Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток

Снимката е илюстративна

Най-голямата държава в човешката история не е Египетското царство, не е територията, владяна от Александър Македонски, не е и Римската империя. До това признание се издига империята на монголите.

Макар и просъществувала едва половин век, тя оставя незаличими следи в световната история. А в основата на всичко е Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток.

За този прочут владетел и изкусен военачалник, за това откъде идва названието богатир и представата за джегатайците като обитатели на затънтено място, разказа за "Нощен Хоризонт" с гл. ас. Константин Голев от Института за исторически изследвания на БАН.

Според Тайната история на монголите – по-скоро литературен епос, отколкото строга историческа хроника, Чингис е роден със съсирек на юмрука – знак, че е предопределен от съдбата за велик лидер. Историкът Константин Голев от БАН опитва да разбули пластовете на легендарното.

"Монголите на Чингис са всъщност само едно от племената, което поради надмощието си, предава своето име върху всички останали -родствени етнически и езиково. Номадите имат специфична социална структура.

Рожденото име на бъдещия император е Темуджин. Историята на името се свърза с още една специфика на номадите през Средновековието. Когато баща му умира, малкият Темуджин-Чингис е бил на 8-9 години.

Докато се разиграват и разрешават лични драми, Темуджин си поставя първата цел – обединение на разединението племена. На границата обаче има един силен враг – мощната джордженска династия Цин, която управлява Северен Китай. Те не са номади.
Възходът на Темуджин започва от избора на правилни съюзници. Първият е Ван Хан. Вторият стратегически съюзник е кръвният му брат Джемуха.

В Тайната история на монголите Чингис е представен като колос, изправен пред форсмажорни обстоятелства, принуден да убие и приятеля на баща си, и кръвния си брат. След тях разбива нейманите, меркитите и около 1200 г., когато у нас управлява Калоян, вече се виждат очертанията на мощно държавно обединение. Време е Темуджин да се превърне в Чинги.

Империята на монголите просъществува едва 60 години.

По темата слушайте в интервюто на Мария Филева с гл. ас. Константин Голев.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50