Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път беше подписан Меморандум за разбирателство между еврейските общности от четири страни на Балканите

Д-р Александър Оскар: Всяка цивилизована държава успява да погледне и на тъмната страна от историята си

Александър Оскар
Снимка: БГНЕС

На 12 юни 2023 г. за първи път в историята беше подписан Меморандум за разбирателство между еврейските общности от четири страни на Балканите - България, Гърция, Сърбия и Северна Македония. Инициативата е на Организацията на евреите в България "Шалом".  

В него се осъждат опитите на обществени фигури да променят, изкривяват и пренаписват историята на Холокоста. 

Специален гост на събитието беше Менахем Розенсафт - асоцииран изпълнителен вицепрезидент и главен юрисконсулт на Световния еврейски конгрес, който изнесе лекция по повод 80 години от сложните събития, свързани с еврейската общност на Балканите - спасяването на българските евреи като светло събитие в историята, но и депортацията на евреите от Беломорска Тракия, Скопие и Пирот, които тогава са били управлявани от българската държава.

Постер Меморандум

"За мен е чест да споделя някои мисли за тази толкова важна и недотам осветявана публично тема"

“Двусмислието на злото и доброто: Един разказ за спасяването и депортирането по времето на Холокоста в България”. Това беше темата на Менахем Розенсафт, който ни покани “да помислим дали българският цар Борис III трябва да бъде възхваляван като спасител на 48 000 български евреи, или трябва да бъде осъден като човек, който  в крайна сметка е отговорен или най-малкото съ-отговорен за депортирането в лагерите на смъртта на 11 343 евреи от Тракия, Македония и от бившия сръбски окръг Пирот.
Д-р Алек Оскар и Менахем Розенсафт
Ръководителите на еврейските общности в Северна Македония и Сърбия обясниха защо това събитие е важно за тях. Пепо Леви, ръководителят на еврейската общност в Северна Македония сподели:

"Бих искал да благодаря на Световния еврейски конгрес и на Менахем за прекрасната реч, благодаря и на господин Алек Оскар за неговия кураж, защото ние знаем в какви времена живеем! Благодаря на гостите и нашите приятели! Това е един нелек период в Македония, в който ние, еврейската общност, бихме искали да сме мост между България и македонския народ, мост за обич, приятелство и прогрес. Миналото и историята не трябва да са пречка пред бъдещето. Македония загуби 7143 евреи в лагера в Треблинка, които бяха пратени там от Щип, Битоля и Скопие. Но това не може да е пречка пред едно по-добро бъдеще пред нас. 98 процента от македонските евреи загубиха живота си във Втората световна война. Толкова висок процент загуба в Треблинка не знам дали има друг народ, Менахем би могъл да е по-точен в това, но сега тези евреи… това е много трудна тема за мен, защото аз съм загубил целия си род, баща ми, братята и сестрите ми…"

За Александър Албахари, президент на Федерацията на еврейските общности в Сърбия, подписването на този меморандум е също важен знак.

Подписването на Меморандум за разбирателство между еврейските общности от България, Гърция, Сърбия и Северна Македония

"Всички вие сте наясно с разрастването на крайната десница в Европа, а ние също така сме свидетели и на битката между два разказа за историята на Холокоста - първият се опитва да забрави случилото се или да го омаловажи, а другият - разказът, на който ние сме представители, е този, който иска да съхрани всичко онова, което се е случило, за да не бъде забравено. Според мен тази битка тепърва предстои. Подписването на този меморандум срещу опитите да се пренаписват исторически факти е исторически момент за всички нас"

Д - р Александър Оскар, председател на Организацията на евреите в България "Шалом", сподели, че още преди пандемията е обмисляно как да се засилим сътрудничеството с побратимените еврейски общности, с които имаме обща история. 

"В контекста на 80-годишнината от събитията през 1943 година видяхме символичен повод да обединим усилията си в съхранението и паметта за Холокоста, както и в борбата с езика на омразата, изкривяването на историята, антисемитизма и в съхраняването на автентичната Сефаратска традиция на Балканите". 

