Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Хаджииванов: Законопроектът за личния фалит трябва да бъде усъвършенстван

Снимка: БГНЕС

"Предложеният законопроект за несъстоятелност на физическите лица може и трябва да бъде усъвършенстван. В противен случай рискуваме да има тежки последици за гражданите, за бизнеса и за съдебната система у нас". Това заяви пред БНР Иван Хаджииванов, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители, преди международната конференция на тема "Несъстоятелност на физическите лица". 

"България е от малкото европейски държави, в които все още няма действащ закон, уреждащ този въпрос. Има предложен от МС проектозакон, който преди дни беше приет на първо четене в НС. Камарата заявява принципната си подкрепа за въвеждане на този институт у нас. Но ако законът не почива на добри европейски практики, съобразени с нашите условия, и не е прецизен, може да има обратен ефект".

Според него проектът може значително да се подобри по отношение на процедурата, обхвата, времевите рамки и последици за лицата, които я провеждат, както и по отношение на разноските. Хаджииванов е категоричен, че тежестта на разноските може да се намали значително:

"Разходите за събиране на кредитите трябва да са минимални, защото това го плаща длъжникът. Говорим за сравнително най-социалнослабата прослойка на обществото". 

В канторите има хиляди дела на длъжници, които са потенциални клиенти на този закон, отбеляза още той в интервю за предаването "Преди всички". 

Според него тази дейност трябва да се заплаща. С този закон се засягат различни интереси, особено на кредиторите, отбеляза Хаджииванов. От камарата ще се опитат да внесат поправките между двете четения на закона и се надяват депутатите да ги приемат. 

По думите му кредиторите се притесняват от евентуални загуби, затова искат сравнително по-нисък праг на задлъжнялост. 

"Целта на закона не е да съсипе хората, а да им даде шанс да се изправят и да продължат напред. Този закон не трябва да зацикля, а трябва да започне да работи". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рафах

Пунктът "Рафах" остава затворен до второ нареждане

Пропускателният пункт "Рафах" между Ивицата Газа и Египет ще остане затворен до второ нареждане, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху. "Хамас" предаде телата на още двама загинали заложници през последните часове.  Израелският премиер посочи, че отварянето на пункта "Рафах" ще зависи от предаването на останалите тела на заложници от "Хамас"...

публикувано на 19.10.25 в 06:55

Във Велико Търново честват 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен

Във Велико Търново започваха едномесечните културни прояви за честване на 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен. Има прожекции на документални филми, театрална постановка на открито на площада пред крепостта „Царевец“, а храмът „Свети Димитър Солунски“, където е обявено въстанието на Асеневци, ще оживее с интериорен 3 D мапинг...

публикувано на 19.10.25 в 06:25
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка

"Ел Паис": ЕС е в "небрано лозе" заради срещата Тръмп - Путин

Предстоящата среща между президента на Съединените щати Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин поставя лидерите на Европейския съюз и НАТО в "неудобно и неприятно положение“, тъй като руско-украинската война ще бъде обсъждана без европейско участие, коментира "Ел Паис".   Според изданието, избраното място за срещата може да задълбочи..

публикувано на 19.10.25 в 06:10

Афганистан и Пакистан се договориха за незабавно примирие

Афганистан и Пакистан се договориха за незабавно прекратяване на огъня по време на преговори, организирани от Катар, съобщи рано тази сутрин външното министерство в Доха.  Споразумението последва удължаване на примирието между двете съседни южноазиатски страни след седмица на ожесточени сблъсъци помежду им. Кабул и Исламабад са се съгласили да..

публикувано на 19.10.25 в 05:55

Северна Македония провежда местни избори

Местни избори се провеждат днес в Северна Македония. Около 1,8 милиона са вписаните в избирателните списъци. Урните ще бъдат отворени в 07:00 местно време (8:00 българско време време) и ще затворят в 19:00 (20:00 българско време). Първите резултати се очакват късно в неделя вечерта. Изборите са за кметове и общински съветници в 80 общини в страната,..

публикувано на 19.10.25 в 05:34
Тамаш Шуйок

Президентът на Унгария Тамаш Шуйок пристига на посещение в България

Президентът на Унгария Тамаш Шуйок ще бъде на официално посещение в България днес и утре по покана на българския държавен глава Румен Радев. Визитата съвпада с отбелязването на Деня на българо-унгарското приятелство - 19 октомври.  Днес от 16.40 часа президентът Румен Радев и неговият колега Тамаш Шуйок ще посетят Родопския драматичен театър "Николай..

публикувано на 19.10.25 в 05:28

72% от гърците не вярват на правосъдието в страната, сочи проучване

В Гърция вярват повече на европейската прокуратура, отколкото на местната съдебна система, гласи проучване на общественото мнение, публикувано от гръцка медия публикува проучване.  Резултатите от проучването показват, че 68% от гърците смятат, че корупцията се е увеличила. На въпросът как властите реагират на скандалите за корупция, отговорът на 74%..

публикувано на 19.10.25 в 05:24