Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Джонсън е лишен от специален достъп до парламента

Борис Джонсън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият британски премиер Борис Джонсън беше лишен от специален достъп до парламента, след като депутатите одобриха доклада на Комисията по привилегиите, който заключава, че той е излъгал за събиранията на Даунинг стрийт по време на пандемията. 

354 от депутатите в Камарата на общините гласуваха „за“ одобряване на доклада и само 7 „против“. Това стана след продължил с часове дебат. Имаше вариант да няма гласуване, ако след дебата нямаше възражения на поддръжниците на Борис Джонсън, но понеже все пак в края се чуха гласове, вотът се състоя.

При положение, че в Камарата на общините има 650 депутати, това означава, че голяма част от торите са се въздържали или просо не са били в парламента, какъвто е случая и с премиера Риши Сунак. Сметката обаче показва, че дори и въздържалите се да бяха гласували за Джонсън, той пак щеше да загуби вота.

Направената разбивка на гласовете в крайна сметка показва, че 118 консерватори са гласували за приемането на доклада, а от 225 депутати няма регистриран вот. Неявяването на Сунак в парламента между другото бе порицано от опозицията и преценено като проява на слабост и липса на лидерски качества.

Борис Джонсън подаде оставка като депутат като изпреварващ ход да не бъде принудително отстранен от парламента.

Докладът е изключително изобличаващ, като в него се препоръчва отстраняване на бившия премиер за 90 дни, както и отказ на достъп до парламента – санкция, която предизвика особено негодувание сред лоялните на Джонсън депутати.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава разчистването на щетите в "Елените", нанесени от наводненията

В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено положение . Четири са вече жертвите на придошлите води следствие от валежите във ваканционното селище "Елените", където днес продължава разчистването на пораженията. Очаква се да започне и изваждането на колите, отнесени в морето.  Три екипа на..

публикувано на 05.10.25 в 05:18
Слободан Милошевич

Навършват се 25 г. от падането от власт на Слободан Милошевич

Днес е 25-ата годишнина от падането от власт на Слободан Милошевич в бивша Югославия. На 5 октомври 2000 г. масови протести в Белград свалиха от власт националистическия лидер Слободан Милошевич, управлявал повече от десетилетие по време на кървави войни, тежки санкции и финансов колапс. Вълненията бяха предизвикани от отказа на президента да..

публикувано на 05.10.25 в 04:45

Две деца бяха убити след стрелба в предградие на Хюстън

Две деца бяха убити, а още две са в критично състояние след стрелба в предградието на Хюстън - Енгълтън, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местните власти в щата Тексас. Шерифската служба на окръг Бразория написа в публикация във „Фейсбук“, че полицаи са се отзовали на сигнали за стрелба и са открили две застреляни деца - на 13 и на 4 години...

публикувано на 05.10.25 в 04:36

Расте броят на задържаните след пропалестинските протести в Лондон

Полицията в Лондон съобщи, че най-малко 493 души са били арестувани за подкрепа на забранената група “Палестинско действие“, която беше класифицирана от правителството на Обединеното кралство като терористична организация по-рано тази година. По-голямата част от арестите бяха извършени на площад "Трафалгар", където около 1000 протестиращи седяха..

публикувано на 05.10.25 в 04:32

Радев: Северна Македония е готова да окаже подкрепа за справяне с последиците от наводненията

"Република Северна Македония е готова да окаже подкрепа за справяне с последиците от наводненията", съобщи в социалната мрежа "Екс" президентът Румен Радев след телефонен разговор с колегата си Гордана Силяновска. "Благодаря на президента Гордана Силяновска за конструктивния телефонен разговор и изразените съболезнования за жертвите при наводненията в..

публикувано на 05.10.25 в 02:04

"Бягане за животните" ще събере хора и техните любимци за седми път в Борисовата градина

"Бягане за животните" ще събере днес в Борисовата градина в София както хора, така и техните домашни любимци. Целта е набирането на средства за разкриване на киберпрестъпления срещу животни, както и спирането на строежа на мегаферми в България.  Регистрацията започва в 10 часа, а самото бягане ще бъде от 11 часа край езерото "Ариана" в Борисовата..

публикувано на 05.10.25 в 01:20

Шествие в подкрепа на палестинския народ ще се проведе в София

Мирно шествие за солидарност с палестинския народ се организира днес по обяд в София. Планирано е шествието да започне в 12 часа пред пилоните на НДК, да премине през бул. "Витоша" и да достигне до сградата на Министерски съвет. Информация за събитието се разпространява основно чрез социалната мрежа "Фейсбук" и като организация зад демонстрацията е..

публикувано на 05.10.25 в 00:59