Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златина Едрева: Няма смисъл от втора дата за националното външно оценяване

Яна Алексиева: Необходима е реформа

Снимка: РАДИО ВИДИН

Няма особен смисъл да има втора дата за националното външно оценяване, изказа мнение в интервю за БНР Златина Едрева - преподавател по БЕЛ в Пловдив. 

"Психологическият натиск върху седмокласниците, повярвайте ми, не е чак толкова голям. Децата си имат защитни механизми и не преживяват чак такъв стрес, какъвто майките и особено бабите си мислят, че преживяват. Стресът и натискът е в по-голяма степен върху системата като цяло, върху училищата, особено върху учителите и директорите. Резултатите от тези изпити - национално външно оценяване 4-ти, 7-ми, 10-ти, формират някакъв рейтинг на училищата и това създава съотвеното напрежение при учителите и съответно при колегията. Доколко децата ще бъдат стресирани или не, зависи в много голяма степен от техните родители и семейства, разбира се и от учителите, но повече от родителите".

Ако бъде въведен втори изпит например на есен, Едрева не вижда как може да се намери формата, по която да бъдат класирани учениците в училище, което вече е одобрило своите кандидати.

"Ние имаме определен план прием и приемаме според този план. Ако вече сме приели съответните паралелки със съответния брой ученици, къде ще ги сложим тези, които ще се явят на есен? Не виждам как ще стане. Разбира се, министерството може да измисли нещо, но едва ли тази форма ще бъде удовлетворяваща за всички".

Две дати за един и същи изпит за седмокласниците поставя и казуса - доколко изпитите ще бъдат равностойни, категорична е учителката. 

Според нея не е необходима коренна промяна в начина, по който учениците се класират след 7-ми клас. За формата на изпита доста трябва да се помисли, смята обаче тя. За нея тестовото изпитване по БЕЛ е нонсенс от началото на неговото въвеждане. Тя смята, че това е един от проблемите в образованието и една от причините за "срив". "Кадърните и способни деца са ощетени за сметка на мързеливите", обясни Едрева.

В предаването "Хоризонт до обед" психологът Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители", изказа мнение, че е необходима реформа:

"Струва ми се, трябва да говорим за един доста по-сериозен анализ, преди да предприемем конкретните стъпки - какви трябва да са промените, за да може изпитът да се случва по-плавно за децата, с по-малко напрежение и самите родители да са по-спокойни и с доверие към образователната система и училищата. Ако имаме достатъчно доверие, че децата ще получат достатъчно много знания в училище и ще могат да издържат изпитите си, това със сигурност би дало голямо облекчение и на деца, и на семейства, и на училище". 

"Има аргументи и причини, поради които е добре да се помисли какво се случва. Това трябва да бъде добре обмислено - при какви условия и кога би могло да има втора дата за изпитите след 7-ми клас", изказа мнението си Алексиева.

Интервютата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13