Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са промени в нормативната уредба за създаването на качествени палиативни грижи за деца

Мария Шаркова
Снимка: mariasharkova.com

Необходими са промени в нормативната уредба за създаването на качествени палиативни грижи за деца у нас, посочиха експерти, които участваха в дискусия по темата. Срещата е заключителна по проект "Смели деца с лъвски сърца: инициатива за гражданско участие във формулирането на публични здравни политики за палиативни грижи за деца”. Проектът е финансиран от Оперативна програма "Добро управление".

Една четвърт от българите имат близки, които са преживели загуба на дете, което е починало преди да навърши 18 години, показват резултатите от националното представително социологическо проучване, проведено по проекта. Съмнения за тежко заболяване на собственото дете са преживели 6% от пълнолетните граждани на страната, а при 3% собствено дете действително е било диагностицирано с тежко заболяване, което предполага намаляване на очакваната продължителност на живота.

В същото време в страната ни има сериозна липса, както на нормативен регламент на детските палиативни грижи, така и на услуги, които предлагат комплексна подкрепа на нуждаещите се деца и техните семейства.

Д-р Венелин Стойчев – ръководител на проекта посочи:

"Съвсем в началото сме, защото първо - не се говори за детско страдание и за детска смърт. От друга страна има "ревност" между различните институции, които би трябвало да бъдат ангажирани - между здравното министерство, социалното, образователното".

Българските нормативни документи предпоставят палиативните грижи единствено като грижи за деца в терминално състояние и по-големият дял от нуждаещите се от палиативни грижи деца не се разпознават от българската система. Клиничната пътека по здравна каса е свързана само с онкологични заболявания и тя е финансово и времево лимитирана, каза адвокат Мария Шаркова:

"Не само говорим за терминален стадий на заболяването, но тя (клиничната пътека) е лимитирана и може да се предоставя до 25 дни в рамките на шест месеца на онкологичното заболяване. Към момента стойността на тази клинична пътека е 134 лв. на ден".

Проучване на добрите практики в други европейски държави сочи, че палиативните грижи за деца са комплексни, и включват както болнични отделения за медицинско облекчаване на симптомите, така и хосписи за временна грижа на място, но и широк набор от услуги в подкрепа на детето и семейството в техния дом и среда.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Незаконно сметище

Регионалните екоинспекции са открили 250 незаконни сметища за 3 месеца

Регионалните инспекции по околната среда и водите са установили над 250 незаконни сметища в страната от края на септември миналата година. Повече от половината са почистени след намесата на инспекторите. Сред общините, които активно са взели мерки, са Силистра, Стара Загора и Пловдив. Най-много незаконно замърсени терени има все още на териториите..

публикувано на 11.01.25 в 08:21
Ски пистата под връх Ком

За първи път през зимния сезон: Стартира работа ски влекът под връх Ком

За първи път този зимен сезон започва да работи ски влекът на пистата под връх Ком в Берковския Балкан. В района натрупа сняг 50 сантиметра. Ски сезонът в Берковица ще бъде открит днес.  Влекът, тип "котва" ще качва желаещите, които могат да се пускат по пистата. Съоръжението ще работи от 9:30 до 16:30 часа през почивните дни.  Пистата под..

публикувано на 11.01.25 в 08:17
Снимката е илюстративна.

Заради зачестили инциденти: Полицаи и горски стражари проверяват ловджиите

В започващия последен уикенд, в който е позволен груповият лов на дива свиня, полицаи и горски стражари ще правят засилени проверки. Причината е високият брой инциденти през изминалия сезон, през който са загинали четирима ловци. Предстоят последните два дни, в които е разрешен груповият лов на дива свиня в България. В тези два дни ще се..

публикувано на 11.01.25 в 08:05

Протести в редица градове на Словакия срещу правителството на Роберт Фицо

В редица градове на Словакия хиляди излязоха на протести срещу лявото правителство на премиера Роберт Фицо, обвиняван, че води политика, с която предава западните съюзници и Украйна. Митингите бяха организирани от гражданска инициатива, която настоява да не спира военната помощ за Киев, предаде БТА. По данни на организаторите пред..

публикувано на 11.01.25 в 07:55
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Джо Байдън - Вашингтон, 21 декември 2022

Байдън и Зеленски обсъдиха новите американски санкции срещу Русия

Новите американски санкции срещу Русия бяха обсъдени снощи в разговор между президентите на Украйна и САЩ.  Джо Байдън е подчертал значението за осигуряването на устойчива подкрепа за Киев във войната срещу Русия. "Русия не успя да постигне никоя от стратегическите си цели в Украйна", се казва в изявление на Белия дом, публикувано след..

публикувано на 11.01.25 в 07:48

КНСБ: Липсата на трудов договор - сред най-честите нарушения на правата на работещите

Работа без трудов договор е сред най-честите нарушения на трудовите и осигурителните права в страната - това сочат получените в КНСБ сигнали за миналата година.  Сред най-засегнатите са в сферата на услугите, ремонтните дейности и ресторантьорството. При започване на работа задължително трябва да се сключи писмен трудов договор, заяви..

публикувано на 11.01.25 в 07:20
Снимката е илюстративна

Разработки на плазмени двигатели във Физическия факултет на Софийския университет

Българи правят малки спътници с плазмени двигатели. Това се случва във Физическия факултет на Софийския университет.  Технологията е перспективна, защото е нишова и тепърва се развива.  Конкуренцията сега в областта на малките сателити е малка, казва Стоил Иванов, асистент във Физическия факултет на Софийския университет. Той има дисертация по..

публикувано на 11.01.25 в 06:30