Отхвърлянето на догмите за аутизма и социализацията на така наречените „цветни“ и „слънчеви“ деца, както и по-голяма информираност на обществото е каузата, която си е поставила 17-годишната Виктория Велчева от Велико Търново. Има проблеми и обществото не трябва да остава глухо за тях, казва Вики, която се бори за своя по-малък брат аутист.
На 17 години мечтите са ведри и понякога вятърничави, според нас, възрастните. Категорично извън тези норми е великотърновката Виктория Велчева. 17-годишното момиче активно работи за каузата в подкрепа на децата аутисти.
„Моят малък брат е с аутизъм и може би от там тръгва цялото ми желание да помагам. Ние виждаме, че има проблем, виждаме, че обществото ги третира по ужасен начин, не ги разбира и това е следствие от ниската информираност на хората. Моите връстници използват думата аутист за човек, който е тъп, което е подигравка с абсолютно всеки човек, който е в спектъра. Това е жестоко и искаме да го променим. Хората от спектъра на аутизма са изключително талантливи и са много умни създания“.
11-годишният брат на Вики е диагностициран с аутизъм преди повече от 6 години. Проблемът е, че децата аутисти продължават да са жертва на стигмата за нещо срамно, от което масово извръщаме главите си. Проблемът е с приемането на хората с аутизъм от обществото, това не са прокажени хора, казва борбеното момиче:
„Примерно, когато сме в парка и той си играе, много майки гледат по особен начин. В детската градина се наричат проблемни деца, а не деца със специални потребности. Те са проблемни, защото не стоят мирно, защото не слушат. Това е специфичното за тях, те по-трудно комуникират. Брат ми е в трети клас. В училище между учениците е много добре приет, има много приятели. Но в същото време училищата, като институции, не се държат добре спрямо децата с аутизъм. Учителите са тези, които ги дискриминират. Те заявяват директно, че не го искат това дете в своя клас“.
Децата аутисти трудно се вписват в образователната система и разчитат на ресурсните учители. Трудно е, но започваме да се учим, обществото също бавно започва да се променя, казват ресурсните учители Коста Славчев и Ивона Георгиева, които се занимават с деца аутисти:
„Цялото общество беше в началото изплашено от този вид деца, понеже са странни и много пречещи, има хиперактивни, които не се социализират или трудно се социализират. Научихме се да ги приемаме. Да бъдем отворени, без предразсъдъци, без предубеждения да подхождаме към тях. Имали сме такива деца и нагласата се промени при колегите. Разбира се, че това дете ще пречи, но вече по друг начин подхождаме, приемайки това дете“.
Най-трудно е след завършването на училище, защото работодателите не са с широко отворени обятия към аутистите, коментира ресурсният учител Коста Славчев:
„Като цяло, дори да завърши един ученик с аутизъм, след това няма кой да го приеме на работа, остава на грижите на родителите. В Търново има изградени центрове за лица над 18 години и то няколко – дали са почасово или целия ден може да бъдат изпратени младежите и да ги занимават, в зависимост до колко могат. Тревожно е, че много им нарасна броя на тези дечица“.
Весела Николова е учител по изобразително изкуство и споделя опита си с така наречените „слънчеви“ деца:
„Имала съм деца, които разсъждават по различен начин, рисуват по различен начин, имат различна гледна точка за себе си, за света. Опитвам се по всякакъв начин да възбудя интереса към изкуството, те да бъдат творящи и по този начин да се адаптират към средата, в която живеят. Успявам да ги приобщя с по-различен подход. Гледам да направя часовете по рисуване като игра, за да могат те да се чувстват комфортно в ситуацията, да изразят себе си чрез всякакви изразни средства. Опитвам се да им привлека вниманието, защото знаем, че малко по-трудно това се случва с тях“.
Децата аутисти не трябва да живеят на самотен остров и да бъдат затворени само в средата на семейството, казва 17-годишната Виктория Велчева, борейки се за каузата на своя по-малък брат аутист, включително и с организирането на благотворителни фестивали за по-голяма информираност на обществото за аутизма:
„Да му покажем, че то може да бъде прието в една среда, защото това е изключително важно – да се чувства част от нещо по-голямо, да знае, че ще бъде приет и че има приятели. Това, което ние искаме е да ги няма тези погледи по улиците, които ти казват: „Аха, ти си болен!“. Тази дезинформация, която обществото има, че едва ли не тези хора са заразни или че нещо може да им стане, че са агресивни. Това не е вярно. Всъщност всеки притежава душа и искаме това да покажем – ти можеш да общуваш с този човек по напълно нормален начин, той може да ти е приятел. На първо място той е човек и трябва това да се гледа “.
Нужна е усърдна и постоянна работа в училище, за да бъдат приобщени децата аутисти, и част от това е работата с децата в класа, обяснява ресурсният учител Коста Славчев:
„Първо трябва да се работи в класа децата да знаят за това дете, защото първият въпрос е защо за него може, а за мен да не може, защо то може да крещи или да рита, а аз не мога. Трябва да се работи с децата, да се изгради обстановката в класа, затова има екип, който работи да му се определи мястото в стаята къде да бъде – дали се дразни от шум, от силна светлина, те са много факторите. Да му осигурим обстановка, която е по-добра за работа“.
Процесът е бавен и труден, а децата аутисти се увеличават. На 11-годишния си брат аутист борбената Виктория казва само едно:
„Обичам те, Стефчо! Много!“
Нова операция за лечение на глаукома се извършва рутинно в болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", информират от здравното заведение. Операцията е била представена от д-р Нора Великова и доц. д-р Борислав Кючуков от Клиниката по очни болести на симпозиум на Българското глаукомно дружество. Става въпрос за минимално инвазивна операция, която е..
Болница "Александровска" отбелязва Световната седмица на първичните имунни дефицити, която е с наслов "Виж невидимото". До 26 април Експертният център по редки болести ще проведе кампания с безплатни прегледи на бебета и пациенти на възраст до 55 години, които страдат от поне един от 10-те признака на първичен имунен дефицит. От..
От общо 6,453 милиарда лева разходи на Държавното обществено осигуряване за първите 3 месеца на годината, 5,7 милиарда лева са изплатени за пенсии, отчита Националният осигурителен институт. Това е ръст от 665 милиона лева повече спрямо първото тримесечие на предходната година. Броят на пенсионерите през март е 2,055 млн., ръст на годишна..
В дните, в които празнуваме победата на живота, ще стане дума за водата – този източник и символ на живота. А разговорът за чистата балканска вода този път ни отвежда към Трявна. Местни хора подемат инициативата "Осинови чешма", за да почистят и поддържат местните водоизточници, които сега са окичени с предупредителни табели. "Водата..
1521 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам. Сумата за семейство с едно дете е 2738 лева, според данните на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за първото тримесечие на годината. Спрямо края на 2024 година доходът, необходим за издръжка, нараства с малко повече от..
Млада жена от Лясковец е с опасност за живота във великотърновската болница. Тя е била нападната с брадва от свой съсед. При пиянска свада в нощта след Великден сериозно е пострадала 28-годишна жена от Лясковец. Тя е със съсечен с брадва крак и заради голямата кръвозагуба е с опасност за живота в областната болница. В съседния имот е..
Българските доставчици прекратили интернет услугите си и GSM покритието за Босилеград и района, казаха сънародници при посещението вчера там на председателя на НС Наталия Киселова. Могат да се ползват услугите на сръбски оператори, като тарифите им са доста високи. Мотивът на нашите оператори бил, че територията не е в пределите на България...
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..