Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първа изложба на Балдева в родния Провдив в галерия ВИА АРТИС

Силвия Балдева: Между Пловдив и Париж с усещане за жена

Чрез акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни, щастливи или тъжни

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“
Снимка: ФБ/Галерия ВИА АРТИС - Крум Танчев
Свободата като усещане за света и като начин на себеизразяване, като мимолетно движение, като поглед навътре и като движеща сила напред. Така Силвия Балдева се разтваря в градовете, свързани с живота й – Пловдив и Париж единият, където е родена, другият, където преди 35 години създава семейство и постепенно се оформя като художник.
 Многократно нейни картини са излагани във френската столица, но за първи път творбите й - ефирни и загадъчни женски образи, могат да се видят в Пловдив.

Поканата за тази първа изложба в родния й град идва от галерия ВИА АРТИС, а експозицията е част от съпътстващата програма на международния фестивал „Франкофоли“

Като дъщеря на известния пловдивски художник Александър Балдев, Силвия никога не си е представяла, че може да изразява себе си по друг начин , освен чрез рисуването. Творческата атмосфера на родния й дом оформя съвсем естествено избора й на професия , а в Париж я отвежда любовта. Там учи в Университета по изкуствата. Усвоява също тайните на графичния и модния дизайн.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

"Може би точно спонтанността ме отвежда именно към пресъздаване на женското начало, сподели в "Закуска на тревата" Силвия, а в основата са чувства, настроения, уловени за секунда или дълго узрявали

С дискретното загатване на акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни , излъчващи щастие и светлина или пък тъжни, търсещи . Виждаме ги и само като силуети , но могат и да са бляскави и еуфорични, но винаги някак въздушни и елегантни:

"Когато започна да рисувам, то е като импулс, като пътуване някак си, никога не зная къде ще пристигна. И точно това е доста страстно, някакъв зов постоянен...

Когато започвам да рисувам нямам предварителна концепция и оставям творбата да ми говори, а свободата да се изрази, така както иска", разказа още за "Хоризонт" Силвия.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

Изборът на Силвия да работи с акварел и туш, знаем и при двете техники се използва вода, отново се подчинява на стремежът й за свободно изразяване.

Тя самата се чувства в Париж като парижанка, а в Пловдив като пловдивчанка. Винаги когато напуска родното място отнася със себе частица от духа на древния град.

Казва, че често в работата надделява стресът, понякога й е трудно, защото работи в много конкурентна среда, която налага свободния художник да разбира и от маркетинг, и от реклама.
Помагат новите технологии, но в творчеството е добре да се дозират, каза още за "Хоризонт" Силвия. Тя ги използва рядко и само за някои от проектите си, защото смята, че картините по този начин губят от своята цялост, обогатена от духа и тялото на художника.  
Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“                 
Асега в уютното пространство на пловдивската галерия ВИА АРТИС всеки може да усети нюансите на емоциите и да премине през „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“, както удачно е и озаглавена изложбата.

Посетителите могат да видят изложбата на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“ до 9 ти юли.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45