"Български пощи" и модернизация на железниците ще са основните приоритети на транспортния министър Георги Гвоздейков. Той представи екипа си и основните краткосрочни цели в парламентарната комисия по транспорт.
Министърът обясни пред депутатите, че няма да прави дългосрочни планове, защото проблемите в сектора са сериозни и изискват незабавни действия. За него е изключително тревожно, че поема "Български пощи" със 72 млн. лева задължения и заяви в транспортната комисия, че има ясен план за действие.
"Има одобрена нотификация от ЕК за държавна помощ в размер на 50 млн. лева, което, разбира се, по никакъв начин няма да реши проблемите, но ние трябва да предложим и сме длъжни да го направим, модела и методиката. Ще създаде условията "Български пощи" да бъдат наистина проспериращо държавно предприятие, въпреки това, че изпълняват основно услугата от общ икономически интерес".
Друг голям проблем са Българските държавни железници. Целта на министъра е модернизация на железопътната инфраструктура и пълна дигитализация за движението по железния път, за да може в следващите три години страната да има модерен транспорт, който да бъде в услуга на обществото.
"Аз вярвам, че България наистина с помощта на Плана за възстановяване и устойчивост ще успее да промени като цяло облика на железопътния транспорт и ще станем една модерна европейска държава".
Транспортният министър ще има четирима заместници, с които да работи съвместно за решаване на проблемите в сектора.
Междувременно Гвоздейков прекрати четири обществени поръчки за доставка на железопътен подвижен съсстав по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Извършените анализи показват, че предишният екип на министерството е допуснал няколко съществени грешки в процедурите. В момента се правят промени като целта е до един месец обществените поръчки да бъдат стартирани отново.
На осем години и шест месеца лишаване от свобода при строг режим на изтърпяване бе осъден младежът, който преби до смърт 56- годишна жена през денонощен магазин в Перник. Присъдата е на Пернишкия окръжен съд. Тежкото престъпление бе извършено в ранните часове на 29 юли м.г., като жената е била многократно удряна с юмруци и ритници в областта..
Между 37 и 84 процента са загубите на вода по мрежата на ВиК операторите, сочат данните от изготвения от Комисията за енергийно и водно регулиране анализ по повод безводието в различни части от страната. В районите на Перник, Сливен и Шумен загубите на вода надхвърлят 80 на сто, а най-малки са в София и Благоевград. В Плевен се губят около..
Радев е притиснат от Пеевски и малко преиграва в ролята на жертва . В един момент грубият популизъм на Пеевски и по-финият популизъм на Радев трябва да отидат на по-заден план и тези проблеми да се решат по същество, както е в по-напредналите демокрации. Това каза пред БНР политологът и преподавател по политически комуникации доц. Иво Инджов..
"БСП е готова на всякакви разговори, за да запази правителството". Това обяви на брифинг вицепремиерът Атанас Зафиров. Той добави, че България се нуждае от стабилност, предсказуемо управление и последователна политика, за да се справи с предстоящите икономически и социални предизвикателства. По думите му, без участието и подкрепата на..
69-годишна жена е прегазена от лек автомобил на тротоар на улица в Лом. Пешеходката е загинала на място. Шофьорът на 23 години е задържан . Сигналът за инцидента, станал на улица "Латинка“ в ломския квартал "Момин брод“, е подаден на телефон 112 тази сутрин в 9.07 минути. Лека кола, управлявана от 23-годишен шофьор, е извършил..
Директорката на Регионалната здравна инспекция във Велико Търново д-р Евгения Недева излезе с позиция, че институцията, която ръководи, не трябва да се използва за политически цели и да има политически натиск върху нея. Това се случи след като вчера депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната здравна комисия професор Костадин Ангелов на..
За 19 ноември е насрочено първото заседание по делото за пожара в дискотека "Пулс" в Кочани, обявиха от Основния наказателен съд в Скопие в деня, в който се навършват седем месеца от трагедията, в следствие на която загинаха 63-ма млади хора, а пострадалите са над 200 души. Делото, в което са включени 34 физически и три юридически лица с 30 адвокати,..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
Новата сглобка - управляващата четворна коалиция - ще продължи по същия начин - там няма отърване, там има серия от зависимости и нищо няма да се..
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..