Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Христова в разговор с децата защо изобщо има войни

Нова книга от поредицата „Философска закуска“ под името „Войната и мирът"

2
Зорница Христова за последната книга от поредицата „Философска закуска“ под името „Войната и мирът"
Снимка: Художествената галерия Добрич

Зорница Христова е завършила Английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, занимава се с преводаческа дейност, автор е на детски книжки и е собственик на издателство.

Родом е от Добрич, където през тази седмица проведе среща-разговор с деца, част от серия подобни срещи под името „Философска закуска“.

Зорница Христова за последната книга от поредицата „Философска закуска“ под името „Войната и мирът

Темата на дискусията е войната, тревожи ли новинарският поток съзнанието на малчуганите, какви въпроси ги вълнуват и как родителите да бъдат полезни на децата си по този проблем.

В Добрич Зорница Христова представи последната книга от поредицата „Философска закуска“ под името „Войната и мирът“.

Зорница Христова за последната книга от поредицата „Философска закуска“ под името „Войната и мирът

"Едно от най-плашещите неща за децата е обърканият възрастен. Затова войната трябва да им се обясни. Без да ги плашим. Първо събрахме техните въпроси и ми направи впечатление, че децата се интересуваха най-вече от темата защо изобщо има войни, каза за "Рано в неделя" Зорница Христова.

"Опитваме се с децата да им представим една ситуация в клас, в която биха могли да се предотвратят конфликти. Защото това, което се случва в страните, много често се случва и между самите деца, смята Христова.

Зорница Христова за последната книга от поредицата „Философска закуска“ под името „Войната и мирът

"В тези "Философски закуски" аз съм там преди всичко да изслушам самите деца, не аз да им давам отговорите, а да ги научим да разсъждават...

Като цяло децата са по-спокойни от родителите от войната в Украйна. Още повече, че тази война дойде след пандемията и може би част от нещата остават на "скрито ниво", вътре в децатата, каза още Христова.

Според нея основното е на децата да се обясни, че най-важна е човечността. Да се говори човечно с детето и да го учим, че трябва да бъде на страната на доброто.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06