Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приеха на първо четене бюджета на Здравната каса

Снимка: БНР

Мнозинството в Народното събрание прие на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса за тази година. В него са предвидени с 910 милиона лева повече за здраве или в размер над 7 милиарда лева. План-сметката на правителството срещна редица резерви и критики.

Само коалициите в управлението ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната"- Демократична България" подкрепиха на първо четене бюджета на здравната каса за тази година. Най-голямо е увеличението на първичната извънболнична помощ с 24% и близо 20 на сто за специализирана извънболнична помощ. За лекарства, над 16% за дентална помощ и медико-диагностична дейност - над 14 на сто. Запазва се здравноосигурителната вноска в размер на 8 процента.

Заложените здравноосигурителни приходи са от близо 6.9 милиарда лева, от които малко над 4 милиарда приходи от здравноосигурителни вноски и 2.5 милиарда трансфери за здравно осигуряване. Заложеното увеличение за разходите за персонал е с малко над 12 милиона лева спрямо миналата година. БСП и "Има такъв народ" гласуваха против. Социалистът Георги Гьоков констатира.

"Този бюджет няма да допринесе за подобряване на функционирането на здравната система. Няма да подобри достъпа и качеството на медицинските услуги".

Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" определи бюджета на касата като изключително консервативен.

"Няма как да очакваме различен ефект от досегашния", коментира той.

От ДПС изтъкнаха липсата на важни реформи. 

"Няма дори тенденция за преструктуриране на бюджета в посока доболничната помощ, профилактика и превенция", каза Джевдет Чакъров.

Депутатът Петър Петров от "Възраждане" изрази съмнения по предвидените приходи от здравни вноски в размер на 500 милиона лева.

"За 2022 година общият брой на здравноосигурителните лица намалява като брой с около 21 000 души. Как така сте планирали 500 милиона лева повече от здравноосигурителни вноски?", попита той. 

А от ГЕРБ констатираха, че с предвидените разходи за заплати няма да бъдат достигнати по-високи нива на заплащане на медицинския труд. 

"Заложените параметри на проекта за бюджет за 2023 година създават стабилна финансова рамка за функциониране на системата на здравно осигуряване", обясни здравният министър Христо Хинков.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Непълнолетни младежи пострадаха при катастрофа

Четирима младежи на 16 и 17 години пострадаха при катастрофа вчера на пътя между селата Драганово и Горски горен Тръмбеш в община Горна Оряховица. Зад волана е било неправоспособно 16-годишно момче в нерегистриран автомобил. Той е изгубил контрол върху колата и тя се е забила в крайпътно дърво. Пробите за алкохол и наркотици на водача..

публикувано на 02.06.25 в 08:35
Делян Пеевски

Делян Пеевски е сезирал КЗК за потенциален картел на "Лукойл" с горива

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е сезирана за потенциален картел на "Лукойл" с горивата от Делян Пеевски, съобщиха от пресцентъра на "ДПС - Ново начало". Със сезирането се иска извършването на задълбочена проверка на дейността и действията на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл България" ЕООД на пазара за внос, преработка и разпространение..

публикувано на 02.06.25 в 08:35
Сградата на ЕП беше атакувана по време на протест срещу въвеждането на еврото в България, 25 февруари 2025 г.

Финансист за еврото: Закъснели въпроси, умела игра със страховете

Липсва информираност сред широката публика за ползите от въвеждането на еврото. Политическите турбуленции взеха връх пред необходимостта да се обясняват ползите. Това мнение изрази в интервю за БНР финансистът Борис Петров. През валутния борд и обвързаността ни с единната европейска валута ние консумирахме голяма част от ползите и..

публикувано на 02.06.25 в 08:32

Кристалина Георгиева участва в конференция за 30-годишнината на НДЕФ

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева ще участва в конференция в София, с която ще бъде отбелязана 30-годишнината от основаването на Националния доверителен екофонд (НДЕФ). Той управлява средства и финансира проекти за опазването на околната среда, енергийната ефективност и справянето с климатичните..

публикувано на 02.06.25 в 08:07

НЗОК ще контролира в реално време издаването на рецепти

От днес Здравната каса ще контролира в реално време предписването и отпускането с рецепта на лекарства, медицински изделия и диетични храни. Според представянето на новия вид контрол преди няколко месеца, системата ще работи по следния начин: когато лекар въведе нужните на човек лекарства в електронната система за издаване на рецепта, в..

публикувано на 02.06.25 в 08:02
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Киев не е уведомил предварително САЩ за плановете си за масираната дронова атака в Русия

В Истанбул се очаква да започне днес вторият кръг на преките преговори за мир между Русия и Украйна.   В навечерието им Киев и Москва предприеха една от най-големите битки с дронове помежду си. Украйна атакува руски бомбардировачи с голям обсег на действие, способни да носят ядрени оръжия, във военна база в Сибир. Украинският президент Володимир..

публикувано на 02.06.25 в 08:00
Изглед към евакуираното селище Санур, наблюдавано от палестинското село Силат ал-Дахр, близо до град Дженин на Западния бряг, 30 май 2025 г.

Германия призова Израел незабавно да допусне хуманитарна помощ и безопасното ѝ разпределение в Газа

Продължават и усилията, основани на предложението на Съединените щати,  на Египет и Катар като посредници за постигне споразумение за примирие в Ивицата Газа.  Междувременно Германия призова Израел незабавно да допусне достатъчно хуманитарна помощ в анклава, както и да осигури безопасното ѝ разпределение. За десетки убити от израелската армия съобщи..

публикувано на 02.06.25 в 07:58