Промяна в оценяването на учениците на матурите и националните външни оценявания, дигитализация на образованието, намаляване на фактологичното съдържание в учебните програми, намаляване на административната тежест за учителите и училищните директори.
Това са част от приоритетите пред новия министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, които той обяви пред парламентарната просветна комисия по време на първото му изслушване в нея.
Предвиждаме да се изгради цялостна концепция за дигитализацията на училищното образование, с акцент за използване на платформата "Дигитална раница", която бе изградена в предходните години, но в посока на учебното съдържание. То ще е изготвено от и за учители, ще е за учениците и ще е насочено към възможности за персонализиране на работата на учителите и на учениците, което е важен елемент от съвременното постковид образование. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който представи приоритетите в работата на новия ръководен екип и предстоящите задачи пред Министерството на образованието и науката (МОН) на заседанието на образователната парламентарна комисия.
Много важен проблем и приоритет за нас е ранното детско развитие с всичките негови измерения и най-вече на изготвянето на стандарт за ранно детско развитие, както и на всички дейности, свързани с него. Това ще включва и връзка между различните институции, които в момента полагат грижи за ранното детско развитие, обясни образователният министър.
"Важен приоритет е свързан със същността на образователния процес и това е учебното съдържание, като ще се опитаме да започнем разговор и промяна в поне две основни посоки. Първата е за намаляване на фактологическото съдържание в учебните програми, което е по-краткосрочен процес. Другият, по-дългосрочен процес, но който може би трябва да започне още сега, е за дискусия за това учебните програми да бъдат структурирани по-рамково, по-интегрално и да бъдат компетентностно ориентирани. Това е една от възможностите, които дава и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в доклада й за уменията в България, който наскоро беше представен у нас", каза още министър Галин Цоков.
Той обясни, че промяната в учебното съдържание изисква и промяна в оценяването, като промяната в оценяването трябва да е насочена към възможност за оценка не толкова на знания, а по-скоро на изграждане на умения и на компетентности у учениците. Необходимо е използване на различни инструменти за формиращо оценяване, както и започване на диалог за това как може да се промени формата и форматът на националното външно оценяване и на държавните зрелостни изпити, за да бъдат те по-ориентирани към умения и компетентности, а не само към възпроизвеждане на знания, каза министърът.
Според проф. Цоков важен е и прегледът на различни подзаконови документи, като сред тях са стандартите, свързани с образованието от гледна точка на възможностите за намаляване на административната тежест на училищните директори и на учителите.
Особено важно също за системата на училищното образование е изработването на един добър, модерен стандарт за качество на образованието, защото без него трудно можем да правим измервания и оценки, свързани с развитието и успехите на учениците, каза министър Цоков. Той добави, че много важно е и личностното развитие на децата в училищното образование. Предвидили сме актуализация на различните механизми, свързани със съвместната работа на институциите за обхвата на децата, с осигуряване на допълнителни средства за приобщаващо образование, с въвеждане на концепция за езикова интеграция на децата и учениците. Тези приоритети изискват определени промени в Закона за предучилищното и училищното образование, уточни министърът.
Според него има предизвикателства и в професионалното образование, като за Плана за възстановяване и устойчивост трябва да се приеме изменение в Закона за професионалното образование и обучение. Основните приоритети в този закон трябва да се дискутират и те са за ранното кариерно развитие, за професиите и за дуалното обучение.
Във висшето образование много важна е подготовката за изменение на Закона за висшето образование, свързано с "въвеждане при възможност и желание от страна на университетите на обучение, което е по посока на тригодишни бакалавърски програми и на двегодишни магистърски, определяне по-точно на статута на различните университети в зависимост от Стратегията за висше образование", каза министър Цоков. Той добави, че ще продължат политиките за качеството на висшето образование и за повишаване на заплатите на академичните длъжности във висшите училища.
В науката и научните изследвания имаме също много сериозно предизвикателство, свързано с допълнително обсъждане на Закона за научните изследвания и иновациите, заяви образователният министър.Британският премиер Киър Стармър се опитва да убеди Доналд Тръмп да посети Шотландия това лято, за да се срещне с краля по време на опитите за сключване на търговско споразумение след наложените американските мита, пише вестник „Дейли телеграф“. Изданието се позовава на свои източници, според които „Даунинг стрийт“ е предоставил на Белия..
Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи опасенията относно митата, наложени от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, заявявайки, че определеният налог от 10% върху стоките на неговата страна не представлява значителна заплаха за икономиката на Украйна, предаде Ройтерс. Говорейки на пресконференция в петък, Зеленски..
Британският комедиен актьор Ръсел Бранд бе обвинен в изнасилване и сексуален тормоз между 1999 и 2005 г., съобщи Би Би Си. Обвиненията се отнасят до четири различни жени. Ръсел Бранд бе интервюиран многократно от полицията, откакто през септември 2023 г. започна разследване срещу него от вестници и телевизионни канали, което разкри множество..
Украинският министър на външните работи Андрий Сибига и българският му колега Георг Георгиев са обсъдили централата на НАТО в Брюксел начини а укрепване на сигурността в черноморския регион, предаде Укринформ, като се позовава на публикация в "Екс" на украинския дипломат номер едно. Сибига е информирал Георгиев за за напредъка в мирните..
Трима души са загинали, след като покрив на селскостопански склад се срути в град Кория дел Рио, близо до Севиля. Според разследващите, трагедията е резултат от силния дъжд и вятър, които са отнесли конструкцията. Починали са двама братя на 59 и 61 години, които са били жители на съседен град. Все още не е потвърдена самоличността на третия..
Кола с петима пътници падна в река Черна в Смолян, по чудо няма жертви. Лекият автомобил, управляван от 18-годишен младеж, излязъл от пътното платно, пробил предпазната ограда и се преобърнал по таван в коритото на река Черна в Смолян. Инцидентът е станал тази вечер малко преди 20.00 часа в района на спортна зала "Величко Чолаков" в посока..
Руска ракетна атака уби най-малко 14 души, включително шест деца, в жилищен район на централния украински град Кривой рог в петък, обяви президентът Володимир Зеленски. Това е един от най-смъртоносните руски удари тази година, предаде Ройтерс. Шест деца са сред убитите, каза Сергей Лисак в приложението за съобщения Telegram. Той..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...