големинова със Сергей Игнатов може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Урсула фон дер Лайен критикува германската крайна десница

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази опасения от германската крайна десница, като я обвини в "пропаганда за Путин" и "шпионаж в полза на Русия" - месец преди европейските избори, предаде Франс прес. В речта си на конгрес в Берлин на германския Християндемократически съюз (ХДС, партията, към която принадлежи..

публикувано на 09.05.24 в 00:41

3 300 000 българи пазаруват в Интернет

Социалните медии са вдъхновител на онлайн потреблението, сочат данни от проучването, озаглавено "Пулсът на онлайн потреблението в България". Сред другите изводи е, че кратките клипове са изключително атрактивни за младото поколение. Добромир Живков от "Маркет линкс" изтъкна, че са били анкетирани над 1300 души. 81% от българите ползват..

публикувано на 08.05.24 в 23:02
Стево Пендаровски

Пендаровски честити изборната победа на опонентите си

Стево Пендаровски, който участва в изборите в Северна Македония за втори президентски мандат, практически призна загубата си и честити на победителите в тях, пожелавайки им успешна работа в следващите пет за президента и четири за парламента години. "Накрая на този дълъг изборен ден благодаря на всички участници в изборния процес и всички институции,..

публикувано на 08.05.24 в 22:58
Ограда при буферната зона в Кипър

Пратеникът на ООН: Допирните точки за решаването на Кипърския въпрос са в гражданското общество

Допирните точки за решаването на Кипърския въпрос са в гражданското общество и отговорност на лидерите на двете кипърски общности е да се вслушат в неговото желание за напредък. Това заяви пратеникът на ООН Мария Анхела Олгин Куеляр сред срещите си днес в Никозия, с които започна третата ѝ мисия на острова. Голямата международна подкрепа за..

публикувано на 08.05.24 в 22:54

Проучване: Европейците искат правителствата да се фокусират върху миграцията, а не върху климата

Европейците искат правителствата им да се фокусират върху ограничаване на миграцията, а не върху климатичните промени, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на международно социологическо проучване. По малко от 15% от запитаните смятат, че въпросите свързани с климата са един от трите основни приоритета пред правителствата им. В много..

публикувано на 08.05.24 в 22:41

Светът е преживял най-горещия април в историята на измерванията

Месец април е бил най-горещият в света в историята на измерванията. Светът е преживял най-горещия месец април в историята на измерванията, с което се запълва поредица от 11 поредни месеца с подобрени температурни рекорди, съобщи службата за наблюдение на климатичните промени на Европейския съюз, цитирана от световните осведомителни..

публикувано на 08.05.24 в 22:32
Ярослав Димитров - председател на РИК-Плевен.

В Плевенско 261 кандидати се борят за 8 депутатски места

31 листи са регистрирани в 15 МИР – Плевен. 261 кандидати се борят за 8 места в предстоящите парламентарни избори на 9 юни. "Имаме 261 кандидата в 15 МИР – Плевен, които са в 31 листи, от които 20 са на политически партии, а 11 - коалиции от партии. Най-възрастният е на 92 години и е от коалиция "Неутрална България", а най-младият е на 23 от..

публикувано на 08.05.24 в 22:18