Това заяви в интервю за БНР Виктор Стоянов от фондация "Македония" след поредния инцидент с пребит гражданин на Северна Македония с българско самосъзнание.
За състоянието на пострадалия Бекир Кадриески той поясни:
"Има съмнения за вътрешни кръвоизливи. Бит е много, ритан и удрян в областта на гърдите и на стомаха, по цялото тяло, в главата също. Състоянието му е като цяло лошо. Счупвания няма, но е много бит и натъртен. Има свидетели, които потвърждават, че докато е бит, е обиждан на етническа основа."
"Когато пребиват лидерите на общността, ти караш цялата общност да се страхува и да се отказва от публични действия. Виждаме, че системно се пребиват и се нападат лидери, хората, които ежедневно извършват дейност, с която сближават българи и македонци. Това е целта – българите да бъдат сплашени", подчерта Виктор Стоянов в предаването "Преди всички".
Стоянов няма добри очаквания за процеса по разследването на поредния инцидент, тъй като по думите му там институциите не работят добре, когато се касае за престъпления срещу граждани с българско самосъзнание. Според него тези случаи се окачествяват като криминални, за да не бъдат определяни като политически гонения.
"Институциите в Северна Македония се правят, че българите не съществуват, докато са пребивани буквално като животни пред очите ни."
Виктор Стоянов изрази опасения нагнетеното напрежение по темата РСМ да не ескалира и изтъкна, че България има какво да направи – да подпомогне с политика и капитали тази част от обществото в Северна Македония, която желае приятелство с България.
"Да се отделят фондове и да се направи стратегия за работа с приятелите на българите в Северна Македония", призова той и уточни, че стратегията следва да бъде средносрочна и дългосрочна.
В момента България финансира малки културно-просветни проекти, но те не могат да окажат влияние, смята Стоянов. Същевременно по думите му "сякаш Северна Македония е ваксинирана към дипломатически действия от България".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..