Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санкции за враждебна дейност в Обединеното кралство грозят иранци

Британският министър на външните работи Джеймс Клевърли
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британското правителство оповести планове да санкционира ирански служители за враждебна дейност в Обединеното кралство.

Британският външен министър Джеймс Клевърли заяви, че от януари 2022 година насам е имало 15 реални заплахи от страна на режима в Иран за убийство или отвличане на британци или хора, живеещи във Великобритания.

Съгласно съществуващото законодателство Обединеното кралство може да санкционира иранците за нарушаване на човешките права или дейности, свързани с разпространение на ядрено оръжие в рамките на ислямската република.

По данни на министерството на външните работи Техеран е „увеличил усилията си да да убива или отвлича лица, смятани за врагове на режима извън Иран, включително във Великобритания“.

Джеймс Клевърли изтъкна, че Обединеното кралство „няма да толерира това зловредно поведение“. Иранците, които изпращат ракети и дронове в Русия, също могат да попаднат под ударите на санкциите.

Законодателство, определящо този нов режим на санкции, ще бъде внесено в парламента по-късно през годината.   


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

ПП-ДБ призова за окупация на парламента

От "Продължаваме промяната" призоваха за протест и блокада на сградата на Народното събрание, за да се осуети приемането на бюджета за следващата година. Те получиха подкрепата на "Възраждане" и критики от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. "Вчера видяхме "триъгълника на властта", пълен с хора, които са абсолютно недоволни от политиката на това..

публикувано на 21.11.25 в 12:13
Николай Попов връчи искането на председателя на ВКС Галина Захарова.

Бащата на Сияна връчи искане за оставка на председателя на ВКС

Николай Попов - бащата на 12-годишната Сияна, която загуби живота си при пътен инцидент, връчи на председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова искане от над 22 хиляди души срещу корупцията в съдебната система и за оставка на самата Захарова.  Това стана на конференция по повод 145-годишнина от създаването на Върховния касационен съд. Тема..

публикувано на 21.11.25 в 11:27
Костадин Костадинов

От "Възраждане" сезират КС за особения управител на "Лукойл"

От "Възраждане“ са събрали необходимия брой подписи и ще внесат жалба в КС срещу промените в закона, които разширяват правомощията на особения управител на рафинерията "Лукойл“. Това съобщи лидерът на партията Костадин Костадинов: "Ние считаме, че това е нарушение на Конституцията. Едно от основните права, които Конституцията дава на всеки един..

публикувано на 21.11.25 в 11:23

Въвеждането на СУПТО доведе до сблъсък между ДБ, "Възраждане" и Петкова

Въвеждането на СУПТО - софтуера за управление на приходите в търговските обекти доведе до сблъсък между депутати от "Демократична България", "Възраждане" и министъра на финансите Теменужка Петкова.  Божидар Божанов от ДБ предупреди, че новото изискване ще струва изключително скъпо на светлия бизнес. "И това ще струва на бизнеса, на..

публикувано на 21.11.25 в 11:14
Кметът на София Васил Терзиев

Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии

Докладът за новата структура на Столичната община тръгва за разглеждане в комисиите на общинския съвет и е предвидено да се гласува на 27-и ноември. На заседанието миналия четвъртък общинските съветници не подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев, което той внася този път в разширен вариант.  Според проекта всички щатни бройки от направление..

публикувано на 21.11.25 в 11:09

Децата и телефоните: Как да постигнем баланс между защита и автономност?

Американската психологическа асоциация прави изследвания, които стигат до извода, че телефоните на децата трябва да се премахват от детските им стаи след 21 часа. Вредният ефект върху мозъка на подрастващите е доказан, те губят концентрация и получат бърз допамин. Затова се обсъжда ограничението на социалните мрежи след определена възраст...

публикувано на 21.11.25 в 10:55
Теменужка Петкова

Петкова: Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси

Парламентът продължава обсъждането на първо четене на държавния бюджет за 2026 г. В пленарната зала са министър-председателят Росен Желязков и министри от кабинета. Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026 Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 21.11.25 в 10:19