Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бундестагът призова Скопие да коригира конституцията си както е договорено с България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бундестагът гласува късно снощи предложение на депутатите от управляващата коалиция Германия да подкрепи активно Северна Македония по пътя ѝ към Европейския съюз. Скопие трябва да коригира конституцията си, както е договорено с България.

Германският парламент гласува за насърчаване на започването на преговори за членство в ЕС на Северна Македония. Страната е пример за останалите кандидатки в Западните Балкани и е важно да оценим големия напредък, който е постигнала, заявиха депутатите. Депутатът от Зелената партия Борис Миятович заяви:

„Северна Македония е пример на Балканите. Пример за мирното съжителство на много етнически групи. В конституцията ѝ са вписани шест етнически групи, а вероятно в близко бъдеще ще бъде включена и седма, българската.“

В резолюцията на Бундестага се призовава Северна Македония да изпълни договорената промяна на конституцията си и да вкара в нея етническите българи като признато малцинство. В същото време германският Бундестаг призова България да не поставя никакви други изисквания извън вече договорената промяна в конституцията. Това изрично посочи депутатът от социалдемократите Йосип Юратович:

„Ние настояваме правителството на Германия да подкрепи отварянето на преговорните глави със Северна Македония. Призоваваме също така България да се откаже от допълнително поставяне на искания“.

Опозиционният ХДС се противопостави на започването на преговори със Северна Македония и поиска вместо това само да се обнови перспективата за членство. Предложението обаче бе отхвърлено.

В доклада на Европейската комисия за страната, публикуван през октомври 2022 г. като част от пакета за разширяване на ЕС, се посочва, че страната е постигнала добър напредък в ключови области, пишат евродепутатите. Те обаче се опасяват, че досегашният процес на разширяване на ЕС може отново да спре поради двустранни конфликти, този път с България, след като бе решен въпросът с името на Гърция.

"В съответствие с компромиса, постигнат от Съвета със Северна Македония през лятото на 2022 г., предварително условие за всички по-нататъшни стъпки за интеграция е конституционна поправка, която предвижда включването на българската група от населението сред другите групи, които вече са изброени в конституцията на Северна Македония, и която изисква мнозинство от две трети в парламента на Северна Македония."


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06