Проф. Дьорд Гивичан и неговият Тромбонов ансамбъл Сегед ще свирят за първи път на българска сцена на 15 юни от 19:30 ч. в Аулата на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ по покана на Европейския музикален фестивал, в партньорство с Културния център на Софийския университет, Унгарския културен институт „Лист“ и сдружение „Брас перспективи“.
Формацията от осем тромбона е основана от проф. Гивичан през 2006 г., когато все още преподава в Университета в родния си град Сегед, след като е преминал обучение в него и в още няколко престижни висши училища в Германия и Швейцария. От 2019 г. класът му по тромбон вече е в столицата Будапеща, а част от студентите му отдавна са завършили и са на позиции в реномирани оркестри по света, но осморката продължава традицията и името Szeged Trombone Ensemble им напомня откъде са тръгнали по пътя към голямата сцена и голямата слава.
Самият Дьорд Гивичан в продължение на 15 години е бил член на прочутия Слокар квартет. Какво го е мотивирало да напусне него, за да създаде собствен ансамбъл?
„Тромбоновият квартет "Слокар" е базиран в Швейцария. Пък и е квартет, а по мое мнение, ако има нещо, което звучи по-добре от четири тромбона, са повече тромбони. И тъй като бях събрал много партитури на пиеси за осем тромбона, започнахме да ги изпълняваме със студентите ми в Университета в Сегед. Никога не съм си представял, когато основах ансамбъла, че ще станем толкова популярни. В началото свирехме каквото има налично за такъв състав, после продължихме и един от учениците ми започна да прави аранжименти специално, а след това и някои композитори откликнаха и започнаха да ни посвещават пиеси. И чак години по-късно осъзнах, че сме станали доста известни по света, не само в Унгария. Затова и дойде идеята да изнесем ансамбъла от Университета – да не свирим само по продукции, а той да стане професионална формация и да повишаваме нивото още, и още. И по този начин имах възможност да задържа най-добрите се студенти, нищо че вече са завършили, а хубавото беше, че и те бяха съгласни да продължим да работим заедно.
Програмата, с която Тромбоновият ансамбъл Сегед ще дебютира на българска сцена, е наречена "От барок до рок" и със сигурност ще се хареса на по-широка аудитория слушатели. Но трябва ли непременно публиката само да се забавлява на концертите и все по-често да чуваме да наричат класика филмовата музика, кросоувъра. Има ли шанс чистата класика?
„Разбирам какво ме питате - отговаря проф. Гивичан - В наши дни виждаме все по-малко хора да ходят на чисто класически концерти. А тромбонът е брас инструмент. В Унгария имаме голяма културна традиция в браса и в много малки градчета и села има духови оркестри – те са аматьори, но обичат да свирят заедно. И слушат музика, но не ходят в оперните театри, на балет или в концертните зали, които са далече. Такива хора ние каним на нашите концерти и изпълняваме популярна класика, позната за всички, след което слагаме специални пиеси, които искаме да покажем на по-широка аудитория, и се надяваме, че после същите тези слушатели ще отидат и на други концерти, защото сме ги заинтригували. Знам, че това изисква много работа и отнема време, но, в крайна сметка, ние сме основно класически музиканти, които трябва да имат публика, за да ги има и концертите ни. Затова трябва да се стараем.“
Дьорд Гивичан е прочут унгарски тромбонист, професор по тромбон в Музикалната академия „Ференц Лист“ в Будапеща. Това ще бъде третото му гостуване в София - този път с основания от него Тромбонов ансамбъл Сегед, а на 16 юни от 10:30 ч. в зала "Димитър Ненов" на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще се проведе негова творческа среща с български ученици и студенти от Академията.
Националната галерия ще има нов директор. Ярослава Бубнова, която заемаше поста до момента не е сред допуснатите до конкурса. Той беше обявен седмици, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът се пренесе и в Народното събрание. Бубнова беше начело на..
Д-р Нели Стефанова е известен психиатър. В Плевен предстои литературна среща за представяне на първата й книга – „Все същата луна“. Читателят ще потъне в живота на поколения в едно еврейско семейство, ще усети тъга, радост, болка и любов. Освен вълнуващо четиво, книгата е с благотворителна кауза. Д-р Нели Стефанова ще очаква плевенчани и..
Виртуозният оркестър „Mitonissimo“с диригент Огнян Митонов, удостоен с приза "Бранд на годината", представя отново един от най-успешните си концерти - "Венецианският майстор" с музика на Вивалди. Публиката ще се наслади на "Четирите годишни времена" с участието на четирима солистки от оркестъра. Ще бъдат представени а рии и дуети от опери, мотети,..
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..