"Става дума за двойни стандарти. Убеждаваха ни години как не може да се реализира проектът "Белене", как България трябва да ограничи руското влияние в енергетиката си, а това е руска централа с руски реактори. Сега се оказва, че в България не може, а в Украйна, която е във война с Русия, може".
Това каза пред БНР депутатът от БСП Кристиан Вигенин, заместник-председател на Народното събрание, бивш министър на външните работи.
По думите му оборудването за АЕЦ "Белене" е купувано преди години на цена, която сега няма да е пазарна, а само ще възстанови похарчените пари тогава:
"Защо трябва да търсим купувач, при положение, че бихме могли да реализираме тази централа. Дори беше проведен референдум по тази тема. Зачеркването на "Белене" не е резултат от икономически анализ на ползите и вредите, а е чисто политически въпрос, който в годините десните правителства намираха начин да блокират. Казано направо - тази АЕЦ не се реализира поради политически, а не заради икономически съображения. За БСП това не е приемливо".
Кристиан Вигенин подчерта, че българският интерес включва подкрепа за Украйна, но без военната помощ:
"Говорят се едни неща - мир, диалог, но те не са подплатени с инициативи и действия. БСП е опозиция и няма инструментите, но президентът Румен Радев е президент на държава от ЕС, но не ми е известно да е предприел някаква инициатива в тази посока. ... Призивът за мир на БСП винаги е бил и към двете страни - и Украйна, и особено към Русия, която води война на украинска територия".
Според него, когато няма яснота какво включва помощта, която България ще предостави на Украйна, когато обществото е разделено и има съмнение, най-добрата политика е всичко да се сложи на масата и да има ясен график и намерения.
Като бягане пред вятъра Кристиан Вигенин определи приетата от парламента Декларация в подкрепа на бъдещо членство на Украйна в НАТО.
В коментар на проекта за Бюджет 2023, Вигенин коментира:
"Това, че социалните разходи не се орязват, означава, че се замразяват. ... Докато се борим за мир в Украйна, да помислим как можем да помогнем и на хората в България и как да има социален мир и у нас".
Интервюто на Диана Янкулова с Кристиан Вигенин в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Над 60 души са били евакуирани от испанския град Картахена заради наводнения. Бурята "Алис" наложи затваряне на пътища и отмяна на учебни занятия. По-голямата част от евакуираните, са били на къмпинг, близо до Картахена. Те са настанени в една от спортните зали в града. Градският съвет в Картахена спря занятията във всички образователни..
Възстановено е електрозахранването до всички населени места в област Перник, които бяха засегнати от мокрия снеговалеж в нощта на 2 срещу 3 октомври. Възможно е да има повреди по мрежата с ниско напрежение в населените места, за които клиентите трябва да уведомят дружеството. Създадена е организация да се реагира своевременно, съобщават от..
Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Проектът за промени в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от транспортното министерство. Измененията идват след окончателното становище на Върховния административен съд, който отмени издаването на физически стикери..
Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Молбата на Коцев за по-лека мярка за неотклонение е внесена..
Президентът на Италия Серджо Матарела се изказа положително относно примирието за Газа, а премиерът Джорджа Мелони е в готовност да присъства на церемонията в Кайро при подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна. За управляващите Мелони е участник в процеса за мира в Палестина. Поради това е възможно тя да..
По поречието на река Стряма има рискови участъци и трябва да бъдат предприети мерки, заяви пловдивският областен управител Христина Янчева. Тя участва в проверка на Областната междуведомствена комисия, която стартира от землището на община Калояново. Проверката ще продължи нагоре по цялото течение на реката. Констатираните опасни зони са в..
Промени в Закона за водите ще дадат възможност водата за напояване да поевтинее шест пъти и земеделците да плащат по 2,5 стотинки за кубик, вместо досегашните 15 стотинки. Очаква се "Напоителни системи" да получи още тази година средства от държавния бюджет заради услугата по доставка на вода за напояване, което ще доведе до намаляването на..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..
Може би е време за нов Обществен договор. Това заяви пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия и бивш председател на Окръжен съд-Варна. Тя смята, че..