Той призна, че еврейската общност е била изненадана от факта, че официални представители на българската държава не предпочетоха Паметника на спасението, а изложба, която представя изкривена историята за спасяването на българските евреи.

"Тя отчита имагинерна роля на цар Борис и неговото правителство. С паметника възпоменаваме героичният акт на българския народ и Българската православна църква, както и се преклоняваме пред паметта на тези 11 хиляди евреи,  депортирани от българските власти от Вардарска Македония".

Всяка цивилизована държава успява да погледнеи на тъмната страна от историята си, отбеляза Александър Оскар. 

"Държавите в ЕС, САЩ и Канада намериха начин да поемат морална отговорност за грешките, допускани в миналото. Когато отричаме грешките на миналото, ние сме обречени да ги повтаряме. Виждаме, че в днешно време се случва точно това".

Д-р Оскар призна, че има притеснения относно нарастването на антисемитизма в България. 

"Най-вече поради липсата на институционална реакция. През последната година чухме всякакви истории от официални представители за това как българската държава е спасила всички свои евреи. Но от езика на омразата се премина към вандалски актове, като боядисването на магазини и забраняването на прожекции на филми". 

Работим координирано, за да се противопоставим на изопачаването на историята, защото това, което се случва в България, буди само ирония в света, добави Александър Оскар. 

А усещането за исторически момент, на който ставаме свидетел, се допълваше от липсата на множество камери. Както често е ставало, понякога историята се случва зад близкия ъгъл, докато ние сме фокусирани във врявата и плявата на вечните политически временни страсти.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом"

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..

обновено на 12.07.25 в 17:43

ЕК: Американски мита от 30% върху износа от ЕС ще прекъснат основни трансатлантически вериги за доставки

Налагането на мита от 30 на сто от президента Тръмп върху износа от ЕС към Съединените щати ще прекъсне основни трансатлантически вериги за доставки в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни - това се казва в изявление на председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на обявеното решение от американския..

публикувано на 12.07.25 в 17:21

Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30% върху вноса от Европейския съюз от 1 август

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30 процента върху вноса от Европейския съюз от 1 август. Вносът от Мексико ще бъде обложен със същата ставка. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в социалната си мрежа Трут Соушъл, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски..

публикувано на 12.07.25 в 17:05
Новият игумен на Троянския манастир Драговитийския епископ Василий беше въдворен в служение в светата обител

Новият игумен на Троянския манастир беше въдворен в служение

Новият игумен на Троянския манастир Драговитийския епископ Василий беше въдворен в служение в светата обител, в която днес беше тържествено отбелязан и празника на чудотворната икона на Света Богородица Троеручица , която се пази там от векове. Досегашния итумен на Троянския манастир Величкият епископ Сионий предаде на епископ Василий..

публикувано на 12.07.25 в 16:42
Доналд Тръмп

Възможно е Тръмп да не направи обръщение в британския парламент

Някои британски медии спекулират, че на Доналд Тръмп може да му бъде отказана честта да направи обръщение пред двете камари на парламента по време на държавното си посещение във Великобритания по-късно тази година.  Само преди дни френсикят президент Еманюел Макрон, който беше на тридневно държавно посещение в Обединеното кралство, беше поканен..

публикувано на 12.07.25 в 16:19

Голям пожар във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от Атина

Голям пожар се е разразил във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от гръцката столица Атина, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини". 150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон Гъст черен дим се издига във въздуха. Не се съобщава за пострадали при пожара, като причините за него засега..

публикувано на 12.07.25 в 15:58
Иранският външен министър Абас Арагчи (вдясно) и президентът на Русия Владимир Путин - Москва, 23 юни 2025

Путин ще подкрепи "нулево" обогатяване на уран от Иран

Руският президент Владимир Путин e заявил пред своя колега от Съединените щати Доналд Тръмп, както и пред представителите на Техеран, че ще подкрепи идеята възобновеният Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) да включва искане Иран да спре обогатяването на урановите си продукти, съобщи в събота американското онлайн издание Axios...

публикувано на 12.07.25 в 15:51