Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лили и Дари за "София прайд": Не целим да покажем какви сме, а че ни има!

Дарина Коилова и Лили Бабулкова
Снимка: Ирина Недева

"Без да се замисля взех това решение. По никакъв начин не сме скрити и живеем живота си така, както ни се иска да бъде, освен с малкото затруднения - чисто административни". Това казаха пред БНР Лили Бабулкова и Дарина Коилова, които са заедно от 14 години, женят се във Великобритания, но бъларските институции не признават брака им, защото е еднополов. 
"Невъзможно е съвсем да няма страх. Страх ме е от радикализацията не само по отношение на ЛГБТ и правата, тя е повсеместна в момента и в последните години се изостря все повече. Истината е, че в общественото пространство трябва да има ако може малко повече примери за гей хора, за да може да се излезе от стереотипното мислене и говорене. Единственото, което представлява трудност за мен, е едно доста смазващо чувство за отговорност пред една цяла общност. За широката общественост, когато става въпрос за малцинства, това, което виждат, се приписва на цялата група".

Те споделят, че не се е случвало върху тях да е упражнявана физическа агресия. Лили обаче винаги има едно на ум, когато са на улицата и се хващат за ръка например:
"Физическа агресия не е имало, но сме преживявали подвиквания, заплахи. Риск има и те е страх. /.../ Тези престъпления, тази реч нараняват не само този, към когото са насочени. Знаем, че не са насочени към този човек поради конкретна причина, а просто защото е гей. Ако не е той, може да съм аз".
" Нашият билборд не беше вандализиран, но когато видя образите на други гей хора, включително наши познати, разкъсани и вандализирани, задраскани лицата на деца, разкъсани. И усещам, че в очите на тези вандали, аз съм тях, те съм аз и няма значение кой от нас ще бъде. Те виждат гей-човек и това предизвиква агресия в тях. И, да, и затова тези престъпления и речта на омразата са по-специални. Защото нараняват не само този към когото са насочени. Защото знаем, че няма конкретна прачина, а само защото е гей и ако не е той жертвата, може да съм аз".
Дария, Лили и техните роднини  Иво и Анджи с традиционен брак
Лили и Дари ценят подкрепата от брата на Дари, Иво, който в същата седмица, когато е София Прайд сключва своя, традиционен брак с Анджи.
Трябва да има правно признаване на едно-половите двойки, както и правно признаване на втория родител в такова семейство, категорични са Лили и Дари. 
"На този етап това, което има значение за нас, е да съществува правна форма, която да урежда административните въпроси, свързани с всяко едно семейство и за които много хора не си дават сметка".

Много по-трудно е за хомосексуалните мъже в България, споделят Лили и Дари. 

"Като правило е по-лесно в повечето страни от ЕС да живееш по-спокойно, когато си член на гей общността. Напоследък започваме да се замисляме дали да не търсим друг вариант /извън България/. Но на мен много ми се иска да сме си тук."

Горещият картоф - осиновяването на деца или асистираната репродукция за гей двойки и еднополови семейства все още са тема табу за българското общество.

"Ние лично все още нямаме деца. Но факт е, че много еднополови двойки в България отглеждат деца, около нас има няколко такива двойки. В сегашната ситуация има един родител, дали е мъж или жена, защото има и двойки мъже в България, които отглеждат деца, а другият родител не присъства никъде документално в живота на детето. От една страна е неговата липса на права върху детето, но мисля, че също така е важно да отчитаме липсата на право на детето за  легална връзка с втория му родител. Имахме такъв случай - единият родител почина, а той беше биологичния или “документалният” осиновител. Това дете губи и двамата си родители в този момент, защото другият няма никакво законово право и е оставен абсолютно на произвола или благоволението на семейството на документалния осиновител, което придобива правата да отглежда това дете".

На български думата, с която се обозначава шествието за права на сексуално различните "Прайд" лесно влиза в негативен стереотип и заради глагола "парадирам". Затова и организаторите на София прайд предпочитат да използват английската дума, а Лили и Дари са още по-категорични.
"Не е целта да се покажем какви сме, защото гей хората са много различни и не могат да бъдат подвеждани под един знаменател. Целта е да  покажем, че ни има", казаха Лили и Дари в навечерието на "София прайд".
София Прайд 2023
Цялото интервю на Ирина Недева с Дари и Лили чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова: Политическата нестабилност се отрази негативно на пенсионната система

" Има за какво да се притесняваме и то точно за разходната част на бюджета ".  Това е мнението на бившия социален министър Христина Христова.  По думите ѝ бюджетът за тази година е бил напрегнат бюджет . Бяха предприети редица законодателни промени в разходната част, в социалната сфера, напомни тя и посочи, че има напрежение. Христова..

публикувано на 02.10.24 в 08:46

ЦИК обяви обществената поръчка за бюлетините и ролките за машините

ЦИК обяви обществената поръчка за изработката и доставката на хартиените бюлетини и за ролките специализирана хартия за машините за гласуване, за предсрочния парламентарен вот на 27 октомври.  Печатницата на БНБ, която по закон изпълнява дейностите, ще отпечата 6 800 хиляди бюлетини за страната и чужбина, с единична цена от 26 стотинки за бройка и..

публикувано на 02.10.24 в 08:46

Разследват два взрива край израелското посолство в Копенхаген

Датската полиция съобщи, че разследва два взрива в района на израелското посолство в Копенхаген, предаде агенция Ройтерс. Няма данни за пострадали, посочиха органите на реда.  Извършват се първоначални следствени действия на място. Разследва се евентуална връзка с намиращото се в района израелско посолство, се казва в публикация на полицията в..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Средиземноморските държави от ЕС обсъждат конфликта в Близкия изток

9-те средиземноморски държави-членки на ЕС ще обсъдят последното развитие на военния конфликт в Близкия изток и ситуацията в региона. Това е част от работата на започващата днес в Никозия двудневна среща на техните министри по европейските въпроси. Сигурността в Средиземноморието, миграционните процеси и разширяването на Европейския съюз са..

публикувано на 02.10.24 в 08:43
Петя Алтимирска

Очакват се промени в еврозаконодателството за отглеждането на селскостопански животни

Очакват се промени в законодателството на Европейския съюз за отглеждането на животните в селското стопанство. Това заяви за БНР Петя Алтимирска , председател на Сдружение КАЖИ - "Кампании и активизъм за животните в индустрията" във връзка със Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязваме днес. Над 80 милиарда животни са убивани..

публикувано на 02.10.24 в 08:08

Велизар Шаламанов: Решението в Близкия изток преминава през победата над Русия

" Русия има интерес да се разраства конфликтът в Близкия изток , защото това отвлича политическото внимание от агресията на Русия в Украйна. Това отвлича и ресурси в помощ на Израел, които могат да бъдат използвани в помощ на Украйна. От един момент нататък това работи и против Русия". Това коментира пред БНР бившият министър на отбраната..

публикувано на 02.10.24 в 08:04
Васил Караиванов

Васил Караиванов: Няма проблем с данъците. Да обърнем внимание на разходната част

Дали и след 31 декември ще продължат нулевата ставка за хляба и брашното и 9% ставка за ресторантьорите и храните за бебета и малки деца, ще зависи изцяло от новия парламент. След изборите ще бъде ясно дали ще има нови ставки за тези стоки и услуги и какъв ще бъде бюджетът за следващата година. Това обясни в интервю за БНР Васил Караиванов -..

публикувано на 02.10.24 в 07:58