Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцислав Бодаков за произхода на метеоритите, метеорите и астеродите

2
Венцислав Бодаков
Снимка: Мая Данчева

Живеем на кръгла планета, която непрекъснато се върти около оста си и около своята звезда в един не толкова безопасен Космос. Космосът е като магистрала, в която всичко се движи и взаимодейства. Пълен е с големи и малки тела. 

Там нищо не се губи и от разрушаването на един обект, възниква друг, който също се включва в движението. Така на Земята падат метеорити или изгарят в атмосферата й или достигат до повърхността й. В небето това явление дори е красиво, наричаме го падащи звезди и наивно си пожелаваме нещо, опирайки се на онези библейски схващания, че от небето освен наказанието идва и милостта.  

Всеки ден 40 тона космически скали, прах и отломки навлизат в земната атмосфера. Кога и какъв точно метеорит ще достигне нашата планета не може да се предскаже, но тези явления се следят. Това прави Глобалната метеоритна мрежа, която събира данни от целия свят. За целта работи с по-малки локални метеоритни мрежи. 

ЕПА/БГНЕС                                    Снимката е илюстративна

"Първата метеорна станция пуснах март месец 2021 г. в София. Друг любител астроном, който се занимава с научни - Пенко Йорданов пък пусна такава станция в Димитровград. След това последва третата на Рожен, което е на нашето сдружение. Тя е монтирана на нашата малка обсерватория. Сега имаме общо 6 метеорни станции в България, сподели за "Нощен Хоризонт" Венцислав Бодаков, астрофотограф, той е и част от сдружение - "Звездно общество".

"Дали метеорите влияят на телекомуникациите - възможно е, те летят с огромна скорост, може да причиняват щети на апаратурата, която е в орбитата около Земята.

Астериод се нарича, когато е над един метър, а под един метър основно се приема, че е метеорит. Като навлезе в атмосферата и започне да изгаря, това което виждаме като падаща звезда, се нарича метеор. Падне ли вече на земята се нарича метеорит.

Цветът на падащ метеор се дължи на химическия му състав, защото при това изгаряне металите в него се йонизират и излъчват светлина базата на спектъра. Синьо-зелената светлина може да е от магнезий, освен това въздухът също се йонизира и от него, от азота и кислорода може да се появи червен цвят. И така могат да се явят метеори с лилаво начало, зелена опашка и различни други цветове, в зависимост от химическия състав, разказа още по "Хоризонт" Венцислав Бодаков.

"За падналия наскоро в Румъния метеор мога да кажа, че хората е нямало от какво да се стряскат. Аз още от снимките разбрах, че това е метеор.

Много е типичен начинът му на изгаряне. Затова нямаше от какво да се притесняват хората. Изказаха се мнения, че едва ли е имало остатъци, но според мен има. При подобен тип изгаряния има паднали метеорити. Това, че ние виждаме горяща следа само донякъде и след това тя спира, това е защото от една височина вече метеорът вече не гори видимо, а се получава т-нар. тъмен полет, при който вече тялото не е така нагрято, че да свети, но продължава да лети. Тогава не се вижда на камерите. Трябва да се види скорост на височинния вятър, защото при тези метеорити последните 20-30 км летеж те не горят и това е тъмен полет, поясни още астрофотограф.

Той поясни още, че метеоритите идват предимно от Главния астероиден пояс между Марс и Юпитер, някои може от по-далечния пояс отвъд орбитата на Нептун.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06