Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лили и Дари за "София прайд": Не целим да покажем какви сме, а че ни има!

Дарина Коилова и Лили Бабулкова
Снимка: Ирина Недева

"Без да се замисля взех това решение. По никакъв начин не сме скрити и живеем живота си така, както ни се иска да бъде, освен с малкото затруднения - чисто административни". Това казаха пред БНР Лили Бабулкова и Дарина Коилова, които са заедно от 14 години, женят се във Великобритания, но бъларските институции не признават брака им, защото е еднополов. 
"Невъзможно е съвсем да няма страх. Страх ме е от радикализацията не само по отношение на ЛГБТ и правата, тя е повсеместна в момента и в последните години се изостря все повече. Истината е, че в общественото пространство трябва да има ако може малко повече примери за гей хора, за да може да се излезе от стереотипното мислене и говорене. Единственото, което представлява трудност за мен, е едно доста смазващо чувство за отговорност пред една цяла общност. За широката общественост, когато става въпрос за малцинства, това, което виждат, се приписва на цялата група".

Те споделят, че не се е случвало върху тях да е упражнявана физическа агресия. Лили обаче винаги има едно на ум, когато са на улицата и се хващат за ръка например:
"Физическа агресия не е имало, но сме преживявали подвиквания, заплахи. Риск има и те е страх. /.../ Тези престъпления, тази реч нараняват не само този, към когото са насочени. Знаем, че не са насочени към този човек поради конкретна причина, а просто защото е гей. Ако не е той, може да съм аз".
" Нашият билборд не беше вандализиран, но когато видя образите на други гей хора, включително наши познати, разкъсани и вандализирани, задраскани лицата на деца, разкъсани. И усещам, че в очите на тези вандали, аз съм тях, те съм аз и няма значение кой от нас ще бъде. Те виждат гей-човек и това предизвиква агресия в тях. И, да, и затова тези престъпления и речта на омразата са по-специални. Защото нараняват не само този към когото са насочени. Защото знаем, че няма конкретна прачина, а само защото е гей и ако не е той жертвата, може да съм аз".
Дария, Лили и техните роднини  Иво и Анджи с традиционен брак
Лили и Дари ценят подкрепата от брата на Дари, Иво, който в същата седмица, когато е София Прайд сключва своя, традиционен брак с Анджи.
Трябва да има правно признаване на едно-половите двойки, както и правно признаване на втория родител в такова семейство, категорични са Лили и Дари. 
"На този етап това, което има значение за нас, е да съществува правна форма, която да урежда административните въпроси, свързани с всяко едно семейство и за които много хора не си дават сметка".

Много по-трудно е за хомосексуалните мъже в България, споделят Лили и Дари. 

"Като правило е по-лесно в повечето страни от ЕС да живееш по-спокойно, когато си член на гей общността. Напоследък започваме да се замисляме дали да не търсим друг вариант /извън България/. Но на мен много ми се иска да сме си тук."

Горещият картоф - осиновяването на деца или асистираната репродукция за гей двойки и еднополови семейства все още са тема табу за българското общество.

"Ние лично все още нямаме деца. Но факт е, че много еднополови двойки в България отглеждат деца, около нас има няколко такива двойки. В сегашната ситуация има един родител, дали е мъж или жена, защото има и двойки мъже в България, които отглеждат деца, а другият родител не присъства никъде документално в живота на детето. От една страна е неговата липса на права върху детето, но мисля, че също така е важно да отчитаме липсата на право на детето за  легална връзка с втория му родител. Имахме такъв случай - единият родител почина, а той беше биологичния или “документалният” осиновител. Това дете губи и двамата си родители в този момент, защото другият няма никакво законово право и е оставен абсолютно на произвола или благоволението на семейството на документалния осиновител, което придобива правата да отглежда това дете".

На български думата, с която се обозначава шествието за права на сексуално различните "Прайд" лесно влиза в негативен стереотип и заради глагола "парадирам". Затова и организаторите на София прайд предпочитат да използват английската дума, а Лили и Дари са още по-категорични.
"Не е целта да се покажем какви сме, защото гей хората са много различни и не могат да бъдат подвеждани под един знаменател. Целта е да  покажем, че ни има", казаха Лили и Дари в навечерието на "София прайд".
София Прайд 2023
Цялото интервю на Ирина Недева с Дари и Лили чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава разчистването на Троянския проход

Продължава разчистването на Троянския проход през пътя Троян - Кърнаре, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Преминаването през него бе временно ограничено за всички моторни превозни средства след снеговалежите в края на декември. В най-високия старопланински проход на места преспите достигаха до 2-3 метра. Ако няма силен вятър в..

публикувано на 06.01.25 в 12:55

19-годишен курсант спаси кръста от водите на Янтра във Велико Търново

19-годишният курсант Калоян Калчев от Националния военен университет спаси богоявленския кръст от водите на Янтра във Велико Търново. След светата богоявленска литургия, на площада пред крепостта "Царевец" бригаден генерал Иван Маламов прие военния строй. Беше осветено бойното знаме на Националния военен университет "Васил Левски". С..

публикувано на 06.01.25 в 12:44
Румен Радев

Радев ще даде още време преди връчването на първия мандат

Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват преговорите..

публикувано на 06.01.25 в 12:32

Спомен за Сергей Джоканов

6 месеца без Сергей Джоканов – музикантът, който е автор на незабравими мелодии, включително сигналите на предаването по "Хоризонт" "12+3". Той е значима личност за програмата, защото именно в БНР той създава една част от своите композиции. Днес в Учебно-практическия и изследователски център за компютърно музициране и саунд дизайн..

публикувано на 06.01.25 в 12:10
МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.

Втора оставка в сливенската болница след видеоклипа с бебетата

Районната прокуратура в Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и здравето на бебетата. От днес в болницата се очаква да започне и проверка от Министерство на..

публикувано на 06.01.25 в 11:45
Източен Лондон, 5 януари 2025 г.

Транспортни проблеми заради сняг и наводнения на Острова

Сняг и наводнения продължават да създават проблеми с транспорта в Обединеното кралство. Части от някои от най-натоварените магистрали в страната бяха затворени. Продължават проблемите с полетите и на летището в Манчестър. Стотици училища днес не отвориха врати. Сложна и динамична е метеорологичната обстановка в Обединеното кралство...

публикувано на 06.01.25 в 11:30

Британски екоактивисти искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година

Призив за забраната и на плъгин хибридите Британски екоактивисти са вдигнали мерника на т.нар. plug-in хибриди. Те искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година. Защото ги смятат за неекологични. Опоненти на идеята призовават пазарът на екоколи да еволюира естествено.  Призивът за забраната и на плъгин хибридите идва от британската..

публикувано на 06.01.25 в 11:21