Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Унгарски тромбонов блясък на Европейския музикален фестивал

Тромбонов ансамбъл Сегед идва у нас с програмата "От барок до рок"

Тромбонов ансамбъл Сегед

Проф. Дьорд Гивичан и неговият Тромбонов ансамбъл Сегед ще свирят за първи път на българска сцена на 15 юни от 19:30 ч. в Аулата на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ по покана на Европейския музикален фестивал, в партньорство с Културния център на Софийския университет, Унгарския културен институт „Лист“ и сдружение „Брас перспективи“.

Формацията от осем тромбона е основана от проф. Гивичан през 2006 г., когато все още преподава в Университета в родния си град Сегед, след като е преминал обучение в него и в още няколко престижни висши училища в Германия и Швейцария. От 2019 г. класът му по тромбон вече е в столицата Будапеща, а част от студентите му отдавна са завършили и са на позиции в реномирани оркестри по света, но осморката продължава традицията и името Szeged Trombone Ensemble им напомня откъде са тръгнали по пътя към голямата сцена и голямата слава.

Самият Дьорд Гивичан в продължение на 15 години е бил член на прочутия Слокар квартет. Какво го е мотивирало да напусне него, за да създаде собствен ансамбъл? 

Дьорд Гивичан„Тромбоновият квартет "Слокар" е базиран в Швейцария. Пък и е квартет, а по мое мнение, ако има нещо, което звучи по-добре от четири тромбона, са повече тромбони. И тъй като бях събрал много партитури на пиеси за осем тромбона, започнахме да ги изпълняваме със студентите ми в Университета в Сегед. Никога не съм си представял, когато основах ансамбъла, че ще станем толкова популярни. В началото свирехме каквото има налично за такъв състав, после продължихме и един от учениците ми започна да прави аранжименти специално, а след това и някои композитори откликнаха и започнаха да ни посвещават пиеси. И чак години по-късно осъзнах, че сме станали доста известни по света, не само в Унгария. Затова и дойде идеята да изнесем ансамбъла от Университета – да не свирим само по продукции, а той да стане професионална формация и да повишаваме нивото още, и още. И по този начин имах възможност да задържа най-добрите се студенти, нищо че вече са завършили, а хубавото беше, че и те бяха съгласни да продължим да работим заедно.

Програмата, с която Тромбоновият ансамбъл Сегед ще дебютира на българска сцена, е наречена "От барок до рок" и със сигурност ще се хареса на по-широка аудитория слушатели. Но трябва ли непременно публиката само да се забавлява на концертите и все по-често да чуваме да наричат класика филмовата музика, кросоувъра. Има ли шанс чистата класика?

„Разбирам какво ме питате - отговаря проф. Гивичан - В наши дни виждаме все по-малко хора да ходят на чисто класически концерти. А тромбонът е брас инструмент. В Унгария имаме голяма културна традиция в браса и в много малки градчета и села има духови оркестри – те са аматьори, но обичат да свирят заедно. И слушат музика, но не ходят в оперните театри, на балет или в концертните зали, които са далече. Такива хора ние каним на нашите концерти и изпълняваме популярна класика, позната за всички, след което слагаме специални пиеси, които искаме да покажем на по-широка аудитория, и се надяваме, че после същите тези слушатели ще отидат и на други концерти, защото сме ги заинтригували. Знам, че това изисква много работа и отнема време, но, в крайна сметка, ние сме основно класически музиканти, които трябва да имат публика, за да ги има и концертите ни. Затова трябва да се стараем.“

Дьорд Гивичан е прочут унгарски тромбонист, професор по тромбон в Музикалната академия „Ференц Лист“ в Будапеща. Това ще бъде третото му гостуване в София - този път с основания от него Тромбонов ансамбъл Сегед, а на 16 юни от 10:30 ч. в зала "Димитър Ненов" на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще се проведе негова творческа среща с български ученици и студенти от Академията.  

Цялото интервю с проф. Гивичан и изпълнение на Тромбонов ансамбъл Сегед чуйте в звуковия файл.

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичаната опера "Бохеми" от Пучини отново е в афиша на Софийската опера

Една от най-популярните и обичани оперни творби "Бохеми" от Пучини отново е в афиша на Софийската опера. На 15 и 17 декември ще се представят за първи път на софийска сцена солистите на оперния театър в Тегу, Южна Корея  Ънджи Чунг, Джонг Хьок Со, Джемин Джон, Джун-Мо Парк, Джонг У Ким, а тяхното участие затвърждава добрите..

публикувано на 07.12.23 в 19:04

Berry Galazka получи номиноция за наградата Music Moves Europe Awards 2023 (MMEA)

Интригуващата полско-американска певица и автор Бери Галозка е сред 15-те номинирани млади европейски таланти за наградата „ММЕА“. Бери е израснала във Флорида, отгледана от строгата си, но все пак либерална майка полякиня, потопена в смесица от култури. Като дете слуша записите на Дейвид Боуи и My Chemical Romance, както реге и полка. Това дава на..

публикувано на 07.12.23 в 18:23

С литературно матине ще бъде отбелязана годишнина от рождението на Никола Вапцаров

С литературно матине ще бъде отбелязана 114–ата годишнина  от рождението на Никола Вапцаров . То е организирано от Националния литературен музей и къща-музей "Никола Вапцаров" – София. Катя Зографова, главен уредник на къщата-музей, покани всички, обичащи поезията му, да станат част от събитието, което ще проведе днес, 7 декември, от..

публикувано на 07.12.23 в 10:12
Николай Милчев

Николай Милчев - разказвачът на истории: Знам, че това име е моето, чувствам го!

Той умее да преплита видимото от живота с най-съкровеното в човешката душата , защото знае, че знанието дава сила, мъдростта носи щастие, а истината е свобода.  Известен като майстор на метафората и днес Николай Милчев търси път към хората чрез думите , и не би ги заменил за книжни левчета, тъй като за него те имат стойността на златни..

публикувано на 06.12.23 в 15:56
Мирослав Пенков

Мирослав Пенков представя "Река в лабиринта"

Мирослав Пенков е роден през 1982 в Габрово. Завършва Първа английска езикова гимназия в София, а през 2001 е приет в Университета на Арканзас, където получава бакалавърска степен по психология , а по-късно и магистърска по творческо писане. Разказите му печелят BBC International Short Story Award 2012 и наградата Eudora Welty 2007. В..

публикувано на 06.12.23 в 14:59
Момчил Драганов

Момчил Драганов за тенденциите в седмото изкуство през 2023-та година

Момчил Драганов е на 20 години, но вече има завиден опит като кино-журналист. Той е незаменима част от сайта „Кинобокс “.  Той ни разказа кои са тенденциите в седмото изкуство през 2023-та година , стачките, които разтърсиха Холивуд, както и все още ли стрийминг платформите са във възход. Момчил Драганов, гост в "Нощен Хоризонт" коментира и..

публикувано на 05.12.23 в 14:39

Младите таланти от Брас бенда на Музикалното училище канят на благотворителен концерт

Един от най-популярните тромбонисти в България Велислав Стоянов покани от ефира на БНР на благотворителен концерт на младите таланти от Брас бенда на Националното музикално училище "Любомир Пипков". Той ще се състои тази вечер от 19 часа в концертната зала на училището.  "В Брас бенда вече има 22 деца. Подозирам, че те ще стават и повече", каза..

публикувано на 05.12.23 в 10:21