Германият и галият са метали, които не се срещат в природата. Вместо това те се образуват, обикновено като страничен продукт от рафинериите на други метали.
Германий, сребристо-бял метал, се образува като страничен продукт от производството на цинк. Друг мек, сребрист метал - галият междувременно е страничен продукт от обработката на бокситни и цинкови руди.
Германият има няколко приложения, включително в соларните панели и оптичните влакна. Металът е прозрачен за инфрачервено лъчение и може също така да се използва във военни приложения, като например очила за нощно виждане. Слънчевите панели, които съдържат германий, имат приложение в Космоса.
Галият пък се използва за производството на химическото съединение галиев арсенид, което, например, може да се приложи за направата на радиочестотни чипове за мобилни телефони и сателитна комуникация. Това съединение също е ключов материал в полупроводниците.
Китай произвежда 60% от световния германий и 80% от галий, според Алианса за критични суровини (Critical Raw Materials Alliance).
Други страни също могат да произвеждат тези два критични метала. Белгия, Канада, Германия, Япония и Украйна могат да произвеждат германий. Япония, Южна Корея, Украйна, Русия и Германия междувременно произвеждат галий.
Галиевият арсенид е сложен за производство и само няколко компании в света могат да го направят. Едните се намират в Европа, а другите са в Япония и Китай, посочва още CRM Alliance.
Британската полиция съобщи, че "активно" проучва медийни съобщения, че принц Андрю се е опитал да получи лична информация за обвинителката си Вирджиния Джуфре, използвайки служител от личната си полицейска охрана. "Наясно сме с медийните съобщения и активно проучваме направените твърдения", гласи изявление на лондонската полиция. Вирджиния..
ВМРО-ДПМНЕ водят убедително в 54 общини на местните избори в Северна Македония, съобщиха от Държавната избирателна комисия. Коалиция ВЛЕН има преднина в 9, а Социалдемократическият съюз на Македония - в седем. Данните са при над 96% обработени бюлетини. В Скопие кандидатът на управляващите Орце Георгиевски събира почти 40 на сто подкрепа и ще..
Кипър се изправя през нова национална стачка, предизвикана от безизходицата в преговорите между социалните партньори за автоматичната индексация на заплатите. Решенията за следващите мерки ще бъдат взети на извънредна общосиндикална конференция днес. В сегашната ситуация синдикатите нямат друг избор, освен да ескалират мерките за протест и..
Според полския премиер Доналд Туск никой не трябва да принуждава президента на Украйна Володимир Зеленски да прави териториални отстъпки пред Русия. "Никой от нас не трябва да оказва натиск над Зеленски по въпроса за териториалните отстъпки. Трябва да оказваме натиск над Русия, за да прекрати военната си агресия", написа Туск в социалната..
Кипърската инициатива от шест точки за прилагане на мирното споразумение за Газа, базирана на плана на президента на САЩ, е включена в европейски срещи на високо ниво през тази седмица, съобщи президентът Никос Христодулидис. Положението в Близкия изток и кипърският план за Газа са сред основните теми за дискусия на провеждащата се днес в..
Руски шпиони и крайно леви хуманитарни групи работят с трафиканти на хора, за да залеят Европа с нелегални мигранти, пише вестник "Таймс", цитирайки българския министър на вътрешните работи Даниел Митов. Митов заяви, че правителството му разполага с доказателства, че руската служба за външно разузнаване има преки връзки с престъпните..
ВМРО-ДПМНЕ печели победа в над 30 общини още на първия тур на местните избори в Северна Македония, обяви лидерът на партията Христиан Мицкоски: "Драги приятели, обещахме ви победа и имаме победа. Триумф на народа, на верния народ. Снощи Македония не избра посока, избра ценности, избра хора, които вярват в делата, а не в думите. Но тази..
"Наблюдавахме емоционална сцена без особен план. Плам имаше, но план нямаше . Не виждам нищо друго, освен нищо друго, освен раздразнението на..
"Борисов пробва дали ако тропне по масата, Пеевски ще му даде да стане министър-председател. Установи, че тази работа няма да стане и тръгна натам,..