Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отслабена е личната власт на Владимир Путин"

Валерий Тодоров: Русия трябва да търси нов път и съюзници

"Не съм привърженик на тази русофобия, която се разиграва, защото тя може да стигне до дискриминация"

Валерий Тодоров
Снимка: Ани Петрова
Отслабването и унижението на Русия би могло да предизвика сериозни трусове - и вътрешни, и външни. Това заяви пред БНР Валерий Тодоров, бивш генерален директор на Националното радио, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва.

"Тя е ядрена сила и държава с огромни суровинни ресурси, както и с много вътрешни проблеми. Силна Русия пък би могла да развие този агресивен синдром и към нови  територии. Виждам политиката на възпиране в две посоки - от една страна е помощта за Украйна, от друга - воденето на преговори. В момента това липсва. Заинтересованите от евентуално мирно разрешаване са твърде малко".

Журналистът отбеляза, че е отслабена личната власт на Владимир Путин.
 
"Решенията, които може да взима сам, стават все по-малко. Очакванията от бърза развръзка намаляват. Това лоби, което силно затлачи стратегическите линии в руската политика, ще се отбранява докрай. Има битка между две лобита за военните поръчки, както и за повече влияние върху Владимир Путин. Това обаче не води до отслабване на тази власт, която в момента управлява Русия. Големият въпрос е как Западът вижда бъдеща Русия – по-силна или по-слаба?"
 
Русия постигна обратен ефект с тази война -  тя получи временно територии срещу понижаване на сигурността, посочи Тодоров. 

"НАТО и Русия ще могат да наблюдават пряко действията си. Това става възможно след приемането на Финландия и очакваното приемане на Швеция в Алианса. Това ще дава все повече поводи на Русия да изпитва загриженост дали политиката, която провежда е политика на сигурност, или води до рискове.  Тази война може да понижи участието й в онази нова система за сигурност, която си представяше. Предишните илюзии са задраскани. Русия трябва да търси нов път и съюзници, както и да докаже, че онова, което прави, е с цел сигурност, а не имперски егоизъм". 

Валерий Тодоров посочи и друг проблем за присъединяване на Украйна към НАТО, освен водената на нейна територия война. 

"НАТО изисква на територията на страните, които се присъединяват да няма чужди бази. А базата на Черноморския флот на Русия е в Севастопол, Крим. Това ще бъде голям проблем. Един от проруските президенти подписа договор за наем за 50 години".

Той обаче отчете и факта, че Украйна има една боеспособна армия, която трупа опит. Войната ускори модернизирането й. Тя се приближава до стандартите на НАТО. 

"Украйна никога не е била по-близо до НАТО, но все още е далече от нейните представи за гаранциите за сигурност"

Спечелването на Украйна като бъдещ член на НАТО и на западната общност е една голяма победа за западните съюзници, но бъдещето носи все още прекалено много рискове, каза той.

"Особено, като отчетем, че се разпадна следвоенната система за сигурност след края на Втората световна война, а нова система от гаранции няма".

Тодоров призова да не забравяме, че нашата родина е България и да внимателно да претегляме националния си интерес.

Журналистът обясни също, че е необходимо да се потърси възможния баланс между източните и западните области в Украйна.

"Населението в т.нар. Луганска и Донецка република е проруски настроено. Те са с руски паспорти. Какви ще са нагласите за помирение там? Войната се води в територии, в които имаше изразени проруски настроения. Трябва да видим какви са възможните отстъпки и компромиси". 

Имаше едно реално подценяване в миналото на рисковете, които могат да произтекат от противопоставяне в сепаратистките области, смята Тодоров.

"Да вкараш армия срещу това население беше грешка на украинското ръководство. Подценена беше и вероятността от агресия на Русия.

Въпросът е при какви условия може да се тръгне към преговори и дали да има победа чрез война, или чрез мир. Как ще изглежда победата между двете страни и в международен план? Кои страни могат да бъдат гаранти и посредници?"  

Не съм привърженик на тази русофобия, която се разиграва, защото тя може да стигне до дискриминация, заяви Валерий Тодоров.

"Трябва да се изгради линия на поведение, която да разграничи политиката от гражданите – жертви са и тези на Украйна, и на Русия"

Цялото интервю на Деян Йотов с Валерий Тодоров може да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..

публикувано на 24.02.25 в 20:34

ООН прие втора резолюция за Украйна

Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..

публикувано на 24.02.25 в 20:09
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон призова Тръмп да подкрепи Украйна

Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..

публикувано на 24.02.25 в 20:00