На 12 юни 2023 г. за първи път в историята беше подписан Меморандум за разбирателство между еврейските общности от четири страни на Балканите - България, Гърция, Сърбия и Северна Македония. Инициативата е на Организацията на евреите в България "Шалом".
В него се осъждат опитите на обществени фигури да променят, изкривяват и пренаписват историята на Холокоста.
Специален гост на събитието беше Менахем Розенсафт - асоцииран изпълнителен вицепрезидент и главен юрисконсулт на Световния еврейски конгрес, който изнесе лекция по повод 80 години от сложните събития, свързани с еврейската общност на Балканите - спасяването на българските евреи като светло събитие в историята, но и депортацията на евреите от Беломорска Тракия, Скопие и Пирот, които тогава са били управлявани от българската държава.
"За мен е чест да споделя някои мисли за тази толкова важна и недотам осветявана публично тема"
"Бих искал да благодаря на Световния еврейски конгрес и на Менахем за прекрасната реч, благодаря и на господин Алек Оскар за неговия кураж, защото ние знаем в какви времена живеем! Благодаря на гостите и нашите приятели! Това е един нелек период в Македония, в който ние, еврейската общност, бихме искали да сме мост между България и македонския народ, мост за обич, приятелство и прогрес. Миналото и историята не трябва да са пречка пред бъдещето. Македония загуби 7143 евреи в лагера в Треблинка, които бяха пратени там от Щип, Битоля и Скопие. Но това не може да е пречка пред едно по-добро бъдеще пред нас. 98 процента от македонските евреи загубиха живота си във Втората световна война. Толкова висок процент загуба в Треблинка не знам дали има друг народ, Менахем би могъл да е по-точен в това, но сега тези евреи… това е много трудна тема за мен, защото аз съм загубил целия си род, баща ми, братята и сестрите ми…"
За Александър Албахари, президент на Федерацията на еврейските общности в Сърбия, подписването на този меморандум е също важен знак.
"Всички вие сте наясно с разрастването на крайната десница в Европа, а ние също така сме свидетели и на битката между два разказа за историята на Холокоста - първият се опитва да забрави случилото се или да го омаловажи, а другият - разказът, на който ние сме представители, е този, който иска да съхрани всичко онова, което се е случило, за да не бъде забравено. Според мен тази битка тепърва предстои. Подписването на този меморандум срещу опитите да се пренаписват исторически факти е исторически момент за всички нас"
Д - р Александър Оскар, председател на Организацията на евреите в България "Шалом", сподели, че още преди пандемията е обмисляно как да се засилим сътрудничеството с побратимените еврейски общности, с които имаме обща история.
"В контекста на 80-годишнината от събитията през 1943 година видяхме символичен повод да обединим усилията си в съхранението и паметта за Холокоста, както и в борбата с езика на омразата, изкривяването на историята, антисемитизма и в съхраняването на автентичната Сефаратска традиция на Балканите".
Той призна, че еврейската общност е била изненадана от факта, че официални представители на българската държава не предпочетоха Паметника на спасението, а изложба, която представя изкривена историята за спасяването на българските евреи.
"Тя отчита имагинерна роля на цар Борис и неговото правителство. С паметника възпоменаваме героичният акт на българския народ и Българската православна църква, както и се преклоняваме пред паметта на тези 11 хиляди евреи, депортирани от българските власти от Вардарска Македония".
Всяка цивилизована държава успява да погледнеи на тъмната страна от историята си, отбеляза Александър Оскар.
"Държавите в ЕС, САЩ и Канада намериха начин да поемат морална отговорност за грешките, допускани в миналото. Когато отричаме грешките на миналото, ние сме обречени да ги повтаряме. Виждаме, че в днешно време се случва точно това".
Д-р Оскар призна, че има притеснения относно нарастването на антисемитизма в България.
"Най-вече поради липсата на институционална реакция. През последната година чухме всякакви истории от официални представители за това как българската държава е спасила всички свои евреи. Но от езика на омразата се премина към вандалски актове, като боядисването на магазини и забраняването на прожекции на филми".
Работим координирано, за да се противопоставим на изопачаването на историята, защото това, което се случва в България, буди само ирония в света, добави Александър Оскар.
А усещането за исторически момент, на който ставаме свидетел, се допълваше от липсата на множество камери. Както често е ставало, понякога историята се случва зад близкия ъгъл, докато ние сме фокусирани във врявата и плявата на вечните политически временни страсти.Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс". Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..
Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..
ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията. Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие. Партньорите им в..
Граждански протест с искане за предсрочното освобождаване на осъдената за корупция Десислава Иванчева, бивш кмет на столичния квартал "Младост,“ се проведе тази вечер в Сливен. Поредното дело за освобождаването ѝ ще се гледа в сряда, 16 април, в Ловеч. Протестиращите настояха съдът да вземе под внимание здравословното състояние на..
С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците. Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято За ремонта на народно..
В редиците на МВР има нужда от преподреждане, каза в Плевен министърът на вътрешните работи Даниел Митов. За плевенската Областна дирекция на МВР дирекция той даде оценка "повече от добра“. Министър Митов и главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков присъстваха на отчета-анализ за дейността на Областната дирекция на МВР в..
Президентът Румен Радев взе участие в тържественото отбелязване на 110-годишнината от създаването на 58-мо основно училище „Сергей Румянцев“ в София. Държавният глава връчи почетния знак на президента на 58-мо училище "Сергей Румянцев" по повод юбилея и се обърна към децата: "Повече от век хиляди ученици израстват в този истински храм на..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..