Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В новия бюджет няма да бъдат орязвани социалните пакети за военните, уверяват от МО

Защо има слаб интерес към постъпване в армията сред младите хора?

Военните училища за първи път няма да имат необходимия брой курсанти

Калоян, военнослужещ
Снимка: Добромир Видев

В новия бюджет няма да бъдат орязвани социалните пакети за военните. Тази заявка преди началото на гледането на параметрите за 23-та година в парламента направиха от Министерството на отбраната. Но дали само социалните пакети са достатъчни да се решат предизвикателствата с набирането на военни? Общата статистика за армията отчита недостиг от 19,7%. А решението стои пред новото политическо ръководството на армията във време на сериозни призиви от НАТО за повишаване на капацитета и войната в Украйна. 

Калоян е израснал с историите за казармата. За 24-те си години той ги е слушал от дядо си, от баща си, който е бил военен на границата и чичо си, който е един от участниците в първата професионална задгранична мисия на армията ни в Камбоджа. Затова през март решава да подаде документи за една от 250- те длъжности в доброволния резерв.  

"Никога не ме е интересувала финансовата гледна точка. Просто исках тези 6 месеца военно обучение. Това е най-близкото нещо до казарма, в което може да се запише човек. Полезно е за младите хора. Виждам, че обществото ни, малко или повече, дегенерира. Това се дължи  и на липсата на дисциплина. Доброволният резерв е начин да я развием и да се борим с тази дегенерация". 

Последният пример, който Калоян дава за обществена дегенерация обаче, е сред пречките в армията под всякаква форма да постъпват нови попълнения. Срочната служба в доброволния резерв беше въведена през 2021-ва година като вариант за мотивиране на младите да постъпят и да продължат с кариера в армията. Но и тя, както и инициативата „Бъди войник“, която набира кадрови военни, се сблъсква с проблема за това колко здрави младежи кандидатстват. Пред „Хоризонт“ запознати с процеса на набиране на военни потвърдиха, че се запазва тенденцията младежите да имат заболявания и сериозни зависимости. Заради което няма как да отговорят на високите военни изисквания. Но те са нужни, както обяснява командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. 

"Професионалният войник е професия, с която са свързани определени умения. Има голяма разлика с наборния. Не е евтина работна ръка. Често се разбира, че военнослужещите са нещо, затворено в хладилника и когато отваряш, ги вадиш навън. Това е постоянна работа". 

А тази констатация именно генерал-майор Деян Дешков вероятно приема със смесени чувства. Събраните от официални документи данни за състоянието на отбраната отчитат, че именно Сухопътните войски са най- засегнатите от недостига на хора. „Това засяга негативно способностите на декларираните формирования и поддържането им в готовност за развръщане“, пишат военните в доклада за отбраната за 22-ра. На СВ им липсват над 30% младшите офицер и почти 30% войници. Има военни формирования, където некомплектът достига 45 - 50 %. Общата статистика за армията отчита недостиг от 19,7%. Като в системата липсват най-много войници и сержанти по отделно, средно 23- 4 процента. Доброволен резерв е зает само на 13%. В системата липсват хиляди – количество, което никой не се наема да конкретизира.  

"Отливът от армията надвишава притока", каза зам. военният министър Атанас Запрянов. Засега МО уверява, че с новия бюджет няма да бъдат  орязвани социалните пакети, но и Запрянов обяснява, че проблемите са ясни, а решенията трудни.  

"Изследвали сме демографията в България до 2032 година. Тя е негативна. Българското население ще намалява. Армията се е превърнала в донор за българската икономика. Военните училища за първи път няма да имат необходимия брой курсанти. Проблемът става толкова сериозен, че може да имаме нови бойни машини и самолети, но да няма хора, които да ги използват".  

Към всичко това зам. военният министър Атанас Запрянов прибави едно притеснение. Войната в Украйна намалила интереса към армията.  

