Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феникс Върбанов: Строя мостове между няколко култури

2
Феникс Върбанов
Снимка: Станислава Пирчева

"Започнах да рисувам още на 14 години в Париж и самотата ме накара да рисувам, разказа в "Нощен Хоризонт" Феникс Върбанов, художник, роден в София в артистичното семейство на българина Марин Върбанов, тръгнал като художник от Китайската стена, минавайки през Франция, Австралия, САЩ, и на китайката Сун Куей, известна като "човекът" на Пиер Карден за Източна Европа и Китай.
Феникс Върбанов се ражда в София през 1962 г. Детето на наскоро пристигналите от Китай Марин Върбанов и Сун Хуай Куей, ще бъде първоначално отглеждано на тавана на Художествената академия в София. Заминаването на родителите му в Париж предопределя завършването на Еkole Nationale Superieure des Beaux-Arts (1988).

Феникс Върбанов - картина

Образованието си Феникс получава в София и Париж. В родния си град завършва седми клас, а във френската столица - лицеят Pilot de Sèvres, както и Парижката художествена академия по изящни изкуства, департамент "Рисунка". Междувременно специализира и в Китайската академия по изкуства в Ханджоу. 

"Китайски синдром" - така озаглавява първата си самостоятелна изложба в галерията на Пекинската художествена академия. Излага в галерии в Париж, Пекин, Люксембург, Хонг Конг, Ню Йорк. От 1992 година живее и твори в Париж.

"Винаги съм обичал бялото и черното, с туш върху хартия започнах да рисувам и така рисувам и до днес. Сега търся и други цветове. Цветът дойде много агресивно след пандемията, червеното избухна като вулкан в мен. Сега обаче използвам и синьото, но по-скоро съм в черно, бяло, червената гама на цветовете. По принцип черното и бялото са цветовете на китайското изкуство. Сега вмъквам и геометрични форм, като кръгът е любимата ми форма и запазена марка - това е символ на нашата Вселена, сподели още " Феникс Върбанов.

Феникс Върбанов - картина

"При мен в изкуството винаги трябва да има някакво движение, тръгва се от съзерцаване, през екшъна и достигане до идеята, като моторът е движението.

В момента съм период на трансформация - опитвам се изградя мост между няколко култури - тази на Азия и тази на европейския свят. Това не е никак лесно, но съм стигнал до извода, че трябва да се опитам да направя синтез между тези три кулури - китайската, българската и френската.

Това не е никак лесно, защото хората са свикнали да слагат в кутийки всеки жанр, а аз се опитвам да отварям вратите широко - за да влязат различни течения, мисли и въодушевления, сподели още художникът пред "Нощен Хоризонт".

"Защото в бунта се ражда противоречието на изкуството с реалността и искрите от този бунт показват моята ярост и борба, категоричен е още Феникс Върбанов.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06