Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златина Едрева: Няма смисъл от втора дата за националното външно оценяване

Яна Алексиева: Необходима е реформа

Снимка: РАДИО ВИДИН

Няма особен смисъл да има втора дата за националното външно оценяване, изказа мнение в интервю за БНР Златина Едрева - преподавател по БЕЛ в Пловдив. 

"Психологическият натиск върху седмокласниците, повярвайте ми, не е чак толкова голям. Децата си имат защитни механизми и не преживяват чак такъв стрес, какъвто майките и особено бабите си мислят, че преживяват. Стресът и натискът е в по-голяма степен върху системата като цяло, върху училищата, особено върху учителите и директорите. Резултатите от тези изпити - национално външно оценяване 4-ти, 7-ми, 10-ти, формират някакъв рейтинг на училищата и това създава съотвеното напрежение при учителите и съответно при колегията. Доколко децата ще бъдат стресирани или не, зависи в много голяма степен от техните родители и семейства, разбира се и от учителите, но повече от родителите".

Ако бъде въведен втори изпит например на есен, Едрева не вижда как може да се намери формата, по която да бъдат класирани учениците в училище, което вече е одобрило своите кандидати.

"Ние имаме определен план прием и приемаме според този план. Ако вече сме приели съответните паралелки със съответния брой ученици, къде ще ги сложим тези, които ще се явят на есен? Не виждам как ще стане. Разбира се, министерството може да измисли нещо, но едва ли тази форма ще бъде удовлетворяваща за всички".

Две дати за един и същи изпит за седмокласниците поставя и казуса - доколко изпитите ще бъдат равностойни, категорична е учителката. 

Според нея не е необходима коренна промяна в начина, по който учениците се класират след 7-ми клас. За формата на изпита доста трябва да се помисли, смята обаче тя. За нея тестовото изпитване по БЕЛ е нонсенс от началото на неговото въвеждане. Тя смята, че това е един от проблемите в образованието и една от причините за "срив". "Кадърните и способни деца са ощетени за сметка на мързеливите", обясни Едрева.

В предаването "Хоризонт до обед" психологът Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители", изказа мнение, че е необходима реформа:

"Струва ми се, трябва да говорим за един доста по-сериозен анализ, преди да предприемем конкретните стъпки - какви трябва да са промените, за да може изпитът да се случва по-плавно за децата, с по-малко напрежение и самите родители да са по-спокойни и с доверие към образователната система и училищата. Ако имаме достатъчно доверие, че децата ще получат достатъчно много знания в училище и ще могат да издържат изпитите си, това със сигурност би дало голямо облекчение и на деца, и на семейства, и на училище". 

"Има аргументи и причини, поради които е добре да се помисли какво се случва. Това трябва да бъде добре обмислено - при какви условия и кога би могло да има втора дата за изпитите след 7-ми клас", изказа мнението си Алексиева.

Интервютата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44