Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли сериозни разлики в заплащането и трудовата реализация между жените и мъжете в България?

Снимка: Алами/Ройтерс

Трудностите при реализацията на жените на трудовия пазар и наличието на разлики в заплащането при мъжете и жените са проблеми, които засягат всички държави в Европейския съюз.

В проучване на Европейския институт за равенство между половете (ЕІGE) се посочва, че увеличаване на броя на работещите жени и премахването на разликите в заплащането между двата пола ще има положително въздействие върху икономическия растеж в Европейския съюз. 

Твърдение: Има сериозно неравенство в заплащането и трудовата реализация между жените и мъжете в България

Изследване на Евростат от 2016 година потвърди, че проблем има във всички страни членки, като разликата в заплащането е 16%. Преди осем години най-голяма ножица във възнагражденията е отчетена в Естония (25.3%), следвана от Чехия (21.8%), Германия (21.5%), Обединеното кралство (21.0%) (по това време все още член на ЕС) и Австрия (20.1%).

Едва малко над 5% е била разликата в заплащането на труда между жените и мъжете в Румъния, следвана от Италия, Люксембург, Белгия и Полша. 


Къде е България в  тази статистика?

По данни на Националния статистически институт  работещите в България са 2,928 млн. В обществения сектор са наети повече от 560 хиляди души, а в частния - три пъти повече - близо 1,74 млн.. В администрацията работят близо 100 хиляди души.

Последното пълно четиригодишно изследване на НСИ от 2018 година  отчита  две основни тенденции-  нарастване на икономическата активност и при двата пола и намаляване на разликите в заплащането между мъжете и жените като цяло.

В някои професии обаче тази „дискриминация“  все още е значителна. 

Преди месец Институтът за пазарна икономика публикува свое изследване, което потвърждава тези тенденции. То отчита разликите в активността на жените и на регионално ниво- най-икономически активни те са в столицата - 60%, а най-слабо активни в област Кърджали - едва 36% . Най-малки са разликите между двата пола в областите Благоевград, Кюстендил и Перник.

Най-голям брой жени са наети в преработващата промишленост (221 хиляди), следват търговията (200 хиляди), образованието (134 хиляди), здравеопазването и социалната работа, държавното управление, хотелиерството и ресторантьорството. В тези шест икономически дейности са наети общо 72% от жените.

Номинално най-голям е броят на жените, които работят като продавачи - 151 хил.

"Най-женската" професия твърдо остава учителската- над 83 процента  от заетите в образованието са жени /68 хиляди/.

Интересно е, че в края на XIX в. жените учители в България са едва 1 681 при 8026 мъже учители. През 30-те години на миналия век броят им се изравнява (13 489 мъже и 13 339 жени), за да се достигне почти до пълна феминизация на учителската професия в наши дни. 




Заплащането на жените остава значително по-ниско от това при мъжете. Преди две години средната брутна годишна заплата за жени достига 16 900 лв., а при мъжете тя е 20 500 лева. През последното десетилетие разликата  значително намалява. Докато през 2000 г. възнаграждението на жените е с близо 25% по-ниско от това на мъжете, през 2021 г. разликата е под 18%.

Най-големи са разликите във финансовия сектор, здравеопазването, ИКТ/ информационни и комуникационни технологии/ сектора, преработващата промишленост

В сферата на културата, спорта и развлеченията, заплащането на жените е над 30% по-ниско от това на мъжете.


Заключение

Твърдението, че има неравенство в заплащането и трудовата реализация между жените и мъжете в България, е ВЯРНО. Статистиката отчита и големи различия по региони. 

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55