Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът иска все повече непълнолетни за работа

Снимка: Ани Петрова

За първите 5 месеца на годината Главната инспекция по труда е издала над 2500 разрешения за наемане на непълнолетни работници, ненавършили 18 години. За същия период на миналата година дадените разрешения са били 2060. През последните години тенденцията бизнесът да иска да наема на работа все повече непълнолетни е трайна, като само за миналата година са дадени над 12 хил. разрешителни.

Непълнолетните работници могат да полагат труд само след предварително разрешение от Инспекцията по труда, искането за което се подава от работодателя, уточни пред БНР експертът от ГИТ Дина Христова. По думите й процедурата е максимално облекчена

Непълнолетните лица работят при по-облекчени условия на труд, отбеляза тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И уточни:

"Тяхната работна седмица е от 35 работни часа, за които те трябва да получат поне минималната работна заплата. Нямат право да полагат нощен труд. Нямат право да полагат извънреден труд. Отпуските при тях са минимум 26 дни. /.../ Те не могат да полагат тежък физически труд, не могат да бъдат в среда, в която има експозиция на химични, на вредни вещества, не могат да извършват дейности, които биха оказали негативно въздействие върху тяхното физическо и психическо развитие".
 
За да могат да работят младежите между 16 и 18 години, не се изисква разрешение от родителите.

По думите на Дина Христова инцидентни са случаите, в които младежи работят без разрешение от Инспекцията. 

"Важно е децата да знаят, че трудовият договор ще ги защитава. Дава им някаква сигурност и при инцидент на работното място. Дори 2-3 дни да имат осигуряване за тази дейност, те имат право на обезщетение по болест. Това също би трябвало да бъде мотивация да отказват и да не се съгласяват да работят без трудов договор". 

Само за 20 дни от началото на юни в Областната инспекция по труда в Бургас са постъпили 1431 искания за започване на работа на непълнолетни лица. От тях отказ са получили само 36. Причините са основно две - когато детето няма навършени 16 години или иска да извършва работа, която е забранена за непълнолетни. 

Миналата година е поставен абсолютен рекорд с постъпилите над 3000 молби за работа на ненавършили 18 години. Тенденцията е все повече младежи да работят през летните месеци в курортите по южното Черноморие. Хотелиери обаче изразиха недоволството си от процедурите, които съпътстват наемането на непълнолетни на работа

"Неудобствата са покъртителни и унищожителни в нашия бранш", казва собственикът на един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг Румен Момчев. Той подчерта, че срещат непреодолими трудности в законодателството.

Различна е мотивацията на непълнолетните, които искат да започнат работа, отбеляза от своя страна Пламена Николова от Националната мрежа на децата.

"Училището трябва да бъде адекватно на реалността, да подготвя децата за реалността. Професионалната реализация и изграждането на трудови навици е един от тези елементи. Няма никаква пречка, дори е похвално това, че се дава възможност на младите хора да работят, разбира се като се спазва закона и той да бъде в техен интерес и защита. Много е важно стриктно да бъдат изпълнявани предписанията на ГИТ. Не бива да бъде правен компромис". 

Според нея трудовите навици трябва да се развиват от рано. Николова смята, че е късно след завършване на средното образование, а при някои дори след завършване на университета, да се започва за първи път с работа. Развиването на отговорност и навици е водещото, категорична бе тя. 

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04