"От 2020 година са предприемани редица промени в различни нормативни актове, но те не са разглеждани в съвкупност. Нямаме и установена терминология в нормативната уредба на страната, която да определя какво е български произход и българска народност. В момента се движим по това, което сме възприели, но понякога се случват колизии, когато съдът тълкува едно понятие по различен начин от този, който ние сме възприели през последните 30 години"
Разминаване се получава при текстове в Закона за българско гражданство, Закона за чужденците в България, Закона за висшето образование и Закона за трудовата мобилност, и като обобщаващ Закона за чужденците, живеещи извън границите на Република България.
Имаме проект на промяна в Закона за българите, живеещи извън границите на Република България. Надявам се да бъде внесен в парламента. На този етап ще помогне да се случи уеднаквяване. Това е по-малката стъпка. По-голямата е да се пренапише".
Райна Манджукова не приема изпълнението на трудовите задължения като работа, а като част от живота си.
"Моят път в Агенцията за българите в чужбина не се състои само от тази една година, в която съм изпълнителен директор. Има 14 години, в които съм част от нея.
Когато влязох там през 2009 година като председател, си поставих за задача да не сваля летвата, поставена от Георги Данаилов, Вера Мутафчиева и Пламен Павлов. Сега мисията ми беше да вдигна агенцията, да я изкарам от калта, където беше вкарана незаслужено.
Ако направим равносметка за 30-те години, в които съществува Агенцията за българите в чужбина, може да кажем, че е осъществена една голяма идея. Комуникацията вече не е само чужбина-България и българи в чужбина-държавни институции, а контактите са на най- различни нива - училище-училище, читалище-читалище, между университети и т.н.
За нас е важно да имаме контакт с българите в чужбина. Ролята на агенцията е да способства създаването и координирането на обща държавна политика"
Ние сме в постоянна комуникация с министрите на външните работи. Предстоят много неща, отбеляза Манджукова.
Цялото интервю на Ирина Недева с Райна Манджукова може да чуете в звуковия файл.
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на..
И осмият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Нито един от двамата, достигнали до балотаж кандидати, не събра необходимата им подкрепа. Номинираната от "БСП - Обединена левица" Наталия Киселова събра 87 гласа "за", 60 бяха "против", а 90 се въздържаха. Тя беше подкрепена само от депутати от ГЕРБ-СДС и от левицата...
Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..
Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..
Транспортният министър Красимира Стоянова ще се срещне със синдикатите в началото на следващата седмица, за да обсъдят новата процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози. Преди дни синдикалните организации поискаха спешна среща с ресорния министър заради удължаването на срока на договора с една година между Държавата и..
Балотажът за избор на председател на 51-вото НС беше отложен с още половин час - до 13:30 ч. До него достигнаха доц. Наталия Киселова от "БСП – Обединена левица", която получи 87 гласа подкрепа – от собствената си група и от 68 депутати от ГЕРБ-СДС, и номинираният от ИТН доц. Силви Кирилов с 65 гласа "за" – от групата си, АПС, МЕЧ и 17..
В Националния военно-исторически музей ще спасяват Коледа и дядо Коледа. Спасителите ще са деца на различна възраст, които ще се впуснат в приключенската игра "Мисия разузнавач – Спаси Коледа", разказа в интервю пред БНР Славея Сурчева от Националния военно-исторически музей (НВИМ). "Създадохме игра за децата и семействата и тя ще се..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...