Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойци, свързани с "Ислямска държава", са убили над 40 души в Уганда

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 40 станаха жертвите на терористичното нападение в Западна Уганда. Първоначално беше съобщено за 25 убити, сред които и деца.

Членове на ислямистката екстремистка организация "Съюзнически демократични сили", базирани в Източно Конго, са нападнали гимназия в град Мпондве, където са подпалили общежитие и са разграбили хранителни продукти.

Жертвите са предимно ученици и само двама са членове на местната общност. Осем души са в критично състояние след атаката.

Според военния говорител Феликс Кулайгие нападателите, наброяващи около 20 души, са атакували училището в петък вечерта.

Войници са преследвали нападателите, но те са избягали в Конго. Армията на Уганда активно преследва бунтовниците и нейните сили за сигурност призоваха общността да остане бдителна и да докладва за всички подозрителни лица, за да помогне за залавянето на извършителите.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цените на клиничните пътеки няма да поскъпват през тази година

Цените на клиничните пътеки няма да поскъпват през тази година, предвижда подготвеният анекс към Националния рамков договор за медицинските дейности.  Документът ще бъде обсъден на предстоящия в събота Събор на Лекарския съюз, а подписването му от съсловната организация и Здравната каса трябва да се случи до края на месеца. Цените, по които..

публикувано на 16.05.25 в 16:49

Две катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката

Две катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката. До село Вонеща вода се е завъртял тир и е затворил пътя. На върха на прохода в местността "Предела" е катастрофирал румънски тир. Няма пострадали и при двата инцидента, съобщиха за БНР от полицията във Велико Търново. На прохода вали обилен дъжд. 

публикувано на 16.05.25 в 16:46

"Файненшъл таймс": Украйна е загубила стотици милиони долари при погрешни оръжейни сделки

Разследване на "Файненшъл таймс", базирано на изтекли украински държавни документи, съдебни документи и десетки интервюта с длъжностни лица по обществени поръчки, търговци и производители на оръжие и детективи, разкрива как стотици милиони долари, които Киев е платил на чуждестранни оръжейни посредници за осигуряване на жизненоважно военно..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

В Плевен задържаха 50-годишен мъж за телефонни измами

В Плевен задържаха 50-годишен мъж за телефонни измами. По искане на Районна прокуратура на мъжа съдът наложи най-тежката мярка за неотклонение- "задържане под стража". Измамите са извършени от 10 април до 13 май т.г. Пострадалите били заблудени по телефона, че разговарят с длъжностно лице от МВР и следва да предоставят наличните си парични..

публикувано на 16.05.25 в 16:33

Преговорите между Русия и Украйна приключиха за по-малко от два часа

В Истанбул завърши срещата на делегациите на Украйна и Русия. Първите преки двустранни разговори след повече от три години война продължиха по-малко от два часа. В разговорите в двореца "Долмабахче" участваха турският външен министър Хакан Фидан и ръководителят на турското разузнаване Ибрахим Калън. Започнаха преговорите между..

публикувано на 16.05.25 в 16:10

Росен Желязков и Еманюел Макрон обсъдиха прекратяването на войната в Украйна

Премиерът Росен Желязков разговаря с френския президент Еманюел Макрон за необходимостта от обединен европейски подход за прекратяване на войната в Украйна, осигуряване на траен мир и задълбочаване на сътрудничеството в отбраната и иновациите. "Мирът изисква решителност и единство - изградени върху споделени ценности и колективни действия" ,..

публикувано на 16.05.25 в 16:05
Красимир Ломски

Красимир Ломски: Времето отсява мимолетното, фокусът ми е по-високо

Трудностите само могат да те закалят. Бих казал, че обществото ни е обърнало гръб на изкуството и всички са се вторачили в комерсиалното, на мига да се усвоят програми, да се вземат един пари, да се направи нещо по принцип, каза скулпторът Красимир Ломски в интервю пред БНР. Скулпторът открива самостоятелната си изложбата "Непреходни..

публикувано на 16.05.25 в 16:04