Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНИЦЕФ представя книга с приказки, написани от украински деца бежанци

Варна - в детския център за украински деца “Усмивки за Украйна”.
Снимка: БГНЕС

По случай Световния ден на бежанците УНИЦЕФ представя книга с приказки, написани от украински деца бежанци. Книгата е достъпна на украински, български и английски език.

50 деца на възраст от 7 до 14 години са се включили в книгата и са създали приказките и илюстрациите към тях, отбеляза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ.

"Това е повод да се замислим как тези деца, които в последното десетилетие са се увеличили два пъти и са общо 43 млн. в целия свят, които са разселени и не живеят в домовете си, може би ще прекарат цялото си детство извън собствения си дом. Книгата се казва "Училище за приказки" и е един много симпатичен проект в един от образователните центрове, които УНИЦЕФ подкрепя през последната година, където деца от Украйна могат да намерят приятели, да научат български, да им помогне да се социализират". 

Във всяко творчество прозира това, което чувства един човек, отбеляза Гидикова в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"Изкуството има невероятната сила да преобразява света на едно дете, да му помогне дори за лечението на емоционалните травми. Според мен обаче нищо не може да помогне толкова, колкото войната да свърши и децата да се приберат в домовете си и да са заедно със своите семейства".

Деца без близките си пристигат в България не само от Украйно, но и от Сирия, Афганостан, Мароко, подчерта Гидикова. 

Тя е категорична, че най-важното е да бъдем толерантни

"Това са едни деца и хора, които не бягат от добро, те бягат от война или нещо, което застрашава живота им. Ние трябва да бъдем толерантни и да се опитаме да направим така, че да могат те да се социализират. В България вече 10 години почти нищо не се прави за интеграцията на бежанците, а техният брой се увеличава". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Албена Танева

Албена Танева: Политическата нестабилност е във вреда на всички

Политическата нестабилност  е във вреда на всички .  Това каза пред БНР доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в Софийския университет.  "От 2020 година насам научихме това на собствен гръб, което е неефективен начин за учене . Политическата нестабилност е тази игра, в която губят всички. Освен ако има някой, който няма..

публикувано на 13.11.25 в 17:50
Заместник-кметът на София в направление

СОС гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците

Столичният общински съвет гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО). Ще бъдат назначени допълнително хора, които ще се включат в почистването на районите, в които изтичат договорите за сметосъбиране и сметоизвозване. В същото време Общината прекрати обществените поръчки за почистване на 1-ва..

публикувано на 13.11.25 в 17:41
Димитър Манолов

Димитър Манолов: Ние сме "за" държавните служители да си плащат осигурителните вноски

Цялато система на заплащане в държавната администрация трябва да бъде преосмислена. Ние сме за държавните служители да си плащат осигурителните вноски. Разбира се, паралелно да отпаднат всякакви о граничения, да могат работят на повече от един трудов договор и да развиват самостоятелен бизнес, каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов в..

публикувано на 13.11.25 в 17:34
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Министър Генов: Кметът Терзиев може да бъде санкциониран заради сметосъбирането

Кметът на София Васил Терзиев може да бъде санкциониран за неизпълнение на ангажиментите на общината по сметосъбирането и дейността на завода за отпадъци. Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в ресорната парламентарна комисия: "През периода от декември 2024 година до настоящия момент регионалната инспекция е извършила редица..

публикувано на 13.11.25 в 17:22

Правителството утвърди нормативи за час програма на БНТ и БНР за 2026 г.

Правителството утвърди нормативи за час програма на Българската национална телевизия и Българското национално радио за 2026 година за подготовка, създаване и разпространение на национални и регионални програми на БНТ - 1 378 евро, а на БНР - 345 евро. Те са съобразени с основните допускания при разработването на проекта на бюджет за догодина. От..

публикувано на 13.11.25 в 17:17
Пламен Димитров

КНСБ за бюджета: Възможен и с постигнат компромис, увеличената осигуровка се разпределя между бизнеса и наетите

От КНСБ определиха проекта на бюджет за следващата година като възможен и с постигнат компромис, тъй като повишената осигуровка за пенсия ще се разпредели между бизнеса и наетите.  Одобрен е проектът за държавен бюджет за 2026 г. Какви са параметрите на бюджета, одобрен от правителството? Президентът на синдиката Пламен Димитров..

публикувано на 13.11.25 в 16:54

Сапарева баня изгражда нов 7-километров водопровод

Изготвен е проект за изграждането на над 7-километров довеждащ водопровод от река Джерман за Сапарева баня, каза за БНР кметът на курортния град Калин Гелев. Ще се търси бързо финансиране - около 5-6 млн. лева, отбеляза градоначалникът.  Водохващането ще е на кота 1270 м надморска височина, където ще се изгради и резервоар с вместимост 2000..

публикувано на 13.11.25 в 16:39