Към момента интересът на ПП-ДБ е да се запази правителството, въпреки този ултиматум, който поставиха. Това обясни пред БНР политологът Петър Чолаков.
„Те не биха рискували, защото ако сега се проведат парламентарни избори, вероятно за тях резултатът ще е разочароващ. Възниква обаче въпросът дали ако продължават да отлагат, няма да се окаже, че при едни избори, проведени заедно с местните или след тях, електоралната социология няма да ги попари още повече. Хамлетовският въпрос пред ПП-ДБ е колко да стоят в това управление“.
Ако сега има избори ГЕРБ пак ще са първа политическа сила, посочи още той.
„Не растат електорално, но ще си запазят позициите. Драмата е за по-малкия коалиционен партньор“.
Чолаков определи като ясен знак предпочитанието на Борисов в събота да се срещне с активисти на ГЕРБ, вместо с лидерите на ПП-ДБ, след като в петък те му поставиха 7 условия, за да продължи управлението на настоящето редовно
„Това разбива тезите ,че Бойко Борисов и ГЕРБ са поставени до стената и че самото правителство е триумф на партиите на промяната“.
Ако ще се записват нещо, очевидно ще трябва да се помисли за друг тип формат, отбеляза политологът.
„Този ултиматум ми напомни за заглавието на приказката „Пеперудката, която тропнала с крак“. Условията все пак имат своето основание, но въпросът е какви са лостовете на ПП-ДБ да налага каквото и да е на ГЕРБ.
Борисов показа, че не фетишизира тази сделка, която е сключена между ПП-ДБ и ГЕРБ. Във всеки момент ГЕРБ са готови да се откажат. Това не е изненада. Те нямат подписано споразумение. ПП-ДБ се оказаха в ситуация, в която има заместник-министри на ГЕРБ, но от партията на Борисов казват, че това правителство не е тяхно. Хем ГЕРБ участва във властта, хем ДПС са знаме на конституционните промени и има основание да подозираме, че и те участват в сделката, хем накрая ПП-ДБ ще изядат и боя“.
Проблемът е, че ПП продължително обясняваше, че няма да управлява с ГЕРБ, отбеляза Чолаков.
„Борисов не държи да се нарича коалиционно споразумение, но иска да види нещата разписани. Когато обаче си формулирал нещо, което озвучи като категоричен императив, не може да се опитваш да се измъкваш.
ПП-ДБ не искаха да се нарича коалиция и да подписват споразумение, защото това щеше да даде основание да се каже, че са предали избирателите си. Те имат морален проблем“.
Ако разглеждаме правителството като пиеса, някои от актьорите изглеждат много добри. Проблемът е с режисьорите, заяви политологът.
„Заглавието на пиесата би било „Почтеният корупционер“.
Чолаков е съгласен е с тезата, че поведението на Борисов се е променило след свалянето на Гешев.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Петър Чолаков може да чуете в звуковия файл.
За 18 часа е насрочен протест на "Продължаваме промяната" пред общината във Варна. В морския град пристига цялата парламентарна група на партията. Бившият съпредседател на формацията Кирил Петков ще пристигне още сутринта. Протестът е заради действията по отношение на кмета на Варна Благомир Коцев. Той беше задържан, след като късно снощи кабинетът му..
Във Великобритания трима мъже бяха признати за виновни за палеж на лондонски склад, свързан с Украйна. Смята се, че те са изпълнявали задача, получена от групата „Вагнер“, която е забранена на Острова като терористична организация. 23-годишният Джакийм Роуз, 20-годишният Угниус Асмена и 23-годишният Ний Менса бяха признати за виновни в Олд Бейли –..
Американският президент Доналд Тръмп обмисля да прехвърли още една система за противовъздушна отбрана "Пейтриът" в Украйна, съобщи "Уолстрийт джърнъл", като се позова на свои източници. Както отбелязва вестникът, това може да бъде първата голяма оръжейна доставка за Украйна, решението за която е взето от администрацията на настоящия президент, а не от..
Френският президент Еманюел Макрон, който се намира на държавно посещение в Обединеното кралство направи обръщение към депутатите в двета камари на британския парламент. В нея той засегна пет ключови теми: Брекзит, миграцията, Украйна и сигурността, зависимостта от САЩ и Китай и ситуацията в ивицата Газа. Девет години след референдума за Брекзит,..
Противопожарните екипи ще продължат и през нощта да гасят пожарите край Арбанаси и местността „Гарга Баир“ до Велико Търново, а тежките машини ще правят просеки, за да се ограничи разпространението на огъня. В гасенето се включиха два военни хеликоптера. Активирана беше системата за предупреждение на населението „БГ Алърт“. 16 екипа с..
Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан, близо до махала Руслан. Огънят е обхванал смесена гора. На място са огнеборци с четири противопожарни автомобила, 15 служители на Горското стопанство и доброволния отряд на Рудозем, който обслужва района с дрон. Още не е ясно точно колко е засегнатата площ. Основната задача на екипите..
Пожарите край Арбанаси се разрастват. В гасенето се включиха два военни хеликоптера и противопожарни автомобили и екипи от половин Северна България. Кметът на Велико Търново Даниел Панов активира системата "БГ Алърт" (BG-ALERT) с предупреждение за населението да избягва придвижване към Арбанаси, местността "Гарга баир" и хижа "Божур"...
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..