"Предградията, които всъщност са едни гета, откъдето идват тези младежи (участниците в бунтовете - б.р.), са и теренът, където се осъществява от години почти безнаказано трафик на наркотици. Това всички го знаят. ... Този феномен засяга вече и много по-малки градчета. Този трафик на наркотици вече се е разпрострял като мрежа по цялата територия на Франция е много заплашителен. Всеки месец има престрелки между враждуващи банди на трафиканти. Става дума за една много добре организирана общност, която използва предимно младежите на възраст между 14 и 18 години, защото, когато ги арестуват, те рискуват много по-малко пред съда. ... Ако управляващите решат да пресекат този трафик на наркотици, това означава да има територии и десетки хиляди хора, които ще останат без работа и средства за живот. А това ще доведе до много по-голям бунт, разтърсващ цялата държава. Няма как да се справят с този проблем. Той не е типичен за Франция, съществува и в Италия, и в Испания, това е световен феномен".
Този коментар направи пред БНР журналистката Румяна Угърчинска, която живее във Франция.
"Започва отрезвяване на френското общество. Защото всеки път, когато младеж от предградията е арестуван по "енергичен начин", започват различни организации да говорят за расизъм, за това, че тези младежи са стигматизирани и затова не могат да се интегрират в обществото и т.н. Сега всички все повече са на мнение, че трябва да се въведе ред и спокойствие, а тези, които са извършители, да бъдат наказани както се полага", смята тя.
Според нея бунтовете могат да се сравняват с тези през 2005 г., но сега са "много по-опустошителни":
"Организацията на едрите работодатели направи изчисления, че всичко това ще струва около милиард евро".
Бунтовете имат и подстрекателство от политически представители на крайната левица във Франция, но "по скоро крайната десница ще получи бонус", подчерта Угърчинска и заяви:
"Много неща се напластяват. Covid-19, социалната криза, енергийната криза, икономическата криза, които произхожда след войната и санкциите срещу Русия, която води до обедняване на населението. И когато съберете всичко това, се получава този "взрив".
Според нея първо ще се върви към въвеждане на ред и "доста по-голяма строгост - извършителите да бъдат наказани", а за разрешаване на социалния проблем ще е необходима много работа.
Интервюто на Петър Волгин с Румяна Угърчинска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..