Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон откри среща за нов глобален финансов пакт в Париж

Престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман (вляво) и президентът на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на върха в Париж - 22 юни 2023
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон откри в Париж международна среща на върха за нов глобален финансов пакт. Десетки лидери на държави и организации ще се договарят за пътна за помощ на бедните страни и за борбата за климата.

"Никоя страна не трябва да бъде поставена пред избор" между борбата с бедността и опазването на планетата - това заяви френският президент Еманюел Макрон на откриването на форума за глобалния финансов пакт. За тези цели трябва да "поемем шоково държавно финансиране и много повече частни инвестиции" - обясни президентът.

На кръглите маси, които предстоят, ръководителите от целия свят ще обсъдят преструктурирането на дълговите за бедните страни, уязвими пред климатичните проблеми, реформата на Международния валутен фонд и Световната банка, участието на частния сектор и новите такси срещу въглеродните емисии.

Вчера в общо изявление, публикувано във вестник "Льо Монд" ,13 държави, сред които Франция и САЩ, се ангажираха за конкретни мерки за "справедлив и солидарен екологичен преход".

Няколко антиглобалистки и правозащитни организации вече изразиха скептицизма си за резултатите от срещата.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп е уверен, че Путин ще спазва евентуално споразумение за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вярва, че може да бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна и то да бъде трайно, както и че е убеден, че руският президент Владимир Путин ще съблюдава постигнатите договорености. Това стана по време на посещението на британския премиер Киър Стармър във Вашингтон...

публикувано на 27.02.25 в 22:10

Израелската армия призна, че се е провалила при нападението на "Хамас"

Близо 17 месеца след терористичното нападение на палестинската групировка "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври 2023 година, след което започна войната в ивицата Газа, израелската армия публикува резултати от собствено разследване защо това е било допуснато. В доклада командването на израелските въоръжени сили признава, че се е провалило в..

публикувано на 27.02.25 в 22:01
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск се подобрява

Клиничното състояние на Папа Франциск се подобрява, гласи актуализирания медицински бюлетин на болницата "Джемели" в Рим, публикуван от пресслужбата на Ватикана.  В прессъобщението се казва, че през изминалия ден "се потвърждава, че клиничното състояние на Светия отец се подобрява". Редувал е кислородна терапия с висок поток с вентилационна..

публикувано на 27.02.25 в 21:22

В Перник ще бъде изградено предприятие за производство на електроенергия от природен газ

Предприятие за производство на електроенергия от природен газ ще бъде изградено в Индустриалния парк на Перник. Електроцентралата ще бъде разположена върху терен в кв. "Караманица" и ще  работи на пазарен принцип, като основната цел е произведената електроенергия да компенсира небалансираната енергия в югозападния регион, както и енергийната..

публикувано на 27.02.25 в 20:59

ЦИК разреши привличането като обвиняем на кандидат за кмет от партия "Възраждане"

Централната избирателна комисия (ЦИК) даде разрешение за привличането като обвиняем на кандидата за кмет на столичния район "Оборище" Петър Валериев Ананиев, съобщиха от пресцентъра на комисията. Петър Ананиев е кандидат за кмет от партия "Възраждане", регистриран за вота на 18 февруари, съобщава Столичната общинска избирателна комисия на..

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Томислав Дончев: Поне половината от проектите по ПВУ са под екстремен риск

Въпреки че сме изпълнили 85% от реформите, които България е поела като ангажимент да направи във връзка с второ плащане - има няколко неизпълнени. Ще имаме 6 месеца срок, след като бъдем уведомени от ЕК, че не ни признава пакета с изпълнени реформи. Аз съм оптимист, че малкото оставащи реформи биха могли да бъдат гласувани в българския..

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Красимир Вълчев: Университетът в Перник е превърнат в легален канал за мигранти

Европейският политехнически университет в Перник не осъществява учебен процес, а е превърнат в легален канал за мигранти. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия:  "Няма преподаватели, няма студенти, няма административен персонал. Охраняващата фирма не е виждала скоро някой да..

публикувано на 27.02.25 в 19:48