Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Верстапен: Пианото се превърна в средството, чрез което представям своите емоции

"Рациново признание" за българина Пламен Тотев - най-голямата македонска литературна награда

Александър Панайтов за новата си изложба

2
Пламен Тотев
Снимка: Ани Петрова

"Това е най-голямата македонска литературна награда. То е признание за най-добра белетрестична книга - роман или сборник разкази. Аз съм изключително признателен за това отличие", каза за "Понеделник вечер" Пламен Тотев, издател и литературен изследовател за най-голямата литературна награда, която той получи в Северна Македония.

Българският издател и литературен изследовател Пламен Тотев получи почетната награда "Рациново признание". За първи път българин получи най-голямата македонска литературна награда, която може да бъде присъдена на чужденец. 

На официална церемония във Велес, родния град на основоположника на македонската литература Кочо Рацин, на Пламен Тотев бе връчено почетното отличие за приноса му за изграждане на мостове между македонската литература и читателите в България чрез издаването на най-представителните автори от всички поколения на съвременната македонска литература.

"Този литературен фестивал протича 10 тина дни. Връчването на наградите и в началото. Участваха предимно поети от балканските страни. Това е място, където се събират съмишленици и всички четоха свои творби. Организатор на събитието е община Велес и Министерството на културата на Северна Македония, разказа още за БНР Пламен Тотев.

"Рациново признание" бе връчено за 60-и път. Наградата традиционно се присъжда за най-добър македонски роман или сборник с разкази. Тази година я спечели Блаже Миневски с романа за любовта на Гоце Делчев и Янка Каневче "Ако се родят някакви чувства".

От малък рисувам и за мен рисуването е вдъхновение", сподели за "Понеделник вечер" Александър Панайотов. Той следва право и психология.

Младият художник от дете започва да учи живопис, а на 12 печели престижна награда от национален конкурс. Градящ своя собствен стил, Александър се възхищава от цветовете и идеите на Ван Гог. Факт е втората му самостоятелна изложба.

Първата му самостоятелна изложба се казва „Приказен свят“. Днес можем да видим и втора изложба.

"Искаше ми се в тази втора изложба да покажа още по-добри неща, представям 52 картини тази година, но аз никога не съм доволен докрай, никога не съм в покой, иска ми се да догонвам все повече и по-високи върхове", каза още Панайотов.
Даниел Верстапен не е непознат на българската публика. На 22 Юли 2021 година във Фестивалния и конгресен център Варна, беше представен концерта ''Reconnection'' - Мост между култури" част от Европейското му турне.


Даниел обикаля цяла Европа, като част от The Night Of The Proms и Брюкселската филхармония, свирейки рамо до рамо с артисти и композитори от световна класа като, Andrea Bocelli, Ennio Morricone, Natalie Imbruglia, Anasthesia, Melanie C, и редица други. Какви разказа той за първите стъпки към пианото и музиката и основната мисия на музиката му.

Даниел Верстапен и Иван Русланов (от ляво на дясно)

"Бях на пет, когато започнах да свиря на пиано. Тогава разбрах, че този инструмент е мой приятел. От тогава създадох тази красива връзка с него.

Пианото се превърна в средството, чрез което представям своите емоции. Чрез него пресъздавах песните, които учех в Академията. По-късно това се превърна в композиране на авторска музика. Композирането и свиренето на пиано са моят живот. Радвам се, че така имам възможността да вдъхновявам и други хора да тръгнат по този път, каза в "Понеделник вечер"  Даниел Верстапен.

Кое беше първото произведение, което изпълни?

"Това е труден въпрос. Може би е било нещо по-класическо. Нещо от Бах, например"

Колко е важна ролята на семейството при откриването на един талант?

"Семейството ми винаги ме е подкрепяло. Те рано видяха, че имам музикален талант. Окуражиха ме - взеха ми пиано. Моите родители не са много музикални, но предишните поколения в семейството ми – винаги е имало някой, който свири на нещо. Дядо ми и чичо ми, например", сподели за БНР  Даниел Верстапен.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51