Недоволство и притеснение сред училищни директори и синдикати заради недостатъчния размер на средствата, предвидени за образование в Бюджет 2023 г., който бе отхвърлен от парламентарната просветна комисия, но приет на първо четене от депутатите в пленарната зала.
Работещите в системата обръщат внимание, че парите за просвета намаляват от 4,4 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2022 г. - до 4,1% през тази година, въпреки че в абсолютна стойност средствата за сектора нарастват с над с 903 млн. лева.
Най-доброто в проекта за Бюджет 2023 е, че има предвидени средства за увеличение на заплатите на учителите и непедагогическия персонал от 1-ви януари тази година, коментира пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 Средно училище в София и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.
Директори на училища алармират, че въпреки предвиденото увеличение на учителските заплати със задна дата от 1-ви януари, намирането на преподаватели по предмети като математика, например, ще остане трудно.
Юлиян Петров изтъкна забележките на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" във връзка с предложения от правителството бюджет за тази година:
"Не сме доволни от този бюджет. Той е като пожарна, която гаси пожар, но успява да потуши само пламъците, а самата жарава остава. Тази година намаляват много от очакваните разходи за важни политики, които би трябвало да има в системата на образованието - за приобщаващо образование, за физическата среда. В момента говорим за бюджет, паралелно с резултатите от матурите. И тези резултати са резултат от качеството на образованието, което е недофинансирано от 10-15 години назад".
Притесненията във връзка с Бюджет 2023 в Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ са, че парите за висше образование в него като процент от БВП рязко намаляват, заяви Лиляна Вълчева, председател на синдиката.
Синдикат "Висше образование и наука" има забележки и към това, че според предложения бюджет, увеличението на учителските заплати ще влезе в сила от 1-ви януари, а на асистентите - от 1-ви август.
Репортаж на Андрей Борисов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Четирима са задържани при акция на антимафиотите и Европрокуратурата в Сандански. Проверява се схема за източване на еврофондове, претърсена е общинската служба по земеделие, потвърдиха от ГДБОП за БНР. На този етап се знае, че обект на проверката е бизнесмен земеделец и неговото семейство.
Класиралият се на трето място на първия тур на президентските избори в Полша Славомир Менцен постави във вторник условия за потенциална подкрепа на предстоящия балотаж, на който ще се явят кметът на Варшава Рафал Тшасковски , кандидат на управляващата коалиция, оглавявана от премиера Доналд Туск, и кандидатът на опозицията ("Право и..
Великобритания наложи на Русия 100 нови санкции, насочени срещу военния, енергийния и финансовия сектор на страната. Британският министър на външните работи Дейвид Лами нарече Владимир Путин "подстрекател към война", като се позова на ударите на Русия в Украйна през последните дни. "Призоваваме го да се съгласи на пълно и безусловно..
Русия каза днес, че Украйна трябва да реши дали ще участва в обсъждането на меморандума за бъдещо мирно споразумение, който Москва вече обсъди със САЩ, предаде Ройтерс. Руският президент Владимир Путин каза след разговора си с американския президент Доналд Тръмп вчера, че Москва е готова да работи с Украйна по изготвянето на меморандум за..
Кризата в София я решиха транспортните работници. Синдикатите не са свързани с политиците. Това, че политиците ползват такива акции за своя политически интерес, винаги се случва и ме дразни, но няма как да го спра и прекратя. Не защото политиците предизвикват нашето поведение, а нашето поведение дава възможност на политиците, коментира..
Общинските съветници от "Спаси София" настояват гражданите да могат да получават компенсации при форсмажорни прекъсвания на градския транспорт. След като кметът Васил Терзиев съобщи, че ще се търсят начини пътуващите с карти за градския транспорт да бъдат компенсирани за периода, в който услугата беше прекратена, общинските съветници Борис Бонев,..
Да се направи карта на авариите по водопроводната мрежа в село Крива бара, ще разпореди областният управител на Монтана. Над 200 са отстранените през миналата година аварии в брусарското село. Заради безводието няколко пъти жителите протестираха. Областният управител на Монтана Калин Хайтов свика спешна среща, заради проблемите с..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..