"Армията трябва да бъде съставена от смели мъже. Не трябва потенциалната възможност да се воюва да е фактор за липсата на кандидати. 50% от мотивацията зависи от родителите, другото е тяхно лично желание. Заради клеветите и фалшивите новини, майките не искат да си пращат децата да стават офицери. Фалшивите новини нанасят ущърб на способностите на въоръжените ни сили. Тези, които искат да помогната на Русия, ерозират собствените ни въоръжени сили и тяхното попълване".  

Калоян, който тази година е един от кандидатите за доброволния резерв свидетелства, че никой не го е карал да подписвам формуляр, че ще го изпраща в чужбина. 

Младият мъж обаче няма да бъде взет в доброволния резерв. Открили му лек далтонизъм.  

"Издаде ми се протокол, в който пише, че съм негоден за военна служба. Беше голяма горчилка". 

Въпреки това той няма да се откаже. 

"Ще отида на очен лекар, за да видя как може да се коригира". 

А за това как армията да си намери повече военни, Калоян казва, че е нужно нещо повече от реклама.  

"Трябва да започнем от самото училище". 

Не мисля, че проблемът в изискванията, а в желанието на голяма част от младото население, отбелязва още той

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Таня Праматарова

Четирите бебета от клипа в сливенската болница са здрави и в добро състояние

Четири бебета е имало в помещението, в което е заснет видеоклипа с танцуващите акушерки от Неонатологичното отделение на МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен.  Това е установила вътрешната проверка в отделението. Заради скандалния клип в болницата от понеделник текат още проверки на Министерство на здравеопазването и Районна прокуратура Сливен...

публикувано на 08.01.25 в 16:55

Сградата на Регионалния исторически музей в Габрово е била повредена от снега

Тежкият сняг, паднал в Габрово по време на Коледните празници, е нанесъл поражения по сградата на Регионалния исторически музей в града, която беше реставрирана и открита само преди два месеца. Предстои щетите да бъдат отстранени.  Сигналните ленти, с които е ограден входът на Историческия музей в Габрово, карат посетителите да вдигнат поглед нагоре...

публикувано на 08.01.25 в 16:47

Европейската комисия предупреди, че може да наложи глоба на "Мета"

"Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да й бъде наложена глоба" - това каза говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега..

публикувано на 08.01.25 в 16:19

Румънските граждани ще пътуват без визи до САЩ

Официално - румънските граждани ще пътуват без визи до Съединените щати, съобщават местните медии.  На 10 януари във Вашингтон ще се проведе среща по тази тема между американския секретар по вътрешната сигурност Алехандро Майоркас и румънския посланик в Съединените щати Андрей Мурару.  На въпросната среща ще бъде обсъдена точната дата, от която..

публикувано на 08.01.25 в 16:07
ЕС Европейска комисия

Няма опасност от нова пандемия, заявиха от Европейската комисия

"За момента категорично не е необходимо да се подготвяме за нова пандемия" - това каза говорителката на Комисията Ева Грънчиржова по повод новия  респираторен вирус HMPV, идващ от Китай. Днес бе регистриран и първият случай на заразен с него в Гърция. По думите на говорителката, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията..

публикувано на 08.01.25 в 16:05
Европейски съд по правата на човека ( ЕСПЧ ) , Страсбург.

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция да плати 20 хил. евро на мигрант, върнат в Турция

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция за връщане на мигранти обратно в Турция. Присъдата срещу Гърция е по конкретен случай за връщане в Турция на турска гражданка, която е преминала границата в област Еврос с искане за убежище. Държавата да изплати обезщетение от 20 хиляди евро на тъжителката, се посочва в решението на съда. От..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

ЕК: Суверенитетът на страните трябва да се зачита

"Суверенитетът на страните трябва да се зачита" - това каза говорителката на Европейската комисия Анита Хипер по повод изявленията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Тръмп не изключи употреба на военна или..

публикувано на 08.01.25 в 16:03