Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Заплаха за българското Черноморие в близко време няма"

Юлиян Попов: Петната от Каховка се въртят около Одеса. Те ще се разсеят!

"Няма как да бъде избегнат екологичният отпечатък при изграждането на магистрала през Кресненското дефиле"

Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов коментира пред БНР екологичните рискове след взривяването на язовирната стена при Каховка в Украйна.

"Рискът е преувеличен. Наблюдаваме нашето Черноморие в шест пункта. Постоянно се правят проби по 24 показателя. Ние сме също в директна връзка с румънското и украинското министерство на околната среда. Извършват се и сателитни наблюдения, правят се модели от румънска и българска страна. Заплаха за българското Черноморие в близко време няма.

Язовир Каховка е с питейна вода и създават временно обезсоляване на морската. Изливат се и около 150 тона масла от ВЕЦ. Следим ги сателитно. Звучат много, но всъщност не са. Петната се въртят около Одеса. Те ще се разсеят. Не се влезли дори в акваторията на Румъния". 

Попов смята, че взривяването на язовирната стена се използва от руската пропаганда.

Попов обясни също, че няма как да бъде избегнат екологичният отпечатък при изграждането на магистрала през Кресненското дефиле. Въздържа се от оценки на самия строителен вариант, но обясни, че работи добре с министъра на регионалното развитие. Попов благодари на хората, които са сложили колчета в дефилето и така са спасили животи. 

Министърът коментира и други две заплахи за екологичното равновесие в страната ни – взрива в петролна рафинерия в Румъния и разлива на петрол от български кораб по Дунав.

"Корабът предизвиква замърсяване, трудно ми е да кажа в какъв размер. Имам уверение от украинска страна, че взривът в петролната рафинерия няма да доведе до замърсяване в Черно море".

Министърът анализира и възможността България да стане домакин на Климатичната конференция догодина. 

"Тя е изключително важна и престижна. Това е второто най-голямо политическо събитие в света. Там се събира елитът на световните технологии и финанси. Това събитие би могло да постави България във фокуса на внимание и в един процес на модернизация на българската икономика. Заради една процедура в ООН, в т.нар. Източноевропейска група отделна страна може да блокира желанието на друга. В случая Русия е заплашила, че ще ни блокира за подобно домакинство. Ако се стигне до това, моята амбиция е конференцията да има силен източноевропейски фокус". 

Попов увери, че МОСВ следи информацията, свързана с валежите и реките, но отчете, че има още много проблеми.

"Българската инфраструктура не е адаптирана не само към климатичните промени, а към българския климат. Тя не е достатъчно устойчива. Друг проблем е, че в България идеята за застраховане на имущество почти не съществува. При всяко наводнение или пожар, всички казват, че държавата трябва да плати. Правим всичко възможно, но това  е тежък проблем".

Цялото строителство на пилона на Рожен е извършено перфектно от гледна точка на законодателството, обясни още пред БНР екоминистърът Юлиян Попов. Той не пожела да влезе в дебата за изразяването на националното самочувствие и самосъзнание. 

"Но в България нямаме ландшафтно законодателство, което да защитава гледката. Дали тя е обществена ценност? Това е нещо, върху което ще работя много", допълни той.

Цялото интервю на Таня Милушева и Юлияна Корнажева с Юлиян Попов може да чуете в звуковия файл

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха 24 май за Ден на българското културно наследство в Сиатъл

24 май беше обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. В прокламацията на кмета на Сиатъл Брус Харел се посочва, че "24 май отбелязва създаването на кирилицата, която се превръща в крайъгълен камък на грамотността и комуникацията за милиони хора в Източна Европа и Централна Азия". Подчертава се, че българската общност допринася..

публикувано на 23.05.25 в 11:10

Депутатите започнаха работа с декларации за 24 май

С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента. 24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС "24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е..

публикувано на 23.05.25 в 10:59

Петър Петров: Изборът на председател на КЗК е предрешен

Депутатите удължиха времето за законодателна дейност до приключване на точка 1 от дневния им ред - избор на председател, заместник-председател и членове на КЗК. След това ще се състои и парламентарният контрол. Според депутата от "Възраждане" Петър Петров , изборът на председател е предрешен, тъй като абсолютно всички регулатори до момента се..

публикувано на 23.05.25 в 10:59
Петър Велков

Петър Велков: Много е важно кой ще участва в промените на учебните програми

Над 24 хиляди гимназисти се явяват на държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Какви са настроенията на зрелостниците може да чуете в анкетата на Андрей Борисов.

публикувано на 23.05.25 в 10:45

Започна аудиенцията на премиера Желязков при папа Лъв XIV

Започна аудиенцията на министър-председателя Росен Желязков при папа Лъв XIV. Негово Светейшество прие премиера в Апостолическия дворец във Ватикана. Премиерът води българската делегация на традиционната визита в навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..

публикувано на 23.05.25 в 10:40

Съдът не даде ход на делото за плагиатство срещу адв. Петър Илиев

Служебен ангажимент на председателя на Народното събрания Наталия Киселова отложи разпоредителното заседание по делото за плагиатство срещу адвокат Петър Илиев. Разследването срещу него започна месеци след като беше номиниран за министър на правосъдието, на вътрешните работи и за вицепремиер при неуспешните опити на "Има такъв народ" да състави..

публикувано на 23.05.25 в 10:34

Лято и хранителни разстройства - какво стои зад диетите и свръхтренировките?

С наближаването на лятото се засилва тенденцията за намаляване на теглото и промяна във визията. Социалните медии и натискът от връстници са сред факторите за хранителни разстройства . Така се насърчава спазването на диети и злоупотребата с тренировки и физически натоварвания , което се отразява сериозно върху здравето, прави равносметка..

публикувано на 23.05.25 в 10:32