Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сигнали за поява на мечки в близост до Ловеч

Снимка: wwf.bg

Продължават сигналите за поява на мечки. Този път те са в близост до Ловеч. За последната такава среща има и публикуван в социалните мрежи клип. Той показва кафява мечка, засечена между селата Българене и Дъбрава.

Директорът на Държавното горско стопанство в Ловеч Младен Миков поясни, че въпросната мечка е с нашийник и се следи нейното местообитание.  

„Двегодишна е и тежи около 100-150 килограма. На ден минава около 50 километра. Идва в нашето горско стопанство и после се връща в троянското. Ако се приближи до населените места, уведомяваме кметовете. Свикнала е с хората и не се плаши. Обикаля в гористите местности. Да не всяваме паника!“

Той все пак предупреди хората да стоят на дистанция от нея, защото не е ясно какво може да бъде поведението й.

Йордан Димитров разказа, че е бил нападнат от кафява мечка на вилата си в близкото до Ловеч село Соколово.

„Беше мършава и започна да върви към къщата. Сетих се, че имам една коса. Тя спря, вдигна предни лапи, разпери ги  и само изръмжа. Ударих я зад врата. Вероятно това ме е спасило. На подскоци си тръгна“

След неочакваната среща той се сдобива с газов пистолет и полицейски спрей. Казва, че при вида на мечката е загубил говор и кръвното му се е повишило. Признава, че се сега се притеснява, когато ходи на вилата си.

Кметът на Троян Донка Михайлова каза, че продължават сигналите за поява на кафява мечка в районите около селата в общината.

„Изпратихме указания до кметовете – кошерите да бъдат обезопасени, да не бъде оставяна храна на открито и да няма животни без надзора на хората“

Този растеж на популацията принуждава мечките да търсят нови територии, обясни директорът на Държавното горско стопанство в Ловеч.

„Трябва да се направи една реална инвентаризация на популацията им и където е голяма, да се разреши минимален острел“

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Само четири язовира на територията на Югозападна България преливат

Само 4 от стопанисваните 182 язовира на територията на Югозападна България преливат, съобщиха от териториалното поделение на държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите.  Към момента няма опасност продължаващите валежи от дъжд да създадат рискови ситуации.  С повишено внимание се наблюдават язовирите в района на Банско, Разлог,..

публикувано на 19.11.25 в 22:43

МФ: Мярката за СУПТО ще бъде въведена от април 2026 година

Въвеждането на мярката за СУПТО ще бъде от април 2026 година, уточняват от Министерството на финансите в съобщение, с което искат да опровергаят “манипулативни” според тях твърдения. “С промяна в Закона за ДДС, заложена в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г., се предвижда производителите и разпространителите на софтуериза..

публикувано на 19.11.25 в 22:11

Комисията по туризъм прие проектобюджета за 2026 година

Парламентарната комисия по туризъм прие бюджета на Министерството на туризма за 2026 година с 11 гласа "За" и 5 "Против". Общата стойност на бюджета е 14 742 800 евро.  В тази сума влизат разходи за персонал в размер на 3 031 500 евро, издръжка и други текущи разходи - 10 731 700 евро и 979 600 евро за капиталови разходи. "Няма съществени..

публикувано на 19.11.25 в 22:07

В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“

В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани, при който загинаха 63 души.  След като прочете имената на 34-мата обвиняеми и присъстващите им адвокати, съдия Диана Илиевска постанови да обедини делото „Кочани“ с обвинителния акт срещу собственика на охранителната агенция „Рубикон“ Александър Нацев. Той е обвинен в особен принос към..

публикувано на 19.11.25 в 21:34

ОбС в Костинброд отпусна 400 хиляди лева за купуване на нови автобуси, след пожара в село Петърч

На извънредна сесия Общинският съвет в Костинброд отпусна 400 хиляди лева на дружеството "Общински превози" за купуване на нови автобуси, след като тази сутрин изгоряха пет автобуса от автопарка в базата в село Петърч. Решението за отпускането на средствата е гласувано единодушно от всички присъствали 15 общински съветници, съобщи за БНР..

публикувано на 19.11.25 в 21:21

Комисията по образование и наука одобри на първо четене Бюджет 2026

Парламентарна комисия по образование и наука одобри на първо четене проекта на бюджет. Два часа продължиха обсъжданията по параметрите в частта за образование и наука. Предвидените разходи за следващата година са над 5 милиарда и 800 милиона евро, посочи пред депутатите министър Красимир Вълчев, който представи параметрите: "4,8% от БВП...

публикувано на 19.11.25 в 20:24

САЩ и Русия са съгласували помежду си мирен план за Украйна

Представители на Русия и на администрацията на американския президент Доналд Тръмп са съгласували помежду си мирен план за Украйна, съобщават "Файненшъл Таймс" и "Ройтерс". От Киев се изисква да направи значителни отстъпки по отношение на територията и на армията си в замяна на прекратяването на огъня, сочат източниците на двете медии, запознати с плана..

публикувано на 19.11.25 в 20:19